Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania

18 Mar 2011 12:40 4036 10
  • Admin grupy komputery
    Zostałem poproszony o naprawę laptopa Medion, jednak nie zajmuję się tym stale, więc proszę o ewentualne wskazówki.
    Objawy:
    -Laptop nie startuje na baterii (możliwe, że jest wyczerpana), zapala się dioda "power" na ułamek sekundy.
    -Nie startuje z zasilaczem, zarówno samym jak i z baterią.
    -Podczas podłączania zasilacza w gniazdo laptopa, słychać iskrzenie.
    -Z laptopa wydobywa się zapach spalonej elektroniki.

Postanowiłem rozkręcić obudowę i zrobić rozeznanie, oto zdjęcia i widoczne zniszczenia w okolicy gniazda zasilania:

Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania

Zdjęcia spodniej strony:

Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania

Po wymontowaniu gniazda zasilacza:

Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania Medion MAM 2090 (MD 95996) spalona sekcja zasilania

Tu moje pytania:
    -Co, oprócz widocznych uszkodzeń, należy sprawdzić?
    -Gdzie szukać ewentualnego zwarcia?
    -Jak ponownie zamontować gniazdo zasilania (odnośnie schematu połączeń - płyta wielowarstwowa)?
    -Czy laptop powinien uruchamiać się bez baterii (ten konkretny model)?

Tu podobny problem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1842138.html

Sprawdziłem właśnie miernikiem i też jest zwarcie między masą, a plusem (chyba międzywarstwowe).

Wyczyściłem dokładnie okolice gniazda, dosłownie - wydrapałem spaleniznę.
    Teraz rodzi się inne pytanie:
    Czy ścieżki zasilania mogą znajdować się w innej warstwie PCB, czy jednak idą jak na przedstawionym niżej szkicu poglądowym?

-------------------------------------------------------------------------------------
    Edit:
    Tak, powyższy szkic jest zgodny z faktem (muszę sam sobie odpisać :)).
    Laptop już działa, zwarcie było międzywarstwowe, odizolowałem sekcję zaznaczoną na fotce i zlutowałem całość osobno.
    Laptop się uruchomił, działa już z podłączonym zasilaczem, właśnie testuję.

Edit 2:
    Elementy zaznaczone wyżej wylutowałem, pin (+) wtyczki zamiast wlutować w laminat, odgiąłem 90° i do niego wlutowałem te kilka elementów SMD na osobnej małej płytce. Wiem, że gniazdo zasilacza jest teraz narażone na ewentualne wyrwanie, ale nie miałem już chęci wymyślać innej opcji naprawy.
    Baterie naładowało 100%, temat zamykam.
  • PCBway
  • Admin grupy komputery
    Ponawiam temat. Laptop znowu do mnie trafił.
    Poluzowało się gniazdo zasilania i przestało ładować baterie. Po rozkręceniu zauważyłem, że przerwała się wcześniej naprawiana konstrukcja i nie łączył [+] gniazda. Zlutowałem połączenie, jednak teraz pojawił się inny kłopot.
    Poprzednio laptop pracował zarówno na baterii, jak i bez niej na samym zasilaczu. Teraz nie można go uruchomić. Po podłączeniu zasilacza świeci się tylko jedna dioda, informująca o stanie naładowania baterii, ale nie zapala się dioda informująca o podłączeniu zasilacza i tym samym nie można naładować baterii, ani uruchomić laptopa.

Dysponuje ktoś kawałkiem schematu z tej sekcji?
  • PCBway
  • Spec od komputerów
    Ze schematem tej tej płyty ciężko.
  • Admin grupy komputery
    Baterie naładowało. Niestety nie można go uruchomić na samej baterii, a z zasilaczem, po włączeniu, gaśnie na chwilkę dioda i słychać kliknięcie - możliwe,że jakiejś cewki.

Płyta gł. do tego laptopa kosztuje około 40-50$, mam więc okazję na tej poeksperymentować, jednak nie wiem w jakich punktach dokonać jeszcze pomiaru. Na chwilę obecną utknąłem.
  • Poziom 2  
    Witam
    Posiadam takiego laptopa do naprawy z uszkodzonym gniazdem
    Jakie wlutować elementy te przy gnieździe(u mnie jest ich brak)
  • Spec od komputerów
    hudy23_1985 napisał:

Jakie wlutować elementy te przy gnieździe(u mnie jest ich brak)

O które elementy pytasz?
  • Poziom 2  
    Te zaraz przy gnieździe
    od lewej kondesator(100uF) po środku dioda(ale nie miem jaką dać) i po lewej nie wiem co to ?
  • Poziom 29  
    W jaki sposób nabył te uszkodzenia?
  • Poziom 2  
    Tak już dostałem komputer
    Brak gniazda ładowania(została tylko metalowa ramka) i brak tych 3 elementów
  • Poziom 43  
    Na płycie nie ma innych oznaczeń np: Wistron?