Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa skutera elektrycznego

piotrek1984 18 Mar 2011 10:40 7953 10
 • #1
  piotrek1984
  Poziom 11  
  Witam,
  ostatnio zainteresował mnie temat budowy pojazdów elektrycznych i chciałbym zapytać czy moje proste obliczenia nie są błędne.
  Napęd: silnik bez szczotkowy 48V/1000W
  Źródło zasilania: 4x akumulator żelowy przeznaczony do pracy cyklicznej 12V/50Ah
  Czy nie będzie błędem z mojej strony jeśli napisze że:
  1000W/48V=21A
  i
  4x50Ah=200Ah
  czyli
  200Ah/21A~9h
  Czy to oznacza że przy maksymalnym obciążeniu mój pojazd na jednym ładowaniu powinien pracować ok 9 godzin, przyjmując sprawność ok 80% daje to nam 7.2h?

  Czy popełniłem jakieś rażące błędy w swoim rozumowaniu?

  pozdrawiam Piotr Sobotka

  PS. mam nadzieję że w dobrym miejscu umieściłem temat ale były już podobne tematy w tym dziale i tym się zasugerowałem
 • Pomocny post
  #2
  goldi74
  Poziom 43  
  Błąd jest tutaj:

  piotrek1984 napisał:
  4x50Ah=200Ah


  Akumulatory będziesz miał połączone szeregowo, przez co ich pojemność się nie sumuje. Przy takim połączeniu otrzymasz akumulator 48V/50Ah.
 • #3
  piotrek1984
  Poziom 11  
  aha:/
  czyli to nam daje 50Ah/21A~2.5h i to jeszcze razy ok 80% to jest 2h?
 • #4
  goldi74
  Poziom 43  
  piotrek1984 napisał:
  aha:/
  czyli to nam daje 50Ah/21A~2.5h i to jeszcze razy ok 80% to jest 2h?


  Mniej więcej właśnie tak będzie. :D
 • #5
  Pokrentz
  Poziom 21  
  Jak połączysz akumulatory szeregowo, to liczba amperogodzin Ci nie wzrośnie. Będzie nadal 50 Ah, tylko napięcie Ci wzrośnie. Ponieważ zgromadzona w akumulatorach energia jest równa z grubsza pojemności akumulatora (przeliczonej z Ah na kulomby) razy jego napięcie znamionowe (w woltach), to połączenie akumulatorów szeregowo mnoży zgromadzoną energię 4 razy (bo 4 razy rośnie napięcie). Jak je połączysz równolegle, to napięcie zostanie takie, jak pojedynczego a wzrośnie 4 razy pojemność.
  Poza tym weź pod uwagę, że przy jeździe po równym, gładkim, na dobrze napompowanych oponach będziesz wymagał mocy raczej w okolicach 100W niż 1 kW. Zapas mocy silnika jest korzystny, da Ci większe przyspieszenia przy ruszaniu czy pozwoli pokonywać wzniesienia z rozsądną prędkością, ale do normalnej jazdy taki silnik będzie pracował "na 1/10 gwizdka".
  Poszukaj na sieci już zrobionych projektów takich skuterów, to Ci pomoże wyrobić sobie zdanie o potrzebnych Ci parametrach.
 • #6
  piotrek1984
  Poziom 11  
  rozumiem, tylko że trochę szukałem po sieci i tam są głównie projekty rowerów, a ja myślę bardziej nad przerobieniem motoroweru...
  A może zastosować silnik 500W? Czy On pozwoli mi podróżować z prędkościami ok 50 km/h?
 • #7
  Pokrentz
  Poziom 21  
  No, aż taki dobry nie jestem, ale do prędkości 50 km/h rowerzyście po równej nawierzchni potrzeba już koło kilowata bo opór powietrza rośnie z kwaratem prędkości i to jest główny czynnik limitujący prędkość. A moc potrzebna do utrzymania prędkości przy danej sile oporów ruchu to F*v, czyli w przypadku pojazdu poruszającego się w powietrzu moc potrzebna do utrzymania zadanej prędkości rośnie z sześcianem tejże prędkości. 2 razy większa prędkość wymaga 2^3=8 razy większej mocy.
  Motorowery elektryczne, owszem, osiągną te 50 km/h ale przez krótki czas, bo akumulatory przy skończonej masie i skończonej cenie mają mocno skończoną pojemność a profil aerodynamiczny motorowerzysty jest mocno niekorzystny. Trzeba by zbudować coś na kształt cyklomobilu - roweru poziomego obudowanego osłonami aerodynamicznymi.
 • #8
  piotrek1984
  Poziom 11  
  trochę mnie Pan zniechęcił, ponieważ do pracy pokonuje ok 25 km w jedną stronę(rano w dużych korkach) i myślałem że na sezon wiosenno-letni to będzie idealne rozwiązanie, jeszcze będę zastanawiał się nad tym pomysłem i czytał różne wypowiedzi na ten temat.
  pozdrawiam

  Dodano po 36 [minuty]:

  jeszcze jedna rzecz..
  czyli z tego co Pan pisze to silnik 1kW powinien wystarczyć do jazdy z prędkością ok 50 km/h i przy tych moich założeniach akumulatory powinny wystarczyć na ok 2 godz jazdy?
  czy może jeszcze czegoś nie wziąłem pod uwagę?
 • #9
  Pokrentz
  Poziom 21  
  No, zasadniczo akumulatory nie lubią być rozładowywane prądem większym niz 5-cio-godzinny, czyli takim, co je rozładuje w czasie krótszym mod 5-ciu godzin przez długi czas. Czyli trzeba akumulatory dobrać do pojazdu tak, żeby starczyły do pracy przez 5 godzin z maksymalną mocą, jeśli są takie założenia. Czyli z akumulatora 50 Ah można w sposób ciągły pobierać max. 10 amperów. Zresztą to jest wariant bardzo optymistyczny, bo za moich czasów pisali po książkach, że ładowanie / rozładowywanie prądem większym niż 10-cio-godzinny niszczy akumulator. Ale żelowe są bardziej chyba odporne.
 • #10
  H3nry
  Poziom 31  
  Zastosuj pakiet >LiFePo4 jako akumulator . Cena adekwatna do możliwości .
 • #11
  wesmar
  Poziom 21  
  ja robię piekny skuter z 40 ogniw 40152 LiFePO4 - przy umiejętnym używaniu mamy 4 tys cykli i 100 % pojemnosci oczywiście przy ladowaniu do 90 % (3,57 V). Z fabryki przez kolege sciagam je po 4 dolce za sztuke, ale oczywiście nie sprzedaję :) Lepsze niz PB i lzejsze bo to tylko 18 kg przy 40 ogniwach. Silnik 2 KW, ale odzyskowo prądowy, w te akusy można pompować energię i standardowy czasl ładowania to 45 minut, ale mozna w 15 do 90 %
  A poniżej rys. na tle innych, dodam, że zaciski sa śrobowe i piekne koszyki no i mozna to ładnie schować, PB to porażka, ciężkie, nieskie prądy i niska sprawnośc, oraz długi czas. Obecnie do trakcji to tylko LiFe (LifePo4) rządzą i tyle w temacie.
  Pozdr. Marek
  Budowa skutera elektrycznego
  Budowa skutera elektrycznego
  Budowa skutera elektrycznego[/img]