Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel® 855GM/GME Chipset jaki procesor mogę dobrać?

17 Mar 2011 16:05 1759 4
  • Poziom 9  
    Witam. Posiadam Asusa A6l B003 z procesorem Intel Celeron M 370 (1,5 GHz) i chciałby zamienić go na coś mocniejszego, coś z Pentium M ale nie wiem jaki mogę wybrać najmocniejszy. Na stronie Intela wyszukałem coś takiego:

Mobile Intel® 855GM Chipset

SPECIFICATIONS

Summary Information

Product Name Intel® 82855GM Graphics and Memory Controller
    Code Name Formerly Montara
    Launch Date
    Max TDP 3.2 Watts
    TCase 105°C
    Package Size 37.5mm x 37.5mm
    Halogen Free Available No
    Datasheet Download Datasheet
    Additional Component Information
    FSB Speed 400MHz
    Number of Memory Channels 1
    Max Memory 2 GB
    Max Memory Bandwidth 2.1GB/s
    ECC Memory True
    License Required No
    Integrated Graphics Yes
    Dual Independent Display No
    Graphics Output VGA, LVDS, DVO

Ale, że komputery to nie moja bajka to nie wiele mi to mówi. Czy przez podane powyżej dane mam rozumieć, że procesor jaki mogę wmontować maksymalnie to taki, który w specyfikacji ma "Bus speed (MHz) 400"?
    Czyli coś takiego jak "Intel Pentium M 750 1,86GHz", który ma "FSB - 533MHz" już się nie nadaje?

Poniżej dokładne dane:

Intel® 855GM/GME Chipset jaki procesor mogę dobrać?
  • Poziom 9  
    Dzięki za info.
    A nie przeszkadza to, że teraz jest Dothan a ten, który podałeś to Banias? Bo w tej chwili też mam Dothan'a.
    Poza tym, na stronie intela napisane jest jeszcze coś takiego:
    Packaging information
    82855GM (MCH) 732 pin Micro-FCBGA
    82801DBM (ICH4-M) 421 pin Micro-BGA
    a w tym podanym przez ciebie jest 478-pin micro FC-PGA. Może tak być?

No i jeszcze jedno - ten Intel Pentium M 1.8 GHz ma L2 1MB cache. Warto szukać z L2 2MB?

A tak nawiasem to czy przy zmianie procesora na mocniejszy będę musiał zmieniać pamięć? W tej chwili mam dwie kości 256 mb DDR 333mhz CL2.5 PC2700 Hynix'a.

Znalazłem coś takiego w dość dobrej cenie:
    http://www.cpu-world.com/CPUs/Pentium_M/Intel...735%20RH80536GC0292M%20(BXM80536GC1700F).html ---> warte uwagi?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    vogelek23 napisał:
    Możesz zastosować każdy procesor Pentium M i Celeron M (rdzenie Banias i Dothan) z FSB 400MHz - wyższej FSB ten chipset nie obsługuje.
    Pentium M z FSB 533 (Dothan) będą co prawda działały, ale na sporo zmniejszonym taktowaniu.

Ok. To to już prawie wszystko wiem. Mam nadzieję, że nie będzie się z niczym gryzł i że było warto go wymieniać, bo decyduję się na ten M 735 1,7 GHz z 2 MB cache :)
    Pozdrawiam.