Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak audio na MS-6323

Leszek P 11 Lut 2003 15:15 6709 31
  • #1 11 Lut 2003 15:15
    Leszek P
    Poziom 12  

Witam wszystkich,

Mam płytę MS-6323 z chipsetami VIA 694X + 686A bios W6323 v.1.5
    Otóż nie moge zainstalować sterowników audio z powodu rzekomego braku AC-97!!? Jaki może być tego powód: czy uszkodzenie mostka czy coś z BIOS-em? Winda wykrywa mi audio jako SoundBlaster Pro ale nie instaluje poprawnych sterowników.
    Czy jest jeszcze jakis "szczęśliwy" posiadacz podobnej płyty? Czy moge jakos obejść problem i wepchnąć niechciane drivery windzie na chama?

0 29
  • SterControl
  • #2 11 Lut 2003 16:42
    techrys
    Poziom 28  

Hmmm..... Osobiście posiadam MS-6330 i jedyne co mogę doradzić, to zainstalowanie systemu na nowo, potem via service pack, dopiero potem wszelkie sterowniki. A poza tym sprawdź czy w biosie masz włączoną kartę dżwiękowa i wyłączoną emulację SB, bo nie podoba mi się ten komunikat - jest cokolwiek dziwny jak na płyty MS :D
    Aha, czy to nie jest przypadkiem taka mała płyta pod celerona :?:

0
  • #3 11 Lut 2003 17:49
    LEM
    Poziom 33  

:arrow: Leszek P

Czy przypadkiem nie masz wyłączonego dźwięku w BIOSie :?:

0
  • #4 11 Lut 2003 18:56
    tedd
    Poziom 25  

kolego czy aby na tej płycie nie jest wlutowany układ dźwiękowy Creative CT5880(takie teź były na tych płytach) były też VIA,zobacz na płycie głównej.I jeszcze jedno płytka CD ze sterownikami sama szuka sprzętu i proponuje jego instalację.

0
  • #5 11 Lut 2003 19:15
    techrys
    Poziom 28  

:roll: Tedd: masz rację, i tu może być przyczyna - nie wiadomo czego szuka płytka.
    :arrow: Leszek P: tak jak radził Tedd obejrzyj jaki klocek masz na płycie, a potem co masz na płytce instalacyjnej, jest tam zazwyczaj dużo więcej niż to co widać w głównym menu.

0
  • #6 11 Lut 2003 19:37
    LEM
    Poziom 33  

Z tego co pamiętam, to MSI zawsze miał starannie przygotowane płytki do swoich płyt, więc troche mnie dziwi fakt, że z instalacją jest tyle problemów.

:arrow: techrys
    Masz racje, że na płycie jest więcej sterowników niż trzeba. Jak wspomniałem MSI starannie przygotowuje płytki, tzn na płytce najdują się w prawdzie drivery do wszystkich aktualnie (w danym czasie sprzedawanych płyt) jednak jest sprytny programik, który się uruchomia po włożeniu płytki do CD (z autostartu). Zadaniem jego jest rozpoznanie z jakim modelem ma doczynienia, a później wyświetla w formie graficznej wszystkie możliwe do zainstalowania drivery dla danej płyty. Więc przede wszystkim panowie nic na siłe :wink:

Aby rozwiać wątpliwości załączam jedną strone manuala (format pdf) z opisem jak instalować sterowniki audio. Wygląda jednak, że jeśli na siłe będzie kolega instalował AC97 to nie zainstaluje, ponieważ powinien tam być Creative CT5880. W razie czego służe także całym manualem.

Czekam na dalsze postępy ...

0
  • SterControl
  • #7 11 Lut 2003 19:50
    techrys
    Poziom 28  

:arrow: Lem: Wiem o tym bo mam płytę MS :D
    Teoretycznie nie powinno być problemów, ale nie wiemy czy nasz szanowny kolega dostał prawidłową płytkę instalacyjną, bo np. może być z drugiej ręki.
    W razie problemów zawsze można zajrzeć na stronkę www.msi.com.tw, supportu tam umieszczonego inne firmy mogą tylko pozazdrościć.

