Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Katoda w lampie rentgenowskiej

18 Mar 2011 16:36 5383 9
  • Poziom 7  
    Czołem! Zbieram informacje o lampach rentgenowskich. Jest tego dużo w sieci, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji dotyczących KATODY, które znalazłam w angielskim skrypcie:
    "In addition to the filament, which is the source of electrons for the x ray tube, the cathode has two other elements. These are the connecting wires, which supply both the voltage (average about 10 V) and the amperage (average about 3 to 5A) that heat the filament, and a metallic focusing cup."

W katodzie są dodatkowe elementy. Wiem, że ma kształt spirali wolframowej... W książce znalazłam rysunek- dwie spirale zamknięte w focusing cup. Do jednej spirali napis filament for small focal spot a do drugiej filament for large focal spot...

W siecie i w materiałach, które mam są ogólnikowe opisy... Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić z tą katodą? Będę baaardzo wdzięczna... HELP
  • Poziom 43  
    Niektóre lampy RTG posiadają możliwość zmiany srednicy ogniska na anodzie, w celu zmiany charakterystyki wychodzącej z lampy wiązki promieniowania X. Właśnie w tym celu stosuje sie przełączane katody o różnym stopniu skupienia strumienia elektronów na anodzie. Pracująca w danej chwili katoda (,,skrętka wolframowa) determinuje charakterystykę lampy. Ponadto słownik nie boli :D

Moderowany przez fortronik:

Może Kolega nam wytłumaczy jak się zmienia ogniska na anodzie! Bzdury!

• Poziom 7  
    Czy chodzi o to, że: mamy jedno włókno wolframowe, a te dwie spirale na rysunku to tylko schemat- w zależności od przyłożonego napięcia mamy różny strumień skupienia elektronów na anodzie?
    czyli
    filament for small focal spot - to włókno rozżarzone tak, że mamy mały obszar ogniskowania
    filament for large focal spot -duży
    Czy tak należy to rozumieć?

• Poziom 17  
    Zasada jest prosta lampa posiada dwa włókna żarzenia tak zwane małe ognisko i duże ognisko które służą do przełączania mocy lampy i ogniskowania wiadomo że wszystko zależy od tego co chcemy prześwietlić,zbudowane są z drutu wolframowego w kształcie spirali grzejnych coś na wzór spirali w żarówce,dalej to już jest zasada działania takiej lampy czyli ruch elektronów w strone anody a że przyłożone duże napięcie to następuje promieniowanie jonizujące
  • Poziom 7  
    czyli we włóknie katody mogą być dwie spirale wolframowe jedna z nich do krótszego, a druga do dłuższego czasu ekspozycji... ?

i mam ostatnie pytanie związane z mocą lampy. Znalazłam taki obrazek (wykres dostarczanej do lampy mocy:

i pojawiła się tam jednostka kVp skąd te p??
    P=UIt do lampy dostarczane jest stałe napięcie; czyli wpływ na moc ma prąd żarzenia i czas ekspozycji czy jest jeszcze coś ważnego?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Koleżanko będzie łatwiej jak powiesz do jakich celów potrzebujesz tych informacji. To pomoże dostarczyć Ci danych zorientowanych dla Twoich potrzeb.

Krzysztofie zanim zaczniesz wprowadzać w błąd użytkowników zastanów się dwa razy:)
  • Poziom 7  
    W celach dydaktycznych :)) Prawie wszystkie książki z radiologii są po angielsku ;/ a w internecie są tylko ogólnikowe informacje...

Wracając do tematu: czyli w katodzie mogą być dwie spirale wolframowe: małe ognisko i duże ognisko które służą do przełączania mocy lampy i ogniskowania. Czy jest to związane z dłuższym lub krótszym czasem ekspozycji? Pytam, bo znalazłam w innym źródle o katodzie informacje, że mogą być dwie spirale jedna mniejsza, druga większa i że: "larger filament is generally used for larger exposures". (exposures- ekspozycja) Czy dobrze kojarzę to z czasem naświetlania lampy rtg ?

Znalazłam też taką tabelkę:

Wraz z upływem czasu pojemność cieplna lampy maleje... a co z total number of exposures? Jak to należy rozumieć?

Pozdrawiam :)
    ...
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Wraz z upływem czasu pojemność cieplna lampy maleje... a co z total number of exposures? Jak to należy rozumieć?

Ważne to jest szczególnie w aparatach, w których lampa pracuje ciągle przez jakiś czas - np. tomografy.
    Można zrobić tylko określoną ilość skanów zanim lampa się zagrzeje, następnie trzeba dać jej czas na schłodzenie.
    Jednorzędowe tomografy do wykonania długich badań wymagają lamp o podwyższonej pojemności cieplnej - np. 5MHU zamiast w tomografie 2 rzędowym 3,5 MHU.

Inna sprawa to gwarancja producenta - wyrażana zwykle w skanosekundach.
  • Specjalista d/s ochrony radiologicznej
    lilianna88 napisał:

i pojawiła się tam jednostka kVp skąd te p??
    P=UIt do lampy dostarczane jest stałe napięcie; czyli wpływ na moc ma prąd żarzenia i czas ekspozycji czy jest jeszcze coś ważnego?

To napięcie szczytowe na lampie (od peak ;) )

Cytat:

"larger filament is generally used for larger exposures". (exposures- ekspozycja) Czy dobrze kojarzę to z czasem naświetlania lampy rtg ?
    - w skrócie - tak.