Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chieftec model: HPC-360-202 DF przepalenie bezpiecznika i warystorów TVR 0727...

11111olo 17 Mar 2011 19:04 3969 10
  • #1 17 Mar 2011 19:04
    11111olo
    Poziom 43  

Chieftec model: HPC-360-202 DF przepalenie bezpiecznika i warystorów TVR 0727...
    Witam.
    W zasilaczu coś zaczęło iskrzyć po czym przestało. Nie dawał żadnych napięć.
    Po rozkręceniu stwierdziłem przepalenie bezpiecznika oraz mocno przegrzane rezystory na małej płytce. Ten bardziej spalony ma 28kΩ a drugi 26kΩ.

Od czego zacząć naprawę?

0 10
  • Semicon
  • Pomocny post
    #2 17 Mar 2011 20:18
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

11111olo napisał:
    Od czego zacząć naprawę?

Od przemycia PCB, elementów i reszty zasilacza bo może coś innego ją okopciło.
    Tą małą PCB (powiązaną z PPFC) możesz na czas naprawy/odpalania odłączyć (no i łatwiej sprawdzić: 2 kondensatory + 2 diody + 2 rezystory).

0
  • Semicon
  • Pomocny post
    #4 17 Mar 2011 22:04
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

Mostek prostowniczy nie ma zwarć?
    Tranzystory kluczujące te obok tych dużych kondensatorów elektrolitów też nie mają zwarć?
    Czy kondensatory elektrolityczne te dwa duże nie wyschły (strona pierwotna)?
    Żaden z układów scalonych nie ma dziurek? :)
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #5 18 Mar 2011 18:12
    11111olo
    Poziom 43  

Dziś dokładniej obejrzałem zasilacz. Odlutowałem dwa tranzystory 2SC2625 i jeden 2N60B przykręcone do radiatora i wszystkie są sprawne. Mostek też wylutowałem i spadek napięcie na każdej kombinacji wahają się w granicach 0,5V.
    Kompletnie spalone są natomiast VZ1 i VZ2 - to chyba warystory i bezpiecznik?
    Nie mam czym zmierzyć pojemności dwóch kondensatorów elektrolitycznych na 680µF/200V - mój miernik mierzy tylko do 99,99µF, a omomierz pokazuje kilka MΩ.

Reszta części zasilacza nie jest uszkodzona, a przynajmniej nie wygląda.

Jakie kupić warystory?
    Jaki opór mają rezystory z tej małej płytki?
    Kondensatory z małej płytki mają parametry 2,2µF/400V. Po pomiarach oba maja pojemność 1,56µF. Czy muszę je wymienić? Czy mogę dać 4,7µF/400V?

0
  • Pomocny post
    #6 18 Mar 2011 19:59
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

11111olo napisał:
    Czy mogę całkiem odłączyć tą płytkę?

No przecie wcześniej napisałem...
    Jak już to zrobisz (włącznie z umyciem) to sobie sprawdź czy kod paskowy zgadza się z pomiarem bo coś mi się wydaje że to wybuchające warystory okopciły Ci małe PCB.

11111olo napisał:
    Kompletnie spalone są natomiast VZ1 i VZ2 - to chyba warystory i bezpiecznik?

Nie, to są tylko warystory TV R07271: np. Metal Oxide Varistor - TVR Series

Jak duże kondensatory nie ładują się/rozładowują od omomierza tylko od razu kilka MΩ to wiadomo do czego się nadają.

0
  • #7 19 Mar 2011 11:02
    11111olo
    Poziom 43  

Rezystory mają odpowiednio 26kΩ i 28kΩ a powinny mieć 200Ω więc są na pewno spalone. Myślę że mają one moc strat 2W (czy więcej? ).
    Diody są sprawne.
    Dwa kondensatory mają po 1,56µF więc mają jakieś 70% pojemności.

Co do tych duży kondensatorów. Postanowiłem jeszcze raz się im przyjrzeć. Najpierw wziąłem nowy kondensator 470µF/16V i podłączyłem pod omomierz - pokazały się MΩ. Pomyślałem że coś jest nie tak. Zwarłem na klika sekund jego wyprowadzenia i ponownie podłączyłem omomierz. Rosnąca wartość początkowo pokazywała kilka kΩ, potem kilkaset kΩ, a po kilkunastu sekundach kilka MΩ.
    Tak samo zrobiłem z dwoma wymontowanymi kondensatorami 680µF/200V i było podobnie (wczoraj musiałem być bardzo zmęczony).
    Uznaje że są dobre - czy koniecznie muszę je wymienić?

Nie znalazłem takich warystorów. Czy mogą być te?

0
  • Pomocny post
    #8 19 Mar 2011 17:31
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

11111olo napisał:
    Nie znalazłem takich warystorów. Czy mogą być te?

Tak jak najbardziej maja takie same napięcie DC :)

0
  • #9 23 Mar 2011 14:57
    11111olo
    Poziom 43  

Dziś zamontowałem bezpiecznik i dwa warystory - reszta pozostała bez zmian.
    Najpierw podłączyłem zasilacz przez żarówkę 75W i włączyłem bez obciążenia (napięcia były w normie jak i +5VSB), potem bez żarówki z obciążeniem (po dwa halogeny 50W/12V na liniach +12V i +5V). Po 20-stu minutach pracy wentylator trochę szybciej zaczął się kręcić - napięcia były nadal w normie.

Teraz chciałbym jeszcze podłączyć tą małą płytkę - spaliły się tam dwa rezystory po 200Ω (chyba po tyle mają mieć?). Tyle, że kupiłem 5W, a o mniejszej mocy nie było.

Czy na pewno takie mają być i jaki wpływ na zasilacz ma brak tej płytki?

0
  • Pomocny post
    #10 24 Mar 2011 20:24
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

11111olo napisał:
    Teraz chciałbym jeszcze podłączyć tą małą płytkę - spaliły się tam dwa rezystory po 200Ω (chyba po tyle mają mieć?). Tyle, że kupiłem 5W, a o mniejszej mocy nie było. Czy na pewno takie mają być i jaki wpływ na zasilacz ma brak tej płytki?

Najrozsądniej będzie pozbyć się tej płytki.
    Prawdę mówiąc nie wiem co miał na myśli autor rozwiązania dodając ów 6-cio elementowy dodatek niebezpiecznie podnoszący napięcie na kondensatorach za mostkiem.

Jeśli uważnie przyjrzeć się konfiguracji (rzeczona płytka + mostek Graetza) do mamy tu klasyczny układ podwajacza napięcia.

Ze względu na niewielką pojemność (2,2µF) oraz szeregową rezystancję (K2) sumaryczne napięcie na kondensatorach za mostkiem nie osiągnie 2√2 * 230V ale będzie dużo wyższe od √2 * 230V.

Najgorszy stan pracy wystąpi przy wyłączonym komputerze - gdy działa tylko (słabo obciążona) przetwornica St-By. Wtedy napięcie za mostkiem będzie najwyższe.
    Oczywiście życia 200 woltowych kondensatorów (47µF/200V) bronią dzielnie 270 woltowe (może w oryginale o niższym napięciu) warystory. Chyba świecą :)

Spokojnie możesz z tej modyfikacji (czytaj: udziwnienia) zrezygnować.

0
  • #11 24 Mar 2011 21:34
    11111olo
    Poziom 43  

Nie zamontowałem tej płytki bo rezystory się nie zmieściły, a więc wyszło na dobre :) Wymieniłem jedynie dwa warystory i bezpiecznik.

0