Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka do ogniw Li-Ion 18650 V2.0

megabit 18 Mar 2011 00:32 29003 17
 • Ładowarka do ogniw Li-Ion 18650 V2.0

  Witajcie


  Niedawno przedstawiłem projekt kompaktowej ładowarki USB do ogniw Li-Ion pokazanej tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1931360.html Idąc za ciosem (i mając wolne układy MAX1811) postanowiłem na szybko zrobić ładowarkę obsługującą ogniwa w wymiarze 18650. Za dawcę obudowy posłużyła tania ładowarka z allegro, która nie spełniła oczekiwań. Tak więc bez większych wyrzutów sumienia wyprułem z niej fabryczną płytkę. (dla zainteresowanych foto).


  Ładowarka do ogniw Li-Ion 18650 V2.0
  Następnie zaprojektowałem i wytrawiłem nową płytkę pod układy MAX1811. Nie pchałem na płytkę zasilacza, gdyż mam porządny, wtyczkowy 5V/2A.
  Ładowarka do ogniw Li-Ion 18650 V2.0
  Co by było ciekawiej dodałem gniazdo USB, które podłączyłem do +5V i dzięki temu mogę np naładować różne urządzenia bez podłączania do komputera, lub naładować aku Ni-MH w rozmiarze AA i AAA za pomocą małej, sprytnej ładowarki Sanyo.
  Ładowarka do ogniw Li-Ion 18650 V2.0 Ładowarka do ogniw Li-Ion 18650 V2.0

  Parametry ładowarki identyczne jak w pierwszej wersji
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1931360.html
  Nic ciekawego, ale może kogoś zainspiruje ;)

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  megabit
  Level 18  
  Offline 
  Has specialization in: lampy elektronowe
  megabit wrote 336 posts with rating 298, helped 6 times. Live in city Poznań. Been with us since 2005 year.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  Palmoster
  Level 11  
  Jaką metodą cynowałeś płytkę? Bo warstwa jest dość gruba co sugeruje, ze nie był to roztwór, a ładnie wyszło :)
 • #3
  slam
  Level 13  
  Zdaje się że kawałkiem drutu miedzianego nasiąkniętego cyną jak się postarasz to tak ładnie wychodzi.

  drut, a linka/plecionka to dwie różne rzeczy.
  androot
 • #5
  Dioda LED 123
  User under supervision
  Możesz dać schematy tego urządzenia? Ale ogólnie Projekt świetny. :)
 • TermopastyTermopasty
 • #7
  Tranzystor_1992
  Level 16  
  Patrząc na stronę główną elektrody myślałem, że sam zbudowałeś całość... Wraz z przetwornicą impulsową ~230V -> ok. 5V czy ile ona tam daje. A tutaj nawet nie podłączyłeś całości do niej. Więc jestem bardzo zawiedziony :cry:

  Trochę szkoda :|
 • #9
  kospanlo
  Level 12  
  Witam bardzo ładny projekt i prosty w swojej prostocie. Mam jedno pytanie jakim prądem ładuje ta ładowarka ogniwa ? . jakość teraźniejszych ładowarek jest niska ale co się dziwić produkcja w chinach
 • #10
  kocur_90
  Level 11  
  Jeśli chodzi o sposoby cynowania to mogę polecić taki sposób: Położyć płytkę na żelazko, roztopić na płytce trochę cyny i szmatką ja rozprowadzić po całości.

  kospanlo: Prąd ładowania nie przekroczy 500mA zgodnie z datasheetem max181
 • #11
  Tranzystor_1992
  Level 16  
  Proszę bardzo. Po co wkładać takie coś do dobrej działającej ładowarki :?: Można było równie dobrze włożyć to do innej obudowy. Tą Twoją ładowarkę zasilasz z transformatora z zewnątrz, a miałeś bardzo dobrą ładowarkę impulsową... Szczerze mówiąc projekt nie ma nic na celu. Z góry założenia są bezsensowne.

