Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rezystor zamiast transformatora

kasprzyk 29 Oct 2004 21:54 4612 27
 • #1
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witajcie
  pewien model domofonu, wpędził mnie w duże kłopoty
  klient, zgłosił się z montażem, po wygipsowaniu mieszkania, trzeba było "delikatnie" poprowadzić przewód, sam domofon wydawał się fajny - w mieszkaniu zawiesza się tylko bazę ze słuchawką (firma COMAX) do której doprowadza się 230V (jest wtyczka) i 2-parowy przewód do bramy.
  dzisiaj - po wykończeniu mieszkania (już na gotowo) przyjechalismy załozyć i uruchomić ten domofon, okazuje się, że elektrozaczep, wymaga osobnego źródła zasilania - w samej bazie, są zaczepy które podłączone są tylko pod przycisk otwierania zatrzasku - czyli zasilanie na elektrozaczep nie jest pobierane od bazy domofonu :(
  Istaniała możliwość założenia transformatora w słupku na dworze, ale do niego musiało by dojść napięcie 230V poprzez przewód telefoniczny (4-parowy) co jak wiadomo ze względów bezpieczeństwa nie jest wskazane.
  Pozsotaje dołożenie transformatora wewnątrz w mieszkaniu na "gołej" ścianie - co klienta doprowadziło prawie to histerii :(
  jest jeszcze mozliwość założenia "czegoś" w ścianie pod bazą domofonu -
  dlatego pytam, ponieważ jest b. mało miejsca czy zamiast transformatora można zastosować rezystor o odpowiedniej mocy ???? czy jest to wykonalne????
  jeżeli tak, to prosiłbym o szczegóły
  elektrozaczep jest na 12V, około 1A pobór prądu
  proszę o pomoc

  pozdrawiam
 • #2
  karlos79
  Level 33  
  Witam
  Rezystor raczej nie , nie chce mi sie liczyć ale logicznie myśląc to mało rozsądne rozwiazanie bo odłorzyła by sie na nim znaczna moc.
 • #3
  Tomex
  Level 20  
  200W a pozatym brak izolacji galwanicznej - rezystor odpada.
  Wykłuj w domu otworek w ścianie i zagipsuj w nim trafo
 • #4
  elbob
  Level 32  
  Witam.

  Kolega :arrow: karlos79 - ma rację - wprawdzie załączenie elektrozaczepu jest tylko chwilowe, ale zawsze należy liczyć się z różnymi sytuacjami jak np. "dziwne pomysły dzieci" itp.
  Zalecałbym mimo wszystko powiększenie przestrzeni pod bazą (w głąb lub na boki) i zamontowanie transformatorka.

  Pozdrawiam.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Robert B
  Level 43  
  Spróbuj zastosować "transformator elektroniczny" taki jak do halogenów. Najmniejszy z jakim się spotkałem to 10-50W który jest dużo mniejszy niż zwykły transformator 12V 12W.
  A swoją drogą nie za bardzo rozumiem co znaczy słowo "okazuje się"? Czyżbyście wcześniej nie przeczytali schematu i zgubiło was rutyniarstwo?
  kasprzyk wrote:

  ... dzisiaj - po wykończeniu mieszkania (już na gotowo) przyjechalismy załozyć i uruchomić ten domofon, okazuje się, że elektrozaczep, wymaga osobnego źródła zasilania...
 • #7
  kasprzyk
  Electrician specialist
  taaa rutyniarstwo - chociaż nie do końca, faktycznie nie spojrzałem na schemat, ale sytuacja była jeszcze inna - wraz z kolegą jesteśmy pewni, że domofon miał zastapić dzwonek (nie ma dzwonka w mieszkaniu) i nie miało być elektrozaczepu w furtce!!! miał posłużyć jako "komunikator" , bez możliwości otwierania - w furtce miała być zwykła klamka - dlatego nie było potrzeby instalowania elektrozaczepu - klient teraz się tego wypiera - możliwe, że nie zrozumieliśmy się wtedy. Ale nikt nikogo nie nagrywał :(
  orientujesz się gdzie można znaleźć takie małe przetwornice??? jakiś link
  pozdrawiam
 • #8
  kasprzyk
  Electrician specialist
  geguś wrote:
  Witam
  ze względu na to, że przy zamkniętej bramie klamka jest połączona z elektromagnesem, stosowanie układu bez separacji wymaga stosowania zabezpieczeń jak dla obwodów FELV, co jeszcze bardziej utrudni wykonanie zasilania


