Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Partycja recovery, Lenovo R60, wymiana dysku po upadku

adam_sil 17 Mar 2011 15:30 4270 4
  • #1 17 Mar 2011 15:30
    adam_sil
    Poziom 20  

Witam
    Mam tu laptopa Lenovo R60, który spadł podczas pracy. Udało mi się tylko raz uruchomić go pod linuxem i skopiować poleceniem dd partycję recovery (SERVICEV001). Obecnie dysk nie nadaje się do odczytu czegokolwiek. Kupiłem już drugi, większy dysk i chciałbym uruchomić na nim tą partycję, ale jest kilka pytań i problemów:
    1. Nie wiem jakiego typu była partycja na poprzednim dysku (primary, logical). Z tego co udało mi się znaleźć w sieci to info. że system plików FAT32 typ 0x0b.
    2. Nie wiem w jakiej kolejności były te partycje.
    3. Wiem, że trzeba coś w mbr wpisać (zmodyfikować mbr) aby cokolwiek z niej uruchamiać za pomocą przycisku ThinkVantage
    Najlepiej jakby znalazł się użytkownik takiego modelu laptopa. Może ktoś z was go posiada i mógłby podać mi niezbędne dane (kolejnośc partycji, rodzaj, typ) i nawet zrobił kopię mbr :) Ale bym sobie wtedy ułatwił robotę.

-1 4
  • #2 19 Mar 2011 13:08
    adam_sil
    Poziom 20  

Znalazłem na odzyskanej partycji SERVICEV001 między innymi plik boot.ini a w nim wpis:
    [boot loader]
    timeout=0
    default=C:\
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(4)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
    C:\ = "PC-DOS"

Czy z tego wynika, że ta partycja była jako pierwsza i bootowalna?
    Co oznacza wpis:
    C:\ = "PC-DOS"

0
  • #3 23 Mar 2011 20:33
    adam_sil
    Poziom 20  

Uff laptop działa, trochę czasu no to straciłem ale rezultat osiągnąłem.
    Dla tych co mogliby mieć podobne problemy w przyszłości poniżej opis jak to zrobiłem:
    Najpierw poczytałem co nieco o technologii Rescue and Recovery tutaj:
    http://www.thinkwiki.org/wiki/Rescue_and_Recovery
    http://www.thinkpads.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=31239

W drugim linku jest link do aplikacji Rescue and Recovery, którą ściągnąłem na dysk. Na nowym dysku utworzyłem dwie partycje Primary, jedną NTFS pod system, drugą FAT32 i za pomocą funkcji dd w linux zapisałem wcześniej zgrany z uszkodzonego dysku obraz na tej partycji.
    Na partycji NTFS postawiłem na chwilę Windows XP bez instalacji dodatkowych sterowników i odpaliłem program Rescue and Recovery. Program znalazł przywróconą partycję zmienił automatycznie jej typ na 12h i zadał pytanie czy utworzyć dyski ratunkowe. Kliknąłem oczywiście YES i utworzone zostały dwie płytki DVD.
    Następnie włożyłem pierwszą płytkę do napędu i zrobiłem restart.
    W kolejnych etapach aplikacja przywróciła pierwotny układ partycji, odpowiednie wpisy w MBR oraz system operacyjny - wyglądał jak po zakupie w sklepie.
    Program utworzył dwie partycje PRIMARY, pierwsza z systemem (400 kilkadziesiąt GB), druga z partycją SERVICEV001 (4,28 GB).
    Na końcu partycję systemową podzieliłem na dwie.

Podsumowując - dobrze jest wykonać kopię takiej partycji tak jak zaleca producent i sprzedawca zanim zaczniemy użytkować laptopa. Zaoszczędzić to może wiele czasu podczas późniejszych awarii lub podczas zmiany dysku na większy

0
  • #4 24 Mar 2011 00:41
    remi080
    Poziom 21  

adam_sil napisał:
    ...Podsumowując - dobrze jest wykonać kopię takiej partycji tak jak zaleca producent i sprzedawca zanim zaczniemy użytkować laptopa. Zaoszczędzić to może wiele czasu podczas późniejszych awarii lub podczas zmiany dysku na większy....

Pierwsza operacja jaką należy zrobić po wyjęciu nowego laptopa z pudełka, później nie ma niespodzianek :D

0
  • #5 22 Wrz 2011 21:08
    adam_sil
    Poziom 20  

Temat zamykam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo