Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[simulink] modelowanie idealnego elementu R, L, lub C

19 Mar 2011 00:16 2031 2
  • Level 9  
    W temacie

Link

pisałem o nieskończenie długiej symulacji.
    Metodą prób i błędów problem udało się rozwiązać.
    Kłopot tkwił w tym, że chciałem zamodelować tylko rezystor, a korzystałem z bloczka "Series RLC Branch" (L i C nie modą być podane jako równe 0).

Więc przyjąłem L i C bardzo niewielkie (1e-12). Dla takich wartości symulacja trwała "wystarczająco długo, aby się zanudzić".

Błąd który popełniłem polegał na wpisaniu złej wartości dla C. Wartość tą należy obliczyć dla rezonansu. Po przeliczeniu i podaniu nowej wartości symulacja przyśpieszyła.
    Dla wartości L=1e-6, C=985e-3 symulacja przebiega sprawnie :)

Piszę o tym tutaj, bo zasugerowałem się podpowiedziami serwisu odnośnie rozwiązania problemu. Następnym razem opiszę co i jak i dopiero zablokuję temat.

W związku z powyższym kłopotem mam pytanie.
    Jak zamodelować w simulinku rezystor, cewkę i kondensator? Chodzi mi o model idealny.
  • Level 18  
    A z czym konkretnie masz kłopot? Kondensator idealny to element całkujący napięcie - bloczek 1/s, cewka to element różniczkujący (s). Co do rezystora, to już Ci pisałem, że nie da się go symulować z automatycznym doborem długości kroku (brak dynamiki).

HTH,
    Dariusz
  • Level 9  
    Mam do wykonania modele sieci średniego napięcia:
    - sieć izolowaną (brak połączenia punktu neutralnego z ziemią)
    - sieć z punktem neutralnym uziemionym przez rezystor
    - sieć kompensowaną (punkt neutralny sieci połączony z ziemią przez indukcyjność)
    - sieć kompensowaną z automatyką wymuszania składowej czynnej (jak wyżej tylko w chwili pojawienia się napięcia 3U0 następuje załączenie rezystora, który wpięty jest równolegle do indukcyjności)

"Fizycznie" na stacji elektroenergetycznej znane są:
    - parametry systemu elektroenergetycznego zasilającego stację
    - typ i dane znamionowe transformatora
    - długości i typy linii odpływowych ze stacji
    Mając powyższe dane oblicza się nastawy zabezpieczeń, dobiera się dławik lub rezystor uziemiający.

Gdy model sieci będzie wykonany, będę mógł wywołać w nim zwarcie jednej z faz do ziemi.
    Uzyskanie przebiegów 3I0 oraz 3U0 to pierwsza część pracy.

Druga część to zamodelowanie zabezpieczeń, które po analizie przebiegów 3I0 i 3U0 podejmie decyzję o wyłączeniu lub nie wyłączeniu zabezpieczanej linii.

Nie bardzo wiem jak w takich modelach wykorzystać bloczek całkowania i różniczkowania. I stąd moje pytanie.
    Może da się je wykorzystać. Z góry dziękuję za podpowiedź jak to zrobić.