Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stycznik Telemecanique LC1K09 + przekaźnik termiczny LR2K0316

17 Mar 2011 16:35 8042 19
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich! Mam problem z podłączeniem Stycznik Telemecanique LC1K09! Nie wiem co do czego podłączyć, mam schemat na którym jest stycznik i są tam oznaczenia: Styki pomocnicze górne itp a na tym styczniku nie wiem od czego zacząć. Uczę się dopiero i w szkole na pracowni miałem inny stycznik, a teraz też mam inny. Potrzebował bym schemat jak podłączyć stycznik, czy jest jakiś ogólny czy też każdy stycznik inaczej. Potrzebuje podstawowych informacji. Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc to z góry dziękuje!
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam .
    Każdy stycznik posiada styki główne (do przewodzenia prądów roboczych) styki pomocnicze czynne ,bierne ( nie zawsze- nieraz dodatkowo montowane),oraz miejsca podłączenia cewki ( cewek)
  • Poziom 9  
    Czyli tak jak u mnie:

1L1 3L2 5L3(styki robocze) 13NO(czynne) A1(cewki)

2T1 4T2 6T3 14NO A2

Takie jest oznaczenie, a co z podtrzymaniem ? Jak to ruszyć ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Jeżeli cewka jest na napięcie przenoszone przez styki robocze stycznika, możesz napięciem z odejścia stycznika zasilić cewkę. Jeśli nie to musisz dać dodatkowy przekaźnik pomocniczy.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Przekaźnik pomocniczy ?
    Autor nie napisał jakie napięcie cewki, jakie napięcie na stykach. Do stycznika z podtrzymaniem potrzebujesz 2 przycisków 1NO i 1NC. Wpisz w Google i znajdziesz układ.

Chyba już nie trzeba opisywać które to styki pomocnicze, które przyciski a które cewka...?

Jeżeli zepniesz termik ze stycznikiem to podłączenie A2 stycznika przenosi Ci się na styk rozwierny na termiku. Czyli podłączasz cewkę pod A1 na styczniku i NC na przekaźniku termicznym.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Jeszcze tylko przekaźnik termiczny styki kontrolne to nr. 95 i 96
    Jerzy
  • Poziom 9  
    Jak podłącze stycznik tak, że cewka A1 bd połączona z 14NO i 14NO zmostkuje z 13NO to bd dobrze ?
    Nie trzeba opisywać cewek i styków. Dziękuje.
  • Poziom 23  
    14NO oraz 13NO jest to styk S1, zwierany przyciskiem start na powyższym schemacie P2
  • Poziom 9  
    Koledzy, a czy jest jakaś analogia w łączeniu styczników ?
  • Poziom 42  
    O co chodzi z tą analogią?
    Wszystkie styczniki łączy się podobnie :zasilanie , odpływ , cewka( cewki) styki pomocnicze.
  • Poziom 9  
    stanislaw1954 przepraszam, źle to ująłem. Chodzi mi o to jak podłącza się styki pomocnicze, jak robi się podtrzymanie i czy każdy stycznik ma owe styki pomocnicze. Czym różnią się styki pomocnicze górne od dolnych ? Jakie typy styczników takie posiadają ? W szkole łączyłem coś takiego i chciałbym się sam we własnym zakresie podszkolić bo uczę się samej teorii, a chciałbym przejść do rzeczy ale to jak widać we własnym zakresie i może to są banalne pytania ale ja dopiero zaczynam ,,raczkować,, w tym temacie więc proszę o wyrozumiałość i odpowiedzi pisane pod kątem żółtodzioba. Pozdrawiam i dziękuje
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Temat w takim ujęciu, to można "pracę doktorską " napisać.
    Są styczniki bez styków pomocniczych i ze stykami pomocniczymi.
    Styki czynne i bierne.Jedne się załączają gdy się stycznik załącza, a drugie są zwarte gdy stycznik jest wyłączony.
    A na prawdę, w żadnym podręczniku nie ma schematu, jak się łączy stycznik z przyciskami"załącz","wyłącz" , lub 2 styczniki w prawo -lewo ?
    Są styczniki na niskie( np 24V) napięcie,na 230V, na 400V.Na prąd stały i przemienny.Montowane śrubami lub na listwę(jak bezpieczniki typu"S")itd .
  • Poziom 9  
    Załącz, wyłącz i prawo lewo to mam schematy. Bawię się tym w domu. Tylko że w szkole miałem jakiś inny stycznik a w tym, który mam teraz zdaje mi się że nie połączyłem prawidłowo podtrzymania bo jak załączę to stycznik ,,kłapnie,, i nie trzyma. Jak mam to zrobić żeby było dobrze ?
    Ps. Na moje oko to te moje pytania, dla Was są banalne ale cóż, może też kiedyś bd tak obeznany jak koledzy. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc bo jak by nie było to już jestem do przodu o pewną wiedzę w tym kierunku.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam Problem jest inny nie ucz się co gdzie jest tylko naucz się oznaczeń bo nie ma znaczenia gdzie te styki są z boku, u góry. Weź miernik i sprawdź gdzie są styki i jakie. Oznaczenia są znormalizowane więc jak się nauczysz zasad to nie powinno być problemu z innymi typami styczników. Pozdrowienia
  • Poziom 9  
    Dziękuje za rady, podłączyłem stycznik i wszystko jest dobrze. Jak tak popatrzeć na to z ,,góry,, to nie jest to aż takie trudne, chodź przyznaje że zajęło mi to dosyć dużo czasu. Jeszcze jedno pytanko, otóż co z termikiem ? Jak go łączyłem tak jak koledzy pisaliście wyżej to robiło się zwarcie. Jakaś podpowiedź mała ? Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Styki główne termika >>>za stycznikiem w obwód odbiornika(np.silnika)
    Styki pomocnicze>>> w szereg z cewką stycznika.
  • Poziom 9  
    Stycznik jest podłączony : 13no mostek do A1 i 14no mostek do 2T1 i teraz odpinam to i do tych styków dokręcam termik i mam kolejno 97 no, 95nc,98no i 96nc i niżej już styki główne. Co do czego ? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Tak to ma wygladać:

• Poziom 9  
    Dziękuje wszystkim za pomoc ! Pozdrawiam