Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zarządzanie pracą silnika krokowego...

woojci 17 Mar 2011 20:20 948 1
 • #1
  woojci
  Level 9  
  Witam,
  potrzebuję przekazać ruch z jednego ( zębatka nr1) obracającego się koła zębatego na drugie (zębatka nr 2). Na razie jest to zrealizowane mechanicznie ( kołami zębatymi i krzywkami) i chcę to zmodernizować.
  Pomyślałem że najlepszym sposobem będzie wykorzystanie silnika krokowego, ponieważ pozwoliłby mi na wywołanie ruchu obrotowego z dużą dokładnością i w dużej ilości cykli oraz na likwidację koła zębatego nr 2 i bezpośrednie zasilenie silnikiem. Problem polega na zarządzaniu obrotami silnika w taki sposób aby w określonych różnych przedziałach kątowych pierwszego koła zębatego (nr1),powiedzmy
  od 145 stopni do 180 stopni (na zębatce nr1) silnik obrócił się (obrócił wał usuniętej zębatki nr2) o X obrotów z prędkością Y
  od 185 do 250 wykonał X1 obrotów z prędkością Y1
  od 270 do 350 wykonał X2 obrotów z prędkością Y2.
  Potrzebuję również mieć możliwość zadawania tych obrotów ( X, X1,X2...).

  Myślałem nad enkoderem aby odczytywać zakres kątowy z zębatki nr1, o wykorzystaniu sterownika PLC by zarządzał wszystkim ale do niego jest chyba niezbędne kosztowne oprogramowanie by to zwizualizować i zadawać różne wartości ilości obrotów.
  Musi to współdziałać z przetwornikiem odczytującym z pierwszej zębatki kąt obrotu, jeśli ktoś ma inny pomysł na rozwiązanie mojego głównego problemu jaki opisałem w drugim wierszu to będę wdzięczny.
  Reasumując, potrzebuję pomocy w zarządzaniu pracą silnika krokowego.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  pafciowaw
  Automation specialist
  Witam,
  Dla Twoich potrzeb nadałby się sterowniczek - Crouzet Millenium 3 Custom:
  10-cio bitowe wejście analogowe lub szybki licznik do określenia bieżącej pozycji zębatki nr 1. Wyjście SSR sterownika zaprzęgnięte jako sterowanie PWM (szybkość i osiągnięcie zadanej pozycji zębatki nr 2).
  Wewnątrz programu można użyć stałej "tabeli prawdy": jeżeli sygnał x1 to na wyjściu y1, x2->y2,....xn->yn. Tabelę ładuje się danymi z arkusza excell;
  Innym sposobem: za pomocą bloków logicznych (bramek, komparatorów, liczników,...itd) można uzyskać nieliniowe przetworzenie wartość wejścia-> wartość wyjścia.
  W tym sposobie można wartości liczników (jako komórek pamiętających nastawy x,x1,x2...y,y1,y2/ również po wyłączeniu zasilania!) wyprowadzić na wbudowany wyświetlacz i mieć możliwość modyfikacji tych nastaw.
  Program do tego sterowniczka jest darmowy i w pełni funkcjonalny (projekt, symulacja) do pobrania z sieci - na "sucho" bez nakładów finansowych możesz się temu przyjrzeć - czy spełni Twoje oczekiwania.
  Powodzenia.
  ps. kiedyś na elektrodzie zamieściłem rzuty wyświetlacza podobnego sterowniczka dotyczące "programowalnej maszyny-grubościówki"