Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka do ogniw Li-Ion 18650 V2.0

megabit 18 Mar 2011 00:32 27698 17
  • Ładowarka do ogniw Li-Ion 18650 V2.0

Witajcie

Niedawno przedstawiłem projekt kompaktowej ładowarki USB do ogniw Li-Ion pokazanej tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1931360.html Idąc za ciosem (i mając wolne układy MAX1811) postanowiłem na szybko zrobić ładowarkę obsługującą ogniwa w wymiarze 18650. Za dawcę obudowy posłużyła tania ładowarka z allegro, która nie spełniła oczekiwań. Tak więc bez większych wyrzutów sumienia wyprułem z niej fabryczną płytkę. (dla zainteresowanych foto).

Następnie zaprojektowałem i wytrawiłem nową płytkę pod układy MAX1811. Nie pchałem na płytkę zasilacza, gdyż mam porządny, wtyczkowy 5V/2A.
    Co by było ciekawiej dodałem gniazdo USB, które podłączyłem do +5V i dzięki temu mogę np naładować różne urządzenia bez podłączania do komputera, lub naładować aku Ni-MH w rozmiarze AA i AAA za pomocą małej, sprytnej ładowarki Sanyo.
    Ładowarka do ogniw Li-Ion 18650 V2.0 Ładowarka do ogniw Li-Ion 18650 V2.0

Parametry ładowarki identyczne jak w pierwszej wersji
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1931360.html
    Nic ciekawego, ale może kogoś zainspiruje ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 18 Mar 2011 08:18
    Palmoster
    Poziom 10  

Jaką metodą cynowałeś płytkę? Bo warstwa jest dość gruba co sugeruje, ze nie był to roztwór, a ładnie wyszło :)

• #3 18 Mar 2011 08:23
    slam
    Poziom 13  

Zdaje się że kawałkiem drutu miedzianego nasiąkniętego cyną jak się postarasz to tak ładnie wychodzi.

drut, a linka/plecionka to dwie różne rzeczy.
    androot

• #5 18 Mar 2011 13:47
    Dioda LED 123
    Użytkownik obserwowany

Możesz dać schematy tego urządzenia? Ale ogólnie Projekt świetny. :)

• #7 18 Mar 2011 14:31
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  

Patrząc na stronę główną elektrody myślałem, że sam zbudowałeś całość... Wraz z przetwornicą impulsową ~230V -> ok. 5V czy ile ona tam daje. A tutaj nawet nie podłączyłeś całości do niej. Więc jestem bardzo zawiedziony :cry:

Trochę szkoda :|

• #8 18 Mar 2011 14:42
    megabit
    Poziom 18  

Tranzystor_1992 napisał:
    A tutaj nawet nie podłączyłeś całości do niej.

Możesz rozwinąć tą myśl?

• #9 18 Mar 2011 16:39
    kospanlo
    Poziom 11  

Witam bardzo ładny projekt i prosty w swojej prostocie. Mam jedno pytanie jakim prądem ładuje ta ładowarka ogniwa ? . jakość teraźniejszych ładowarek jest niska ale co się dziwić produkcja w chinach

• #10 19 Mar 2011 12:45
    kocur_90
    Poziom 11  

Jeśli chodzi o sposoby cynowania to mogę polecić taki sposób: Położyć płytkę na żelazko, roztopić na płytce trochę cyny i szmatką ja rozprowadzić po całości.

kospanlo: Prąd ładowania nie przekroczy 500mA zgodnie z datasheetem max181

• #11 19 Mar 2011 14:19
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  

Proszę bardzo. Po co wkładać takie coś do dobrej działającej ładowarki :?: Można było równie dobrze włożyć to do innej obudowy. Tą Twoją ładowarkę zasilasz z transformatora z zewnątrz, a miałeś bardzo dobrą ładowarkę impulsową... Szczerze mówiąc projekt nie ma nic na celu. Z góry założenia są bezsensowne.

Teraz już nic nie jest zasilane ze zwykłego transformatora. Teraz każdy tzw. zasilacz jest po prostu zwykłą przetwornicą impulsową. Dlaczego tak skoro są transformatory :?: Skuteczność takiego urządzenia, jego wymiary oraz lekkość konstrukcji sprawiają, że stary poczciwy transformator jest przez nie wypierany. Zbudowanie takiego zasilacz nie jest aż takie trudne. Ale jak na razie nie widziałem na elektrodzie osoby, która podjęłaby się tego wyzwania. A ta ładowarka jest tak prosta i banalna, że w sumie nie wiadomo co o niej powiedzieć.