  ???
  można przybliżyc temat, bo nie bardzo rozumiem - jeżeli zainstaluje trafo pod bazą, pierwotne puszczę przez styk domofonu (w środku jest przewód - taki jak np.: połączeniówka 230V do typowego CD czy radiomagnetofonu - czyli przygotowane na napięcie sieci) wtórne podłączę do skrętki która idzie do elektrozaczepu - to istniej jakieś niebezpieczeństwo ??? przecież typowe trafo, które instaluje się np. w domofonach na bloku - także jego wtórne idzie bezpośrednio przez styki do elektrozaczepu
  dobrze rozumuje???

  pozdro
 • #9
  Robert B
  Level 43  
  Ostatnio kupowałem w Warszawie w Castoramie (za ok 50zł) ale mogą być w zasadzie w każdym sklepie. Na pewno nie będzie ci pasował 20-60W lub wyżej bo nie wystartuje przy niższym obciążeniu (MUSI być od 10W).
  Poszukaj tu
  http://www.cyfronika.com.pl/l_halog.htm
  Lub ogólnie
  http://www.google.pl/search?hl=pl&as_qdr=all&...ransformator+elektroniczny%22&btnG=Szukaj&lr=
  Tu masz "Transformator elektroniczny MINI" - 65x31x21 mm (ale od 20W). Może jednak zadziała? Spróbuj.
  http://www.apollolighting.pl/?op=pobierz&pliki=ins
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  radioda
  Level 15  
  A może zastosuj jakąś przetwornicę AC/DC??? Są o wiele mniejsze od transformatorów, ale z tego co się oriętuje to są bardzo drogie - około 150zł więc to raczej jak armata na wróbla... :|
 • #12
  waldekel
  Level 28  
  a na pilota drogą radiową i zaslanie elektrozaczepu z baterii, :wink:
  a teraz na poważnie: trzeba pamiętać o zachowaniu ochrony przeciwporażeniowej i najprostrzym najtańszym i praktycznym rozwiązaniem wydaje się być traforek z odseperowanym uzwojeniem pierwotnym
 • #13
  cyruss
  Level 30  
  Ludzie, włos mi się jeży na głowie gdy czytam te wypociny. Po pierwsze to sprawę załatwi tylko i wyłącznie normalne trafo o mocy rzędu 6W i napięciu 12 V, a takie na pewno zmieści się pod domofonem (zdaje się że to raczej wideodomofon?). Praca jest chwilowa i dopuszczalne jest przeciążenie. Dobrej jakości elektrozaczepy pobierają nawet mniej bo około 300 mA. Trochę też zależy od odległości od bramki - para o średnicy żył 0,5 mm wystarcza do odległości około 20 m, jeśli jest dalej to potrzebne albo wyższe napięcie z trafo albo zasilanie zaczepu dwoma parami - do zaczepu musi dotrzeć min. 8-10 V. Po drugie - chcesz przełączać 230 V stykiem w domofonie - a czy jesteś pewien że styk to wytrzyma? A czy izolacja w domofonie zapewni bezpieczeństwo? Ja bym nie ryzykował i przełączał po wtórnej (12 V). Pamietaj o dobrym zaizolowaniu wszystkiego co ma kontakt z siecią 230 V żeby czasem u klienta nie zaczęła kopać ściana.
  [b]DO WSZYSTKICH DORADZAJĄCYCH:[/b]
  Po pierwsze - pomysł z opornikiem odpada bo: brak galwanicznej izolacji od sieci 230V - to przede wszystkim. Pozatym kabel jest telefoniczny i przede wszystkim przy zwarciu może się zagotować (słyszał ktoś z was o pojęciu minimalnego dopuszczalnego przekroju przewodu w zależności od wielkości bezpiecznika?), ponadto jego izolacja nie jest na takie napięcie. Do tego zaczep nie ma odpowiedniej izolacji.
  Po drugie - pomysł z trafo elektronicznym odpada bo zaczep to cewka, której impedancja zależy od częstotliwości, a ta jest jakieś 2 000 razy większa niż przy zwykłym trafo (przypominam że częstotliwość sieci to 50 Hz a wyjście z trafo elektronicznego to mniej wiecej 100 kHz). Zaczep nawet nie drgnie.
  Mistrzu montujący ten domofon - poczytaj co nieco na temat bezpieczeństwa i przepisów przy elektryce, we własnym interesie - kiedy klienta zabije prąd i sprawą zajmie się prokurator to będzie już za późno. Znam przypadki że od telewizora spalił się dom i naprawiacz do dziś się nie wypłacił swemu klientowi - od sześciu lat komornik zabiera mu wypłatę, albo np. źle zrobiona brama automatyczna spowodowała śmierć od porażenia sąsiada o trzy posesje dalej i wykonawca dostał 4 lata bez zawiasów. To naprawdę ryzykowny zawód.
 • #14
  elektron1
  Level 16  
  No cóż i tacy muszą zarobić. Tak będzie dopóki piekarz będzie szył buty.

