Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domino LED bazujące na układach NE555.

emer2 18 Mar 2011 17:54 6617 5
  • Domino LED bazujące na układach NE555.

Chciałbym przedstawić przykład projektu bazującego na znanym układzie NE555. Jest to domino LED, oryginalna nazwa Le Dominoux. Projekt działa na zasadzie przekazywania 'impulsu' świetlnego, jak ukazuje to krótki filmik zamieszczony na stronie źródłowej projektu. Każdy jeden mały układzik posiada własną baterię oraz układ NE555, który jest skonfigurowany tak, by przekazywał sygnał świetlny z użyciem fotokomórki lub fotodiody. Z kilkunastu takich urządzeń można tworzyć różnego rodzaju pętle i łańcuchy świetlne, co również można obejrzeć na krótkim filmiku ze strony źródłowej. Układy są zaprojektowane dla generowania impulsów światła z użyciem diod LED, mogą też generować drażniące dźwięki z użyciem brzęczyka. Konstrukcja składa się z uniwersalnej płytki PCB z układem NE555 i bezpośrednio przylutowanych pozostałych elementów. Jako obudowa dla baterii autor zastosował zwykły spinacz do papieru. Autor pisze, że układ pracuje pobierając prąd około 100uA, natomiast, gdy świeci dioda LED prąd zwiększa się do 10 mA. Ponadto pisze też, że lepiej zastosować czerwone diody LED ponieważ fotokomórki lepiej działają na ich światło. Zielone diody LED nie są w tym przypadku efektywne.

Schemat ideowy modułu z fotodiodą:

Schemat ideowy modułu z foto-rezystorem:

Schemat ideowy modułu z brzęczykiem:

Powyższe schematy ideowe pochodzą ze strony źródłowej.

Poniżej link do strony źródłowej projektu, gdzie znaleźć można filmik pokazujący pracujące moduły:
    Źródło.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    emer2
    Tłumacz Redaktor
    Specjalizuje się w: projektowanie i montaż elektroniki
    emer2 napisał 434 postów o ocenie 50, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2008 roku.
    mateusz77892
    Poziom 17  
    To na prawdę fajna i ciekawa zabawka :)
    Jedyne co zniechęca to chyba zakup kilkudziesięciu baterii, ale pomysł ciekawy, może się kiedyś przyda taki modulik.
    1996arek
    Poziom 20  
    Fotoelementy obojętnie jakie wartości?
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Świetna rzecz, prosta a cieszy i przede wszystkim kolejny raz projekt bez mikrokontrolera. Cóż, rzeczywiście do budowy trzeba mieć dużo bateryjek, ale można by to rozwiązać jakimś sprytnym systemem zasilania.
    galica7
    Poziom 26  
    Teoretycznie jest to do niczego nie przydatne ale jak sie ogląda filmik widać że można wiele z tym zrobić i przy większej ilości musi być mega zabawa:D
    mati5145
    Poziom 17  
    Świetna zabawa widać na filmiku.:D:D:D:D
    Też takie sobie zrobię:!::!::!:
    Tylko mam jedno pytanie.
    Jaka to musi być fotodioda,
    nigdy takich diod nie kupowałem więc nie wiem:?: