Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zarządzanie pracą silnika krokowego...

woojci 17 Mar 2011 20:20 837 1
 • #1 17 Mar 2011 20:20
  woojci
  Poziom 8  

  Witam,
  potrzebuję przekazać ruch z jednego ( zębatka nr1) obracającego się koła zębatego na drugie (zębatka nr 2). Na razie jest to zrealizowane mechanicznie ( kołami zębatymi i krzywkami) i chcę to zmodernizować.
  Pomyślałem że najlepszym sposobem będzie wykorzystanie silnika krokowego, ponieważ pozwoliłby mi na wywołanie ruchu obrotowego z dużą dokładnością i w dużej ilości cykli oraz na likwidację koła zębatego nr 2 i bezpośrednie zasilenie silnikiem. Problem polega na zarządzaniu obrotami silnika w taki sposób aby w określonych różnych przedziałach kątowych pierwszego koła zębatego (nr1),powiedzmy
  od 145 stopni do 180 stopni (na zębatce nr1) silnik obrócił się (obrócił wał usuniętej zębatki nr2) o X obrotów z prędkością Y
  od 185 do 250 wykonał X1 obrotów z prędkością Y1
  od 270 do 350 wykonał X2 obrotów z prędkością Y2.
  Potrzebuję również mieć możliwość zadawania tych obrotów ( X, X1,X2...).

  Myślałem nad enkoderem aby odczytywać zakres kątowy z zębatki nr1, o wykorzystaniu sterownika PLC by zarządzał wszystkim ale do niego jest chyba niezbędne kosztowne oprogramowanie by to zwizualizować i zadawać różne wartości ilości obrotów.
  Musi to współdziałać z przetwornikiem odczytującym z pierwszej zębatki kąt obrotu, jeśli ktoś ma inny pomysł na rozwiązanie mojego głównego problemu jaki opisałem w drugim wierszu to będę wdzięczny.
  Reasumując, potrzebuję pomocy w zarządzaniu pracą silnika krokowego.

  0 1
 • #2 18 Mar 2011 08:57
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  Witam,
  Dla Twoich potrzeb nadałby się sterowniczek - Crouzet Millenium 3 Custom:
  10-cio bitowe wejście analogowe lub szybki licznik do określenia bieżącej pozycji zębatki nr 1. Wyjście SSR sterownika zaprzęgnięte jako sterowanie PWM (szybkość i osiągnięcie zadanej pozycji zębatki nr 2).
  Wewnątrz programu można użyć stałej "tabeli prawdy": jeżeli sygnał x1 to na wyjściu y1, x2->y2,....xn->yn. Tabelę ładuje się danymi z arkusza excell;
  Innym sposobem: za pomocą bloków logicznych (bramek, komparatorów, liczników,...itd) można uzyskać nieliniowe przetworzenie wartość wejścia-> wartość wyjścia.
  W tym sposobie można wartości liczników (jako komórek pamiętających nastawy x,x1,x2...y,y1,y2/ również po wyłączeniu zasilania!) wyprowadzić na wbudowany wyświetlacz i mieć możliwość modyfikacji tych nastaw.
  Program do tego sterowniczka jest darmowy i w pełni funkcjonalny (projekt, symulacja) do pobrania z sieci - na "sucho" bez nakładów finansowych możesz się temu przyjrzeć - czy spełni Twoje oczekiwania.
  Powodzenia.
  ps. kiedyś na elektrodzie zamieściłem rzuty wyświetlacza podobnego sterowniczka dotyczące "programowalnej maszyny-grubościówki"

  0