0
  • #8 12 Lut 2003 12:07
    Leszek P
    Poziom 12  

Witam wszystkich kolegów,

Problem z tym że nie mam oryginalnej płyty ze sterownikami i instaluję drivery na czuja. Część sciągnąłem ze strony VIA w postaci service packa dla 984X, ale może to nie wszystko. Na stronie MSI ta płyta wogóle nie ma wsparcia. Z tego co ustaliłem jest to Apollo Pro 133A. Próbowałem drivery audio od takiego modelu robionego dla Packard-Bella. Efekt jest taki sam - "unanable sound chipset" lub coś koło tego. Może cos jest skopane w biosie bo ma dziwna wersje 1.5 a jak sprawdzałem dla tej wesji płyty bios powinien byc najwyżej 1.1. Ostatecznie sfleszuję go do wersji podstawowej.
    Może ktoś ma cd do tej płyty - chetnie odkupie kopię:)

=> techrys jest to właśnie taka "mała" pod celka ale siedzi w nim VIAC3. Mam w biosie włączone chip audio, sound i sb legacy czy mam wyłączyc legacy jak sugerujesz.
    => tedd chipset Creativa jest opcjonalny - mam na płycie tylko miejsce pod niego.
    =>lem dzięki za manual

0
  • #9 12 Lut 2003 13:22
    techrys
    Poziom 28  

Tak myślałem, że to ta płyta. No więc szanowny kolego masz problem. Płyty te sprzedawane były w wersji oem, a płytka ze sterownikami była nie tłoczona tylko wypalana, i to jak wypalana: nikt nie chwalił się kto ją wyprodukował, i miałeś 50% szans, że włożysz ją do napędu odwrotnie - żadnych znaków gdzie góra a gdzie dół :lol: Była jedna zaleta tych płyt : były niesamowicie tanie, i jak miało się marudzącego klienta czemu to takie drogie to ta płyta była w sam raz dla niego. Więc już wiesz co to za sprzęt - po prostu MS go nie firmował swoim logo. W takim przypadku pozostaje ci jedynie pobuszować po stronie MS, gdzie faktycznie nie ma niczego na temat tej płyty, i spróbować pościągać soft, który mógłby pasować.
    Co do sb legacy, to wyłącz to jeśli nie grasz w dosowe gry :lol:

0
  • #10 12 Lut 2003 15:27
    LEM
    Poziom 33  

techrys ma racje, masz kolego problem. Chociaż nie przypominam sobie, aby te płyty były wogóle sprzedawane, a handluje MSI już 5 lat. Poszperałem troche i powęszyłem tu i tam :wink: Więc, to co udało mi się ustalić to, to, że najprawdopodobniej te płyty nigdy nie były w sprzedaży. Mało tego oficjalnie MSI do tej płyty też się nie przyznaje. Z resztą można to zobaczyć tu http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_list.php?kind=1&CHIP=17&NAME=Archives są tam wymienione wszystkie płyty jakie były na rynku, a modelu MS-6323 nie ma :cry: Wracając do mojego "węszenia" ustaliłem, że płyty te robił prawdopodobnie MSI pod sprzęt markowy. Kiedyś miałem z taką płytą doczynienia i przypomniałem sobie skąd mam do niej manual skoro na stonie MSI nie ma. Więc manual ściągnąłem ze strony angielskiego Fujitsu :idea: Wniosek z tego taki, że płyta została wyciągnięta z jakiegoś komputerka firmy Fujitsu. Jest to bardzo prawdopodobne. Muszę przeglądnąć swoje wielkie archiwum, być może znajde jakieś sterowniki do tej płyty, to w tedy dam je na forum. Na razie wykopałem BIOS do tej płyty w wersji 2.0. Jakbyś był zainteresowany to daj znać. Bede wdzięczny jak potwierdzisz mi pochodzenie tej płyty. Narazie koncze i odezwe się jeszcze 8)

0
  • #11 12 Lut 2003 16:14
    LEM
    Poziom 33  

Mniejsza o to, ja z tamtą firmą nie handlowałem :wink: handlowałem z firmą In**m (ocenzurowałem, aby nie posądzić mnie o kryptoreklame :wink: ), a jeszcze wcześniej z inną. Mniejsza o to. Jak powiedziałem szukam w swoich zbiorach materiałów. Być może dobry trop to fujitsu. Dla udowodnienia mojej teorii dwa linki:
    1. http://www.fujitsu-siemens.co.uk/rl/servicesupport/techsupport/boards/Motherboards/Motherboards.htm

2. http://www.fujitsu-siemens.co.uk/rl/servicesupport/techsupport/boards/Motherboards/MicroStar/ms6323/ms-6323.htm

Jednak tam się sterowników nie dopatrzyłem.... :?

0
  • #12 12 Lut 2003 16:48
    techrys
    Poziom 28  

Jak już pisałem wcześniej, na płytce instalacyjnej z MSI jest dużo rzeczy, coś na pewno będzie pasowaćpod warunkiem że płyta nie jest skopana. Skompresowałem ją, ale to dalej zajmuje 298MB... :cry:

0
  • #13 12 Lut 2003 18:12
    tedd
    Poziom 25  

jeszcze jedna propozycja,na stronie MSI w dziale AUDIO są sterowniki do wszystkich układów,jeśli odczytałeś typ swojego układu to może uda Ci się rozwiązać problem.

