Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony magnetron w kuchence mikroalowej Goldstar

17 Mar 2011 18:39 6187 10
  • Poziom 38  
    Witam, posiadam kuchenkę mikrofalową Goldstar ArtB(modelu niestety nie podam, bo nie znam). Kuchenka w pewnym momencie przestała grzać(talerz się obrał, żarówka świeciła). Stwierdziłem, że przepalił się bezpiecznik obok trafo. Po wymianie okazało, że kuchenka buczy i wydobywa się smród spalenizny. Udało mi się ustalić, że jest to wina magnetronu. W związku z tym mam pytanie, jaki zamiennik mogę wstawić w jego miejsce?
    Zapomniałem dodać, jest to magnetron Hitachi 2m214.
  • Poziom 16  
    A skąd wiesz że to magnetron?Ma przebicie?Jeśli ma przejscie między stykami i nie ma przebicia to jest dobry.Takie objawy są jak jest uszkodzona "dioda"(ma ona inna nazwę ale nie pamiętam )Jest ten element między masą a kondensatorem.Nie powinien mieć ten element przejścia.A jak ma to właśnie takie objawy bywają
  • Poziom 39  
    Z tym magnetronem trochę upraszczasz.
    Nie wiem jakiej innej nazwy szukasz dla diody, bo to właśnie jest dioda :D
    Wypadałoby też sprawdzić kondensator, zdarza się że dostaje zwarcia, ewentualnie włączyć transformator bez obciążenia żeby sprawdzić czy nie ma zwarcia na uzwojeniach.
  • Poziom 16  
    Oj kolego na 10000% to nie jest dioda.Popularnie tak to nazywają.Nie mam w tej chwili jak tego sprawdzić jak to się nazywa ale dioda przewodzi prąd w jedną stronę a ten element nie.Nawet oznaczony jest inaczej.Jak się dowiem prawidłowej nazwy to napiszę
  • Specjalista AGD
    Uszkodzony magnetron w kuchence mikroalowej Goldstar
    To jest taki element. W katalogach części do mikrofali jest nazwany dioda lub dioda zabezpieczająca. Oznaczenie widać.
    PS. Nie jestem elektronikiem ale piszę o tym co widzę. Nawet jeśli technicznie jest to coś innego, to skoro wszyscy znający zagadnienie słysząc "dioda do mikrofali" wiedzą o co chodzi, to chyba nie ma co spierać się o nazwę.
  • Specjalista AGD
    elekromechaniktom napisał:
    A skąd wiesz że to magnetron?Ma przebicie?Jeśli ma przejscie między stykami i nie ma przebicia to jest dobry.Takie objawy są jak jest uszkodzona "dioda"(ma ona inna nazwę ale nie pamiętam )Jest ten element między masą a kondensatorem.Nie powinien mieć ten element przejścia.A jak ma to właśnie takie objawy bywają
    Niech kolega przeczyta o możliwych uszkodzeniach magnetronu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1939572.html a nie mąci ludziom że jak ma przejście i nie ma przebicia to jest dobry. Element o którym mowa między masą a kondensatorem to na 1000% dioda , dokładniej kilka-kilkanaście szeregowo połączonych złącz p-n w jednej obudowie , inaczej prostownik wysokonapięciowy(typowy przedział wartości napięcia wstecznego:12000-15000Vpp, wartość prądu przewodzenia 0,5A ) , można spotkać go pod nazwą H.V Rectifier. Mam nadzieję że cokolwiek koledze wyjaśniłem.
  • Poziom 43  
    Proste - Ukad zasilania magnetronu w kuchence zawiera trafo WN, kondensator i diode, także przystosowaną do wysokiego napięcia (2kV). Cały ten układ, to podwajacz napięcia, jeden kondensator i dwie diody, bo magnetron zachowuje sie jak lampa prostownicza. Magnetrony rzadko ulegają uszkodzeniu, czasem zdarza sie, że tracą próżnię, i wówczas masz efekt ,jaki opisałeś. Sprawdź transformator bez obciążenia, izolacje pomiedzy uzwojeniem anodowym i żarzenia, bo anoda magnetronu jest podłączona do masy kuchenki. Tylko OSTROŻNIE :!: :!: :!:
    Te napięcia, które tam występują przy dużej wydajności prądowej żródła, są ŚMIERTELNE :!::!:
  • Specjalista AGD
    Krzysztof Kamienski napisał:

Te napięcia, które tam występują przy dużej wydajności prądowej żródła, są ŚMIERTELNE :!::!:
    Dlatego lepiej oddać kuchenkę w ręce fachowców. Autor postu już chyba tak zrobił bo od zadania pytania już się nie odezwał.
  • Specjalista AGD
    Producenci tego typu sprzętu powinni bardziej zadbać o uświadamianie użytkowników i ewentualnych naprawiaczy o skutkach nierozważnych napraw tych sprzętów propagując horrorystyczne rysunki typu ugotowane oczy , ścięty mózg czy upalona dłoń. Makabryczne, ale to może odstraszać ewentualnych "zielonych w temacie" amatorów naprawy poniekąd ratując ich zdrowie i życie.
  • Poziom 38  
    Powiesz szczerze, że już sobie zapomniałem o tym temacie. Akurat znalazło 300 złotych do wydania, tak więc postanowiłem dać sobie spokój z tym złomem, zutylizować go i po prostu kupić nową mikrofalę.