Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iskrzenie katody diody 6D22S

17 Mar 2011 17:42 1512 7
 • Poziom 11  
  Witam, jak w temacie.. Po włączeniu wzmacniacza jedna z diod 6D22S zaczęła iskrzyć. Wzmacniacz został wyłączony. Dodam, że wzmak własnej roboty żył już kilkanaście godzin, więc nie było to pierwsze uruchomienie. Wyczytałam, że to iskrzenie katody spowodowane jest impulsem o dużej amplitudzie. Na wejściu znajduje się toroid. Czy po powtórnym włączeniu sytuacja się powtórzy i jakie są dalsze prognozy dla tej lampy..??
 • Admin Grupy Retro
  Prawdopodobnie pobierany był zbyt duży prąd. Zobacz, czy gdzieś nie masz zwarcia, bądź czy kondensator nie dostał przebicia.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Admin Grupy Retro
  Nie przyspieszająca, a usprawniająca. Zawraca część energii, która zmarnowałaby się w stopniu końcowym odchylania poziomego, przez co zwiększa jego sprawność. Praca z prądami ciągłymi nijak jej nie szkodzi (powstawało wiele fabrycznych wzmacniaczy z diodami usprawniającymi, chociażby BIS100) ale nie lubi dużych pojemności zaraz za katodą. To też może być przyczyną rozpadania się i iskrzenia warstwy emisyjnej.
 • Poziom 17  
  Jaka jest, na podstawie waszych doświadczeń, maksymalna pojemność elektrolitu którą można jeszcze zastosować do tej lampy bez ryzyka wywołania takiego iskrzenia?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Admin Grupy Retro
  dood napisał:
  Jaka jest, na podstawie waszych doświadczeń, maksymalna pojemność elektrolitu którą można jeszcze zastosować do tej lampy bez ryzyka wywołania takiego iskrzenia?

  50µF. Lampy nie lubią dużych pojemności. Dwójka PY88 pracuje z takim bezawaryjnie od trzech lat. Lepiej dać za mały niż za duży ;)

  Cytat:
  a w czasie pracy są tylko krótkie doładowania co każdą dodatnią połówkę.

  Właśnie o to chodzi. Diody usprawniające, mimo swej toporności, nie są odporne na impulsy wykosiego prądu, bardziej wolą wysokie napięcia. Przykład:
  EY88
  I ciągły 220mA
  I impulsowy 550mA
  EY82
  I ciągły 360mA
  I impulsowy 1,1A
  (z katalogu Philipsa)
 • Poziom 11  
  Nastąpiło zwarcie wewnątrz podstawki ceramicznej, fabrycznie jest ona złożona z dwóch części. Pomiędzy nimi rozlała się cyna i zwarło żarzenie z anodą..... Podstawki z odzysku były sprawdzane. Widocznie, gdy grało podstawka rozgrzała się i zaciągnęło cyny z końcówek podstawki. Wszystko dlatego, że łączenia prowadzone drutem, wtedy niestety jest trochę więcej cyny.. Grało piknie, przy następnym włączeniu piknie zaświeciło. Jedna 6D22S poszła. Teraz czekam na dostawę. Póki co wzmacniacz działa na zasilaczu zrobionym na półprzewodnikach.