Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy monitor + wymiana podzespołów.

18 Mar 2011 19:19 1990 21
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam 1000zł do wydania na monitor do komputera. W rzeczywistości nie planuje wydawać całej kwoty na sam monitor, dlatego pomyślałem nad takim rozwiązaniem. Kupuje monitor do ok. 500-600zł, a resztę poświęcam na modernizację komputera.
    Dość dużo czasu spędzam pracując z programami graficznymi, ale jakoś nie odczuwam potrzeby kupna monitora profesjonalnego za nie wiadomo jakie pieniądze. Od paru lat korzystam ze starego 17" monitora lcd sony i gdyby nie to, że ma za małą rozdzielczość i wypaliły się niektóre pixele to dalej bym z niego korzystał.

Na pewno chciałbym, żeby monitor miał powyżej 20" i rozdzielczość full hd. Mniejsze zużycie prądu też było by mile widziane ale nie jest to jakiś priorytet.

Druga sprawa to modernizacja komputera. Obecnie pracuję na komputerze o następujących parametrach.
    Procesor- Core 2 Duo E8400
    Grafika- Sapphire radeon hd4870 512mb
    Ram- 2x2gb Corsair DHX XMS2
    Zasilacz- Corsair HX520W
    Na pierwszy miejscu stoi zakup monitora a za resztę pieniędzy chcę kupić coś do komputera. Myślałem nad sprzedaniem obecnej grafiki, dołożeniem trochę kasy i kupnem czegoś co bez problemu pociągnie w full hd nowsze gry. Z drugiej strony mój procesor może trochę spowalniać lepszą kartę graficzną dlatego też myślałem nad wymianą na 4-rdzeniowy procesor.
    Która opcja była by lepsza? Może lepiej zainwestować w lepszy monitor i odpuścić sobie modyfikacje sprzętu?
    Pozdrawiam :wink:
  • Poziom 43  
    PC nie jest aż taki zły. Ja mając takie bebechy zrobiłbym tak: wymienił grafike na jakiegoś ,,wyższego'' Radeona może 5850 z drugiej ręki - nie wiem ile chcesz konkretnie przeznaczyć na części, następnie zainwestował w dobre chłodzenie i podbił tego E8400 do jakichś 3.8-4.0 GHz i byłoby całkiem sympatycznie.

Przypuśćmy że zostanie Ci te 500 pln po kupnie monitora, a za to nie kupisz mocnych 4 rdzeni od Intela i jeszcze grafiki (chyba że masz zaskórniaki). Ale zmieścisz się z używaną grafiką (ten Radek to tylko przykład) i w ten sposób zakupić kartę w okolicy 400 pln a 100 przeznaczasz na chłodzenie.
  • Poziom 43  
    Sprzęt jest dobry, podaj jeszcze jaką płytę główną masz?
  • Poziom 10  
    Płyta główna niestety nie jest najwyższych lotów. Byłem zmuszony szybko wymienić płytę i brać to co jest pod ręką. Trafiło na Asusa P5G41-M.
    Nie jestem zadowolony z tej płyty, pod grafiką ledwo co wcisnąłem kartę dźwiękowa. O jakiejkolwiek rozbudowie nie ma mowy, bo po prostu nie ma miejsca.
    Wcześniej miałem DFI Infinity BloodIron P35-T2RL ale niestety się spaliła. Dodam, że sprzęt mogę sprzedać i automatycznie dorzucić kasę do czegoś lepszego.

Cytat:
    Przypuśćmy że zostanie Ci te 500 pln po kupnie monitora, a za to nie kupisz mocnych 4 rdzeni od Intela i jeszcze grafiki (chyba że masz zaskórniaki). Ale zmieścisz się z używaną grafiką (ten Radek to tylko przykład) i w ten sposób zakupić kartę w okolicy 400 pln a 100 przeznaczasz na chłodzenie.