  Szanowny kolego wydatek jest niezbędny . Musisz znaleźć na ALEGRO lub w sklepie mały zasilacz od laptopa lub drukarki o parametrach 14-18V i prądzie ok. 2 A . Gdyż aby pokonać opory mechaniczne przy założeniu że położyłeś cienki kabelek taki musi być lub lepszy.

  Instalujesz urządzenia bez ich znajomości BEEEE... Czas się poduczyć. A jeżeli musisz z czegoś żyć to rób to co ci przychodzi najłatwiej.
 • #15
  cyruss
  Level 30  
  No i jeszcze byłoby dobrze aby ten zasilacz był na zwykłym trafie a nie na przetwornicy. Zaczep wprawdzie chodzi i przy pr. stałym ale wtedy nie brzęczy, klient pcha bramkę bo nie wie czy jest otwarta, zaczep nie moż e się otworzyć bo jest dociskany i w ten sposób po paru tygodniach lecisz do gościa wymieniać wygięty rygiel w zamku lub zaczep. Faktycznie są zasilacze wtyczkowe na pr. zmienny np. z drukarek czy skanerów.
 • #16
  kasprzyk
  Electrician specialist
  elektron1 wrote:
  No cóż i tacy muszą zarobić. Tak będzie dopóki piekarz będzie szył buty.

  Szanowny kolego wydatek jest niezbędny . Musisz znaleźć na ALEGRO lub w sklepie mały zasilacz od laptopa lub drukarki o parametrach 14-18V i prądzie ok. 2 A . Gdyż aby pokonać opory mechaniczne przy założeniu że położyłeś cienki kabelek taki musi być lub lepszy.

  Instalujesz urządzenia bez ich znajomości BEEEE... Czas się poduczyć. A jeżeli musisz z czegoś żyć to rób to co ci przychodzi najłatwiej.  witam
  oczywiście musi się znaleźć idealista na takim forum, tak jak kolega pisze: cyt "Instalujesz urządzenia bez ich znajomości BEEEE... Czas się poduczyć. A jeżeli musisz z czegoś żyć to rób to co ci przychodzi najłatwiej", ja tak samo proponuje koledze najpierw nauczyc się czytać, a później udzielać "fachowe i twórcze" wypowiedzi.

  Zajmuje się między innymi montażem domofonów od przeszło 10lat, i to jakie przewody powinny być doprowadzone, są sprawą oczywistą - sytuacja, która zaistniała akurat w tym konkretnym przypadku, została wyjaśniona dokładnie kilka postów wyżej, i nie należy do typowych.
  Moim błedem było (chociaż tego nikt nie robi) nie nagranie czy zapisanie na papierze klienta "życzeń" z jego podpisem - ale tego już nikt nie cofnie.
  Według zlecenia klienta, nie miała byc przewidziana bramka z zaczepem, do tego mieszkanie było już wygispowane i miałem to zrobić jak najdelikatniejszymi środkami, dlatego nie wnikałem w samą budowę domofonu, przewód 4*2*0,5 na odległość 7metrów - jest w zupełności wystarczającym środkiem, dodając, że w pierwszym planie były potrzebne tylko 2 żyły - pozostał zapas aż trzech par, (czy ktoś uważa, że to jeszcze za mało????, czy oszczedzałem w tym momencie na przewodzie ;) ? ) także puszczenie 12V na elektrozaczep nie stanowi żadnego problemu.

  Co do przetwornicy - brałem pod uwagę to, że halogen a cewka - to dwa zupełnie inne urządzenia, wiec czekałem za opiniami innych użytkowników forum, które w końcu otrzymałem.

  Jezeli kolega chce prawić morały typu: "A jeżeli musisz z czegoś żyć to rób to co ci przychodzi najłatwiej" proponuje koledze zamieszczać reklamy w dziale Ogłoszenia Elektronika i Biznes Elektronika - o charakterze: Znam się najlepiej na domofonach i skroje każdego na kasę, kto potrzebuje pomocy....
 • #17
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Quote:
  elektrozaczep jest na 12V, około 1A pobór prądu
  proszę o pomoc
  Rozumiem że elektrozaczep jast zasilany 12V~...
  Można dostać trafo 12V15W toroidalne , od halogenów , naprawdę niewielkie i stosunkowo tanie. Powinno zmieścić się w otworze takim jak pod puszki elektryczne - ładnie wyciąć otwór wycinakiem , wsadzić trafko i przykryć standartową przykrywką plastikową (białą) lub zagipsować .. :P
  Klient nie powinien się burzyć - estetyka.
  Natomiast redukcję rezystorem z 220V~ odradzam - Jak klienta kiedyś kopnie to przyleci dopiero z pyskiem , a jeżeli złośliwy egzemplarz to poskarży... :oops:
 • #18
  kasprzyk
  Electrician specialist
  tak
  temat rezystora już na pewno nie biorę pod uwagę, we wtorek będe szukał, jak najmniejszego trafa toroidalnego - muszę je zmieścić pod ramką mocującą bazę domofonu - czyli pod nią muszę skrobać delikatnie dziurkę - druga osoba będzie trzymała odkurzacz ;)
  napiszę jak sprawa będzie skończona - oby pomyślnie
  pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi
 • #19
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Najlepiej wycinakiem do gniazdek - najmniej bałaganu...
 • #20
  Tomex
  Level 20  
  Jak tego slucham to sie pochwala jaki numer zrobilem kiedys u pewnego gostka. Z poczatku miała byc tylko 1 sluchawka, i wystarczal przewód 8-żyłowy idący do bramy (2-EZ; 1-GND; 1-+12; 1-syg IN; 1-syg out; 1-guzik; 1-melodyjka dzwonienia). Wiec zastosowałem skretke z netu bo mialem na zbyciu. Potem klient zazyczyl sobie za na drugim guziku chce miec zwykly gong. Brakowalo mi 1-zyly. Pokombinowalem 1 wieczur i wykombinowalem. W domu szeregowo z 12V idacymi do bramki dalem przekaznik o cewce pobierajacej wiecej pradu (mala rezystancja) sterujacy gongiem, a w bramce pod drugi guzik dalem zwieranie +12 do GND. I nawet to działało
 • #21
  elektron1
  Level 16  
  Nie musisz się tak denerwować kolego . Jesteśmy typowymi Polakami. MĄDTY POLAK PO SZKODZIE.
  I wybacz że uraziłem twoje doświadczenie zawodowe.
  Ale to jest FORUM niech się uczą młodzi jak nie należy robić . I nie chodzi tu o mój geniusz.

  Dodatkowym kosztem jaki będziesz musiał ponieść jest brzęczyk podłączony równolegle do rygla.
 • #22
  harlejowiec
  Level 25  
  A niemożna by tego bylo rozwiązać zapomocą triaka albo tyrystora.
 • #23
  waldekel
  Level 28  
  harlejowiec wrote:
  A niemożna by tego bylo rozwiązać zapomocą triaka albo tyrystora.

  Nie ma co za dużo kombinować, jeżeli macie lepsze rozwiązanie a zarazem bezpieczne niż transformator, to propozycja niech będzie z uzasadnieniem gdyż chodzi tu o bezpieczeństwo. Transformator taki kosztuje około 15 zł.
 • #24
  domel.an

  Level 20  
  cyruss wrote:
  Ludzie, włos mi się jeży na głowie gdy czytam te wypociny. ....
  Po drugie - chcesz przełączać 230 V stykiem w domofonie - a czy jesteś pewien że styk to wytrzyma? .......
  Ja bym nie ryzykował i przełączał po wtórnej (12 V).  8O no mi tez sie zjezyl :D
  jesli na pierwotnym mA nie wytrzyma to na wtornym ma Ampery wytrzymac ?????? 8O
  no zanim sie zkrytykuje innych trzeba by w "ferworze walki" dac sobie moment na zastanowienie ;)

  pozdr.domel  "SZCZEGOLY TWORZA DOSKONALOSC"
 • #25
  HenryK3
  Level 29  
  Kiedyś były transformatorki dzwonkowe, nie wiem czy są nadal dostępne.
  Taki transformatorek powinien spokojnie uruchomić typowy elektrozaczep - można sprawdzić przed montażem.
  Bez obudowy mieści się w puszce instalacyjnej.
  Jeżeli jest za słaby to najlepsze rozwiązanie:
  jozefg wrote:
  Można dostać trafo 12V15W toroidalne , od halogenów , naprawdę niewielkie i stosunkowo tanie. Powinno zmieścić się w otworze takim jak pod puszki elektryczne - ładnie wyciąć otwór wycinakiem , wsadzić transformator i przykryć standartową przykrywką plastikową (białą) lub zagipsować ..
 • #26
  kasprzyk
  Electrician specialist
  witam
  jutro idę na wojne ;)
  w ZURICIE dostałem mały transformator - 12V, 0,5A - podłączyłem elektrozaczep "na sucho" - doskonale się sprawdza, przytrzymałem dłużej po napięciem - trafo chodzi ok. - nie grzeje się (myślałem, że będzie za słabe) kilkusekundowe otwieranie, moim zdaniem - nie powinno przeciążać pracy tego urządzenia. wyprowadziłem przewody i zataśmowałem całość (taśma izolacyjna) tzn dokładnie wyprowadzenia, do których dolutowałem przewody - taśmą musiałem zaizolować na okrętkę przez całe trafo