• #12 19 Mar 2011 18:04
    megabit
    Poziom 18  

Tranzystor_1992 napisał:
    Proszę bardzo. Po co wkładać takie coś do dobrej działającej ładowarki :?: Można było równie dobrze włożyć to do innej obudowy. Tą Twoją ładowarkę zasilasz z transformatora z zewnątrz, a miałeś bardzo dobrą ładowarkę impulsową...

Proszę Cię pomyśl zanim coś napiszesz... Mierzyłeś parametry tych ładowarek za 40-50zł? Pewnie nie. Ja mierzyłem i z dobrą ładowarką ma to tyle wspólnego co sikacz z kiosku z francuskim winem. Detaliczny koszt takiej ładowarki w Chinach nie przekracza 6$ czyli koszty produkcji pewnie wynoszą 10% tej kwoty. Wszystko robione jak najmniejszym kosztem i z elementów 3 kategorii (może nawet odrzutów). W tym egzemplarzu fabrycznie w jednej komorze ładowanie kończyło się przy 4,12V (!) a w drugiej z kolei za dużo - 4,23V. Do tego prąd ładowania spadał do żenujących wartości już w połowie ładowania. Teraz siedzi tam porządny układ scalony z szeregiem zabezpieczeń i mogę z czystym sumieniem zostawić ładowanie na noc. Przy tej chińskiej ładowarce? Nie odważyłbym się.

Fabryczna ładowarka miała napis 500mA i moja oferuje 500mA. Ciekawe dlaczego moja ładuje 40% szybciej ;) Dziwne nie? ;)

Tranzystor_1992 napisał:

Teraz już nic nie jest zasilane ze zwykłego transformatora. Teraz każdy tzw. zasilacz jest po prostu zwykłą przetwornicą impulsową. Dlaczego tak skoro są transformatory :?: Skuteczność takiego urządzenia, jego wymiary oraz lekkość konstrukcji sprawiają, że stary poczciwy transformator jest przez nie wypierany. Zbudowanie takiego zasilacz nie jest aż takie trudne.

Nie wbudowywałem zasilacza w obudowę z prostego powodu (z resztą wymienionego w pierwszym poście). Mam dobry zasilacz który spełnia wszystkie moje wymagania, i nie widzę sensu budowania własnego.

• #13 19 Mar 2011 18:51
    7marek7
    Poziom 11  

witam
    pomysł podoba mi się, osobiście mam dosyć chińszczyzny. Kolego, gdzie kupiłeś MAX1811 i mimo wszystko mógłbyś zamieścić schemat i rysunek płytki
    pozdrawiam

• #14 19 Mar 2011 20:44
    70135
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 19 Mar 2011 21:15
    dexlab
    Poziom 10  

Witam Może wiesz jakie są scalaczki w oryginalej ładowarce Madei in China , na spodzie płytki widać 2 scalaczki po jednym na kanał w obudowie podobnej do max1811 . Co do ładowarki fajna sam sobie taką zmajstruję
    Dzięki i pozdrawiam

• #17 23 Mar 2012 20:33
    jdn
    Poziom 11  

1.A nie myślałeś by użyć czegoś co ma ciut większy prąd ładowania np MCP73861?
    Bardzo fajne w użytkowaniu tam możesz wyciągnąć prąd ładowania nawet 1,6A, sprawdzone na razie 1A na razie więcej nie potrzebuje.
    Tam dodatkowo można dołączyć termistor który jak przegrzejesz baterię to wyłączy ładowanie.

2.Jak długo trwa obecnie u Ciebie ładowanie 18650 na maksa?Od jakiego poziomu zaczynasz?

• #18 21 Sty 2014 14:52
    Dogu
    Poziom 17  

Bardzo ciekawa ładowarka (spróbuje może dostane sample)
    mam tylko pytanie czy da się przerobić układ tak żeby dioda zapalała się(albo gasła) po całkowitym naładowaniu ogniwa???

Pozdrawiam Grzegorz

Szukaj w 5mln produktów