0
  • #14 12 Lut 2003 18:44
    LEM
    Poziom 33  

:arrow: tedd
    Możesz mieć racje. Czasami proste rozwiązania są najlepsze :oops:

Narazie ustaliliśmy, że na płycie jest chipet VIA, więc na początek proponuje zainstalować sterowniki firmowane przez MSI (z ich strony), następnie proponuje zainstalować dźwięk. Tylko z manuala jednak wynika, że na tych płytach występował dźwięk albo AC'97 albo wspomniany już Creative CT5880. Musisz sam zidentyfikować co siedzi na Twojej płycie.

Dla AC'97 proponuje także ściągnąć sobie sterowniki firmowane przez MSI

Zarówno sterowniki do Via (4in1) jak i do AC'97 te ze strony MSI są pod wszystkie systemy Windows. Natomiast sterowniki do Creative CT5880 są już dedykowane pod poszczególne wytwory Microsoftu. Ponieważ nie podałeś o jaki system chodzi, więc podam ci kilka linków:

Spróbuj z tymi sterownikami, może akurat pomoże. Obawiam się, że jak już majstrowałeś ze sterownikami niewiadomego pochodzenia (nie MSI) to możesz mieć totalny śmietnik w systemie (w końcu to windows :wink: ) i nawt jeśli te sterowniki, które podałem są dobre, to mogą niechcieć się zainstalować. Dlatego radziłbym te próby przeprowadzić na "dziewiczym" systemi.

Spróbuj i daj znać o efektach.

0
  • #16 17 Lut 2003 17:24
    Leszek P
    Poziom 12  

Witam Kolegów,
    Dzieki wielkie za pomoc. Spróbuję tego wszystkiego, a o efektach poinformuję.
    Rzeczywiście są kłopoty z ta płytą, chociaż się do niej MSI nie przyznaje to była robiona dla kilku duzych producentów jak Fudzitsu-Siemens i Packard-Bell. Sciagnąłem stery od nich lecz dalej cos jest nie tak. Przy próbie instalacji setup krzyczy że nie widzi chipa audio, a winda 98 wykrywa go bez problemu tyle że nie działa, ot co.
    Nic to będę próbował dalej, z góry przepraszam za kilkudniowe przerwy w temacie

0
  • #17 06 Mar 2003 11:09
    LUCOM
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przyłączam się do tego tematu ale trochę z innej beczki, dostałem płytę MS-6323 VER:1 do naprawy...

Opis usterki nastepujący:

podczas oglądania filmu obraz zrobił sie czarny i w górnej części ekranu pojawił się poszarpany bardzo pasek przez całą szerokość, na tle paska bardzo trudno było odczytać ale był napis coś tam Virtual Memory...

Zastany stan rzeczy:
    Płyta sama nie wstaje po zwarciu PSW...
    po wymuszeniu zasilania z 14 pina ATX, płyta wstaje ale brak sygnału z karty graficznej, monitor nie reaguje, karta podstawiana, brak piknięć (kodów post). Wentylatory kręcą.

dwa kondensatory 1500uF/10V filtrujące napięcia na dwóch MOS-ach CEB703AL grzeją się i same tranzystory również, po jakimś czasie nagrzewa sie procesor i chipset...
    układ startowy na płycie sprawdziłem i wydaje się być OK...

Czy ktoś naprawiał tę płytę ?
    może zna napiecia jakie powinny występować na tranzystorach ?

Czyżby bios w locie odparował ?

0
  • #18 06 Mar 2003 12:07
    techrys
    Poziom 28  

Jeżeli to płyta ze "składaka" to sprawdź w pronoxie czy pochodzi od nich. Większość producentów daje przecież 3 lata gwarancji... Poza tym oni je sprzedawali więc jeżeli podejrzewasz bios to powinni mieć do niego bina.

0
  • #19 06 Mar 2003 12:34
    LUCOM
    VIP Zasłużony dla elektroda

bina już mam...

0
  • #20 15 Mar 2003 10:54
    BIM
    Poziom 11  

Witajcie! Mam taki problem: płyta MS-6318 , stery do CT5880 mam z witryny producenta płyty. System(WIN98) kończy instalacje ale woła o włożenie do czytnika płyty Creative Sound Blaster PCI 128 Driver Disk, problem że takiej nie mam. Nie da się bez niej dokonać instalacji. Czy macie jakiś pomysł co z tym zrobić? Pozdrawiam.