  pytanko:
  czy ktoś z Was stosował laski silikonowe (klej) jako izolacje??? Robiłem tak przy niskich napięciach - zasilanie 12v, czy jakieś zabawki z diodami
  często stosowanie takiego kleju widać w róznych rodzajach radiomagnetofonów czy innych urządzeniach.
  czy ktoś z Was stosował to przy napięciu 220V??
 • #27
  zbujtaj
  Level 12  
  witaj ,wydaje mi sie ze :
  jesli chcesz kogos zabic ! np.kto ma mokre rece lub rozrusznik serca to zaloz "rezystor":) nie chce byc zaraz zakrzyczany ale ludzie !!! bezpieczenstwo!!! jest najwazniejsze i lepiej kuc pol chaty niz kogos zabic zreszta chyba latwo to wyperswadowac wlascicielowi, nie wiem jak zaliczyles np.podstawy elektrotechniki w technikum ? przeciez rezystorem to tylko ograniczysz prad a napiecie nadal bedzie wynosilo bez obciazenia 220V nie gniewaj sie ale to chyba oczywiste ze nie doprowadza sie pod zadnym wzgledem 220v na metalowa furtke na dworzu pod chmurke tam tylko do 24v i galwaniczna separacja "PN" -chyba wiesz ze ziemia to tzw. zero.no i wlosy juz mi opadly juz sie nie jezą:):) wiec na koniec zapytam ten domofonik chyba czyms jest zasilany zdaje sie ze wewnatrz ma napewno jakies trafko i czyms zasila wzmacniacz mcz. wiec znajdz sobie te 12v i wyprowadz po co sobie komplikujesz zycie.nawet jak jest male to chwilowy max pobor pradu go nie powinien spalic a jesli nie to oczywiscie drugie trafko-ew.wymien je na wieksze jak sie zmiesci.pozdrawiam .
 • #28
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witajcie
  zbujtaj wrote:
  witaj ,wydaje mi się ze :
  jesli chcesz kogos zabic ! np.kto ma mokre rece lub rozrusznik serca to zaloz "rezystor":) nie chce byc zaraz zakrzyczany ale ludzie !!! bezpieczenstwo!!! jest najwazniejsze .....
  napisałem już, kilka postów wyżej - że rezystor odpada!!, proszę nie ciągnać tego tematu dłużej, bo to już sobie wyjaśniliśmy....... lepiej kuc pol chaty niz kogos zabic zreszta chyba latwo to wyperswadowac wlascicielowi, nie wiem jak zaliczyles np.podstawy elektrotechniki w technikum ? przeciez rezystorem to tylko ograniczysz prad a napiecie nadal bedzie wynosilo bez obciazenia 220V nie gniewaj się ale to chyba oczywiste ze nie doprowadza się pod zadnym wzgledem 220v na metalowa furtke na dworzu pod chmurke tam tylko do 24v i galwaniczna separacja "PN" -chyba wiesz ze ziemia to tzw. zero.no i wlosy juz mi opadly juz się nie jezą:):)

  ......wiec na koniec zapytam ten domofonik chyba czyms jest zasilany zdaje się ze wewnatrz ma napewno jakies transformator i czyms zasila wzmacniacz mcz. wiec znajdz sobie te 12v i wyprowadz po co sobie komplikujesz zycie.......

  taa, zapewne konstruktor tego urządzenia w czasie składania, zapomniał połaczyć ten styk z własnym zasilaniem - nie chcąc robić sobie więcej roboty, zamknął bazę i tak poszła cała seria domofonów :) :)
  myslę, że nie powinniśmy poprawiać fabryki ;) skoro nie ma takiego połączenia, świadczy to, że zasilacz tej bazy nie jest odpowiednio mocny do "wystartowania" elektrozaczepu. Na schemacie jest narysowane połączenie z dodatkowym źródłem zasilania.....


  nawet jak jest male to chwilowy max pobor pradu go nie powinien spalic a jesli nie to oczywiscie drugie transformator-ew.wymien je na wieksze jak się zmiesci.pozdrawiam .


  Zainstalowałem trafo pod bazą - wszystko "śmiga" pięknie, nawet klient miał usmiech na twarzy.
  dziękuje wszystkim - pozdrawiam