  Teraz już nic nie jest zasilane ze zwykłego transformatora. Teraz każdy tzw. zasilacz jest po prostu zwykłą przetwornicą impulsową. Dlaczego tak skoro są transformatory :?: Skuteczność takiego urządzenia, jego wymiary oraz lekkość konstrukcji sprawiają, że stary poczciwy transformator jest przez nie wypierany. Zbudowanie takiego zasilacz nie jest aż takie trudne. Ale jak na razie nie widziałem na elektrodzie osoby, która podjęłaby się tego wyzwania. A ta ładowarka jest tak prosta i banalna, że w sumie nie wiadomo co o niej powiedzieć.
 • #12
  megabit
  Level 18  
  Tranzystor_1992 wrote:
  Proszę bardzo. Po co wkładać takie coś do dobrej działającej ładowarki :?: Można było równie dobrze włożyć to do innej obudowy. Tą Twoją ładowarkę zasilasz z transformatora z zewnątrz, a miałeś bardzo dobrą ładowarkę impulsową...


  Proszę Cię pomyśl zanim coś napiszesz... Mierzyłeś parametry tych ładowarek za 40-50zł? Pewnie nie. Ja mierzyłem i z dobrą ładowarką ma to tyle wspólnego co sikacz z kiosku z francuskim winem. Detaliczny koszt takiej ładowarki w Chinach nie przekracza 6$ czyli koszty produkcji pewnie wynoszą 10% tej kwoty. Wszystko robione jak najmniejszym kosztem i z elementów 3 kategorii (może nawet odrzutów). W tym egzemplarzu fabrycznie w jednej komorze ładowanie kończyło się przy 4,12V (!) a w drugiej z kolei za dużo - 4,23V. Do tego prąd ładowania spadał do żenujących wartości już w połowie ładowania. Teraz siedzi tam porządny układ scalony z szeregiem zabezpieczeń i mogę z czystym sumieniem zostawić ładowanie na noc. Przy tej chińskiej ładowarce? Nie odważyłbym się.

  Fabryczna ładowarka miała napis 500mA i moja oferuje 500mA. Ciekawe dlaczego moja ładuje 40% szybciej ;) Dziwne nie? ;)  Tranzystor_1992 wrote:

  Teraz już nic nie jest zasilane ze zwykłego transformatora. Teraz każdy tzw. zasilacz jest po prostu zwykłą przetwornicą impulsową. Dlaczego tak skoro są transformatory :?: Skuteczność takiego urządzenia, jego wymiary oraz lekkość konstrukcji sprawiają, że stary poczciwy transformator jest przez nie wypierany. Zbudowanie takiego zasilacz nie jest aż takie trudne.


  Nie wbudowywałem zasilacza w obudowę z prostego powodu (z resztą wymienionego w pierwszym poście). Mam dobry zasilacz który spełnia wszystkie moje wymagania, i nie widzę sensu budowania własnego.
 • #13
  7marek7
  Level 11  
  witam
  pomysł podoba mi się, osobiście mam dosyć chińszczyzny. Kolego, gdzie kupiłeś MAX1811 i mimo wszystko mógłbyś zamieścić schemat i rysunek płytki
  pozdrawiam
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  dexlab
  Level 11  
  Witam Może wiesz jakie są scalaczki w oryginalej ładowarce Madei in China , na spodzie płytki widać 2 scalaczki po jednym na kanał w obudowie podobnej do max1811 . Co do ładowarki fajna sam sobie taką zmajstruję
  Dzięki i pozdrawiam
 • #17
  jdn
  Level 12  
  1.A nie myślałeś by użyć czegoś co ma ciut większy prąd ładowania np MCP73861?
  Bardzo fajne w użytkowaniu tam możesz wyciągnąć prąd ładowania nawet 1,6A, sprawdzone na razie 1A na razie więcej nie potrzebuje.
  Tam dodatkowo można dołączyć termistor który jak przegrzejesz baterię to wyłączy ładowanie.

  2.Jak długo trwa obecnie u Ciebie ładowanie 18650 na maksa?Od jakiego poziomu zaczynasz?
 • #18
  Dogu
  Level 17  
  Bardzo ciekawa ładowarka (spróbuje może dostane sample)
  mam tylko pytanie czy da się przerobić układ tak żeby dioda zapalała się(albo gasła) po całkowitym naładowaniu ogniwa???

  Pozdrawiam Grzegorz