Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

po skoku napiecia komputer zdechl, a rano zmartwychwstal, co to oznacza?

18 Mar 2011 12:42 1081 7
  • Poziom 10  
    Czesc;

W nocy na 5 minut wylaczyli mi prad. Po 5 minutach staralem sie odpalic kompa- bez rezultatu; Probowalem z 5 razy, wszystkie lampki, diodki na urzadzeniach sie odpalaly, urzadzenia dzialaly ale nie widzialem nic na monitorach, nie otrzymywaly one zadnego sygnalu. Myslalem, ze mogl sie spalic zasilacz, plyta glowna lub karta graficzna...albo wszystko na raz :(

Rano wlaczylem kompa....i odziwo wszystko dziala. Na poczatku zobaczylem komunikat na czerwono, ze ustawienia biosu overcloacking cos tam cos tam i, zeby zresetowac ustawienia. Kliknalem cokolwiek poza "del" jak glosila instrukcja i zresetowalem ustawienia biosu na default. (Poprzednio tez byly na default, nic nie podkrecam itd. )

W zwiazku z powyzszym mam 2 pytania:

1)Kupilem bdb zasilacz, markowy prawie za 300zl, ktory powinien chronic moj komp przed podobnymi incydentami. Czy on wlasnie to zrobil czy mam sie bac? Czy wszystko zadzialalo jak trzeba?

2)Moze \kKupic jakas super droga listwe z zabezpieczeniami przed skokami napiecia itd.?

Musze sie zabezpieczyc przed utrata danych. Pracuje na komputerze i nie moge sobie pozwolic na spalenie dyskow np. z powodu glupiego wylaczenia pradu :\

z gory dziekuje za rady
    pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Czy listwa zabezpieczy T woj sprzęt? Lepiej zainwestować w ochronniki przepięciowe chroniące cały obiekt, budynek. Koszt nie wielki ale za to pewność skutecznej ochrony.
  • Poziom 18  
    To , że zmartwychwstał to cud ;-)
    A na poważnie: jeżeli nie chcesz być zaskakiwany krótkotrwałymi zanikami napięcia w sieci, spraw sobie ups. Zabezpieczy cię przed niektórymi zakłóceniami z sieci energetycznej i pozwoli na spokojne zapisanie pracy w przypadku dłuższej przerwy w zasilaniu...
    To, że masz fajny i drogi zasilacz nie uchroni cię w żaden sposób przed możliwymi awariami - wszystko się może zepsuć.
    A jeśli twoja praca jest tak ważna - to rób sobie możliwie najczęściej weryfikowalne kopie na nośniki zewnętrzne - wtedy twój stres pourazowy będzie prawie niezauważalny;-)
  • Poziom 10  
    wynajmuje mieszkanie wiec musze szukac "malego i mobilnego" rozwiazania.

...ups wydaje sie byc OK. Ale musze jeszcze poczytac, musze znalesc jakis na prawde "zabezpieczajacy", a nie taki, ktory jest tylko de facto akumulatorem.

a kopiowanie na dysk zewnetrzny, jasne ;) ale chciazby kupowanie nowego sprzetu, istalowanie programow i "wracanie do pracy" to dla mnie zmarnowanych kilka dni...

dzieki i pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Co do zabezpieczania danych to może RAID 1? mniejsza szansa na utratę danych... Ale to tylko taka moja mała sugestia. :)
  • Poziom 9  
    UPS Lestar i problem z głowy, ja mam częste akcje z prądem i jeszcze mnie ups nie zawiodł :]
  • Poziom 19  
    A jakiej to firmy i jakiej mocy kupiłeś ten zasilacz?
  • Poziom 10  
    OCZ 550W fatality