0
  • #21 15 Mar 2003 19:25
    techrys
    Poziom 28  

Nie masz takiej i mieć nie będziesz. W momencie kiedy winshit krzyczy o płytkę wskaż mu sterowniki, które ściągnąłeś z witryny producenta. Ale czasami bywa tak, że krzyczy o sterowniki z z płytki urządzenia, a trzeba mu wskazać źródełko na płytce winshita...
    Innym rozwiązaniem jest olanie go, oznaczy wtedy urządzenie jako "nieznane urządzenie", i zainstalowanie go z apletu "zainstaluj ponownie" w managerze urządzeń.

0
  • #22 15 Mar 2003 21:35
    BIM
    Poziom 11  

Dzięki, zainstalowałem twoim sposobem, po załączeniu kompa wyświetla takie coś: The Sound Blaster PCI 128 driver cannot load MIDI waresat. MIDI playback has been disabled. Co to znaczy?

0
  • #23 15 Mar 2003 22:34
    techrys
    Poziom 28  

Dokładnie to co pisze: nie może załadować drivera midi i midi jest wyłączone. Czyli jak nie podpinasz do kompa jakichś organek itp to nie ma czym się martwić. Ale że taki komunikat nie jest normalny, to sprawdź jak masz ustawione w biosie mpu-401, chyba on za to odpowiada. Albo coś nie zaskoczyło ze sterownikiem i trzeba zainstalować go jeszcze raz.
    Napisz czy w ogóle masz dźwięk.

0
  • #24 16 Mar 2003 08:00
    BIM
    Poziom 11  

techrys- napisze w poniedziałek, mam awarie cdrom i powoduje konflikt więc w pon kupie nowy i dam znać co do audio. Dzięki i do pon. Pozdr.

0
  • #25 17 Mar 2003 12:20
    BIM
    Poziom 11  

techrys- upadł cdrom, narobił szkody na dysku twardym. Wyświetla że jest 101 błędów na twardzielu. Nie moge dysku zformatować , nie może odtworzyć jednostek alokacji. Co z tym zrobić? Może jest jaki program do tego?

0
  • #26 17 Mar 2003 12:31
    techrys
    Poziom 28  

Wejdź na stronę producenta tego dysku i ściągnij soft do czyszczenia twardziela. Bardzo popularny jest wdclear, i zapewne pojawią się tutaj głosy abyś go użył, jednak najlepszy soft do danego dysku produkuje tylko jego wytwórca.
    Tak na marginesie, jak na twardziela spadło coś ciężkiego w rodzaju cd-romu, to ze względu na wilece prawdopodobne uszkodzenia talerzy i/lub głowic, najlepszy program jaki możesz zastosować nosi nazwę SKLEP ZA ROGIEM

0
  • #27 17 Mar 2003 14:04
    BIM
    Poziom 11  

Właśnie program WDCLEAR wykazał 101 błędów na dysku. Wyświetla:ERROR 101 CYLINDER 1070 HEAD 13 SECTOR 18 CODE 35 DESCRIPTION DRQ timeont. CDROM kupiłem w ALLEGRO od gościa. Składam córce kompa i ten twardziel (8GB) był dobry nie miał żadnych wad. Ale co ciekawe bios nie widzi też pamięci. Pisze: SDRAM at Bank :0
    O co tu chodzi?

0
  • #28 17 Mar 2003 16:22
    techrys
    Poziom 28  

Z tą pamięcią to domyślam się że chodzi o tabelkę pokazującą sie przed startem systemu. Jeżeli tak, to tak jest już od zarania dziejów i jeszcze długo tak będzie. Generalnie rzecz biorąc jeżeli po włączeniu kompa pokazuje że jest procek (niekoniecznie właściwy zegar ale to inna bajka) a poniżej liczy pamięć to wszystko jest OK. A sądzę że wszystko jest ok jeżeli widzisz ten komunikat, bo bez pamięci płyta raczej nie wystartuje :wink:
    Co do twardziela, to no cóż, fajny był...

0
  • #29 17 Mar 2003 17:29
    BIM
    Poziom 11  

dysk Samsunga i z ich witryny mam programy: clearhdd, setudma, shdiag, sutil, hutil. Program shdiag dysk zeskanował, następnie zformatował. Nic to nie dało. Dalej nie da sie nic z nim zrobić. Jutro z rana wystartuje po nowy twardziel. Ten oddam do serwisu samsunga zobacze co oni poradzą. Pozdrawiam.

0
  • #30 18 Mar 2003 09:13
    BIM
    Poziom 11  

techrys- po wielu operacjach wynik jest taki:
    ogółem miejsca na dysku:7930,69 MB-: 6,34mb w złych sektorach: 7 924,35 MB dostępnych na dysku: 4 096 bajtów w każdej jednostce alokacji: 2 028632 jednostek alokacji dostępnych na dysku.
    Jaka jest szansa na sukces w odzysku dysku? Czy dalej kontynuować reanimacje dysku? Pozdrawiam.

0