Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ham multimode II dziwne zachowanie w AM

merowingmg 18 Mar 2011 09:17 2678 19
    merowingmg
    Level 10  
    Witam

Dostałem ostatnio w prezencie radio Ham multimode II.
    Radio jest ok nadaje odbiera .... ale na AM trochę ten odbiornik dziwnie pracuje znaczy się ma strasznie niskie szumy dopiero jak pojawia się sygnał korespondenta poziom szumów się podnosi i tak aż do zaniku sygnału. Na SSB i FM nie zauważyłem tego zjawiska.
    ja-kenaj
    Level 26  
    Czy radio użytkowane było w naszym kraju?
    merowingmg
    Level 10  
    nie radio jest z UK
    Kolego regulamin pkt 15. /Olek II/
    ja-kenaj
    Level 26  
    Będzie musiał zająć się tym fachowiec. Sam nie dasz rady.
    merowingmg
    Level 10  
    Ok rozumiem. Chciałbym tylko wiedzieć jaka jest przyczyna takiej sytuacji.
    ja-kenaj
    Level 26  
    Prawdopodobnie trzeba radio przestroić na "naszą" częstotliwość.
    merowingmg
    Level 10  
    Kolego ale radio pracuje na naszych częstotliwościach jak piszesz. Dokładnie to posiada płynne przestrojenie z 5 w 0 tzw. CLARIFIER i radio normalnie w zerach pracuje. No prawie normalnie bo nie dotyczy to AM.Tylko tam jest problem z czułością odbiornika. Tak jakby ARW (AGC) szwankowało ale tylko w AM.
    Proszę kolegów o pomoc albo chociaż na naprowadzenie na problem.
    Olek II
    Moderator
    merowingmg wrote:
    Witam

Dostałem ostatnio w prezencie radio Ham multimode II.
    Radio jest ok nadaje odbiera .... ale na AM trochę ten odbiornik dziwnie pracuje znaczy się ma strasznie niskie szumy dopiero jak pojawia się sygnał korespondenta poziom szumów się podnosi i tak aż do zaniku sygnału. Na SSB i FM nie zauważyłem tego zjawiska.

To o co chodzi? Radio ma małe szumy na AM, to świetnie, nic nie piszesz o zasięgu, z jakiej odległości słyszysz korespondentów, jeśli na SSB i FM radio pracuje poprawnie, to odbiornik jest sprawny. Zapytam, w czym problem?
    merowingmg
    Level 10  
    Ok w AM jest o tyle gorzej ze tylko lokalne stacje słychać tak jakby radio było RF gain'em skręcone i ogólnie korespondenci są ciszej i muszę mocno radio rozkręcać żeby było coś lepiej słyszeć.
    Novile
    Level 34  
    Rozumiemy , że chodzi o to radio

ham multimode II dziwne zachowanie w AM

A przełącznik z napisem DX/LOC(ten pierwszy licząc od wyświetlacza kanałów) ma kolega przestawiony na DX (czyli pozycja górna)?Poza tym widzę , ze tu CLARIFIER jest załączany i wyłączany przełącznikiem i ten przełącznik ma kolega w pozycji też górnej aby można było przestrajać CLARIFIREM.
    merowingmg
    Level 10  
    Ustawione na DX i CLARIFIER włączony. Teraz zauważyłem ze radio po przełączeniu na inna modulacje jest przez chwilę głuche a po chwili startuje i jest ok poza AM oczywiście.

Dodano po 50 [minuty]:

Panowie dobrałem się do radia ... tylu zimnych lutów to jeszcze nie widziałem a poza tym to radio było grzebane i to mocno. Tematu nie zamykam biorę się za radio mam schemat i serwisówkę. Krok po kroku doprowadzę to radio do stanu używalności i się pochwalę jaka była przyczyna.
    SP8JZ
    Level 33  
    Możesz zerknąć na te ARW podpowiem, że wychodzi z filtru T15 > D27, filtr l-p R166/C135/C136 i dalej na s-metr i ssb agc
    rino49
    Level 11  
    Witam.Korzystam z takiego radia i dobrze chodzi.Kolega wspomniał że ma schemat i serwisówke ,czy mógłby opublikować na elektrodzie.Bo nie mogę nigdzie trafić na dobrą dokumentację tego radia.Z poważaniem .
    rino49
    Level 11  
    Dzięki.W mojej wersji mikrofon jest włączany przez mały przekażnik na małej płytce.I nie ma mc-gain regulacji.