Nie planuję kupowania i grafiki i procesora. Albo jedno albo drugie. Mogę oczywiście zapłacić mniej za monitor i więcej za podzespoły, ale nie chodzi tutaj o kupowanie monitora crt za 50zł i wydawaniu całej reszty na sprzęt.
    Chcę żeby zestaw był stabilny i w miarę możliwości wymieniać części na bieżąco. Prawdopodobnie z obecną konfiguracją pociągnął bym rok, dwa ale później koszta wymiany całego komputera będą większe.
  • Poziom 43  
    Części nie wymienisz na bieżąco. Jeśli już to musiałbyś modernizować praktycznie wszystko. Procesor i płytę masz na stary wymarły socket S775 więc nie będzie już nowszych, mocniejszych procesorów dla niego. Możesz jedynie wsadzić wysokotaktowane 4 rdzenie Intela, które kosztują połowe nowego w miare dobrego komputera na AMD. Ramy DDR2 też już są dość przestarzałe, więc wszystko to pochodzi jeszcze ze 2 góra 3 lata a co później ? Teraz musisz podjąć decyzję, czy zostać jeszcze przy tym co masz i odkładać pieniążki albo czy teraz sprzedać to i zacząć modernizację od podstaw. Obudowe, zasilacz i dysk możesz zostawić ze starego PC.
  • Poziom 10  
    wariato napisał:
    Części nie wymienisz na bieżąco. Jeśli już to musiałbyś modernizować praktycznie wszystko. Procesor i płytę masz na stary wymarły socket S775 więc nie będzie już nowszych, mocniejszych procesorów dla niego. Możesz jedynie wsadzić wysokotaktowane 4 rdzenie Intela, które kosztują połowe nowego w miare dobrego komputera na AMD. Ramy DDR2 też już są dość przestarzałe, więc wszystko to pochodzi jeszcze ze 2 góra 3 lata a co później ? Teraz musisz podjąć decyzję, czy zostać jeszcze przy tym co masz i odkładać pieniążki albo czy teraz sprzedać to i zacząć modernizację od podstaw. Obudowe, zasilacz i dysk możesz zostawić ze starego PC.

A gdyby sprzedać wszystko poza zasilaczem i dyskiem i za to złożyć jakiś bardziej przyszłościowy zestaw ?
    Oczywiście do tego dołoży się kasę która zostanie po kupnie monitora. Nie wiem też czy nie trzeba by wymienić zasilacza bo przy bardziej wydajnej konfiguracji może nie starczyć mocy.

Wracając do monitora, czy jest ktoś w stanie polecić jakiś ciekawszy model powyżej 20" ?

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    fox921 napisał:
    A gdyby sprzedać wszystko poza zasilaczem i dyskiem i za to złożyć jakiś bardziej przyszłościowy zestaw ?
    Oczywiście do tego dołoży się kasę która zostanie po kupnie monitora. Nie wiem też czy nie trzeba by wymienić zasilacza bo przy bardziej wydajnej konfiguracji może nie starczyć mocy.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby sprzedać, dołożyć i złożyć coś na AMD AM3.
    Nie wiem ile weźmiesz za ten zestaw ale może ktoś by to oszacował orientacyjnie z forum.
    Ile ten zasilacz ma lat ? Myśle że powinien wystarczyć jeszcze, w sumie zależy na jaki zestaw wystarczy budżetu. Może nie będzie aż tak prądożerny.
  • Poziom 10  
    wariato napisał:

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby sprzedać, dołożyć i złożyć coś na AMD AM3.
    Nie wiem ile weźmiesz za ten zestaw ale może ktoś by to oszacował orientacyjnie z forum.
    Ile ten zasilacz ma lat ? Myśle że powinien wystarczyć jeszcze, w sumie zależy na jaki zestaw wystarczy budżetu. Może nie będzie aż tak prądożerny.

Zasilacz ma 3 lata, zostały jeszcze 2 lata gwarancji. Pamięć ram z tego co pamiętam też ma jeszcze 2 lata gwarancji.
    Nie jestem na bieżąco z nowym sprzętem. Czy obecnie AMD oferuje lepsze procesory niż Intel ?
    Parę lat temu jak składałem komputer dużo osób polecało intela. Z procesorem nie mam żadnych kłopotów ale za to z grafiką długo musiałem walczyć. Nie wiem czy to dlatego, że jest od amd czy dlatego że kupiłem, ją dzień po premierze i jeszcze dobrych sterowników nie było. W każdym bądź razie znajomy miał GTX260 i żadnych problemów nie miał.
  • Poziom 43  
    Zasilacz mógłby zostać.
    Generalnie krąży taka opinia, że jeżeli składać PC do 2000 czy 3000 pln to tylko na AMD bo zaoferuje więcej w tej cenie niż Intel. Intel bardzo się ceni, szczególnie nowa seria.
    Ram musiałbyś sprzedać bo to DDR2 jak się nie myle. A z grafiką to już temat rzeka.
  • Poziom 10  
    Tak, ram to ddr2.
    Jest ktoś w stanie złożyć w miarę porządny zestaw?
    Jak już powiedziałem: do wydania 1000zł na monitor + reszta na wymianę podzespołów. Monitor minimalnie 20 cali.

Pozdrawiam :wink:
  • Poziom 43  
    Trzeba byłoby wycenić Twój PC, ja nie znam się na cenach używanego sprzętu komputerowego - więc w tym nie pomogę. Tak orientacyjnie szacuję (mogę się mylić) że za CPU, MOBO, grafike i RAM dostaniesz ok 800 pln (+-50zł).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    No więc w tym przypadku skoro zostanie ten tysiąc + pieniążki które zostaną po kupnie monitora wyjdzie mniej/więcej 1500 pln, chyba że autor wyciągnie zaskórniaki i dobije do 2000 pln pozostaje tylko zestaw na AMD. Co radzisz Radeusz ?
  • Poziom 43  
    Więc tak jak głośno myślałem na samym początku. Zmienić grafike na mocniejszą i zrobić OC tego E8400 ew zmiana na 4 rdzenie jak piszesz.
  • Poziom 10  
    Myślę, że opcja z wymianą samego procesora i grafiki jest lepsza niż całkowita modernizacja.
    Czy q6600 nie będzie blokować takiej grafiki jak hd6850 ? Nie lepiej by było wymienić samą grafikę i pozbierać do lepszego procesora ?
    Z tego co się orientuje q6600 jest jednym z słabszych C2Q, a zależy mi na dobrym 4-rdzeniowym procesorze.
    Odwieczne pytanie ati czy nvidia ?
  • Poziom 43  
    Ja bym jednak został przy E8400 i zrobił mu OC. Obecnie nie wiele gier wymaga 4 rdzeni a poza tym lepiej chyba(?) mieć mocne 2 niż słabe 4 :idea:

Dobre 4 rdzenie bedą kosztować sporo, chyba że kupić z drugiej ręki ale to wiadomo.. Może dopiero za jakiś czas wymienić na 4 dzenie przy kompletnej modernizacji PC.
    Ja bym obstawiał tego Radeona HD6850 albo dołożyć do 6870.
  • Poziom 38  
    Niewiele jest gier tak silnie zależnych od procesora, jeszcze nadal panuje trend maksymalnego oczarowania grafiką z naciskiem na kilogramy shaderów.

Więcej niż dwa rdzenie przydają się kiedy np. stoi u mnie serwer L4D2.
    Poza takimi sytuacjami 2 rdzenie 3,5GHz nie przysparzają problemów.
  • Poziom 10  
    Zgadza się, że obecnie 2 rdzenie w grach zupełnie mi wystarczają ale z drugiej strony w różnych programach graficznych przy renderowaniu przydały by się 4 rdzenie. Tak samo w sandboxie crysisa przy renderowaniu bardziej skomplikowanych scen procesor dostawał zadyszki.
    Nie gram w gry aż tak często ale lubię gdy nie muszę się specjalnie przejmować czy nowa gra ruszy mi na najwyższych detalach. Druga sprawa dotyczy ogólnej wydajności komputera, często mam pootwierane 100 zakładek w przeglądarce, słucham muzyki i pracuję z grafiką. Myślę, że w tym przypadku 4 rdzenie będą bardziej odpowiednie.
    Nie jestem wielkim fanem podkręcania procesora bo nie mam zielonego pojęcia jak to robić i za dużo rzeczy mogę zepsuć.
  • Poziom 10  
    Radeusz napisał:
    Do przyspieszenia ogólnej pracy komputera to tobie by sie SSD przydało. Da ci o wiele większego kopa niż 4 rdzenie.

Zgadza się, ale nie chodzi mi o przyśpieszanie komputera tylko o stabilną pracę z wieloma programami pracującymi w tle.
    ------------------
    Z drugiej strony budując nowy zestaw, nawet taki który nie będzie wydajnościowo lepszy od obecnego mogę w przyszłości go rozbudować. Jak by nie patrzeć obecnie pakuję się w starszą technologie i nie zapowiada się żeby coś się zmieniło. Na allegro dość tanio dostanę jakąś płytę pod ddr3 i procesor albo amd albo intela.