Dodano po 21 [minuty]:

Dodam że radio pracuje z mikrofonem 20-18,i jest słaba modulacja pomimo że w mikrofonie podkówka do wzmocnienia jest na maksa.Na schematach które posiadam jest w radiu regulacja wzmocnienia mikrofonu ,a w radiu nie ma.Może nie mogę znaleść,albo ma wersję bez regulacji.Stąd moja prośba o pomoc.
    SP8JZ
    Level 33  
    Możesz sobie pomóc przełącznikiem CB/PA i podłączyć zewnętrzny spk i dla porównania zamiast denseja podłączyć zwykły mic
    Na tym schemacie hygain 5 widać, że sygnał z mikrofonu wchodzi na p.26 płyty ptbm121d4x i dalej na limiter R136, C212, C150, R137. Q35 AF alc i dalej na AF pre amp

W prawdzie nie jest to scewmat radia ham multimode 2, ale płyta powinna być taka sama zgadza się ?
    rino49
    Level 11  
    Po drodze na płytę jest jest przekażnik.

Dodano po 37 [minuty]:

Dziękuję za pomoc,i dokumentację.Te radio kupiłem niedawno i spodobało mi się.Zaczynam od dokumentacji.Z poważaniem.
    merowingmg
    Level 10  
    Witam

Przepraszam, że koledze nie pomogłem ze schematami ale po prostu nie zdążyłem.
    Praca mnie mocno pochłonęła a całe popołudnia zajmuje mi 6 tygodniowy brzdąc. Całe szczęście ze koledzy pomogli. Ja mojego multimode składam praktycznie od podstaw, znaczy się wyszło ze jakiś kolega z "26" mocno poprzerabiał radio i zakończyło się to demolką radia u mnie, ponieważ radio zaczęło mocno głupieć. Teraz radio leży w częściach bo nawet przełącznik od band był tak polutowany ze trochę przewodów odeszło podczas oględzin radia. Z reszta tak samo z potencjometru od dostrajania i od przełącznika modulacji. Niby niewiele ale koszmar bo teraz muszę poszukać rozpiski pinów przełącznikach band i modulacji. oba to alps'y z tym ze przełącznik od modulacji jest czteropozycyjny dwurzędowy to od band ktoś założył sześciopozycyjny i trzyrzędowy. Teraz mam pytanie możne któryś z kolegów ma rozpiskę pinów tych przełączników (bo trochę nie chce mi się miernikiem tego przeszukiwać odwdzięczę się :) ).
    A multimode i m588 mają te same płyty główne i syntezy z tym ze do multimode ciężko jest dopaść w necie schemat dobrej jakości "czytelny" ale schemat od m588 trochę zacięcia i jakoś idzie i jak nie to jeszcze jest jumbo II i tutaj jest prawie tak samo jak a multimode.
    SP8JZ
    Level 33  
    Na pierwszy rzut oka schematy są strasznie skomplikowane, ale tak nie jest
    Na każdym z nich main chassis jest obramowane linią punktową, na której zaznaczono punkty lutownicze podpisane numerami od 1-43 i od A do U, które stanowią pozycję wyjściową do reszty tej gmatwaniny płytek i kabelków.
    Schemat najlepiej by było sobie wydrukować i wtedy staje się przejrzysty, bo na monitorze sam ledwo co się łapię

ps.
    zauważyłem, że schemat radia chygain 5 jest w chwili obecnej niedostępny
    merowingmg
    Level 10  
    Jak coś to mam do hygaina 5 schemat i serwisówkę.