Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Jaki kabel dla mocy 35-40 kW

jarekvip99 19 Mar 2011 13:45 27981 9
  • Jaki kabel dla mocy 35-40 kW

Poziom 8  

Mam zamiar zwiększyć sobie przyłącze energetyczne gdyż prowadzę pewna działalność i jest mi potrzebne około 35-40kw i stad mam pytanie jaki kabel jest do tego potrzebny aby poprowadzić go od skrzynki bezpiecznikowej do hali produkcyjnej czyli na odległość około 50m? Będą używane dwie maszyny jedna o mocy 22kw a druga 15 kw i nie wiem czy lepiej poprowadzić jeden kabel pod ziemia pod obie maszyny czy może taniej by wyszło gdybym przy liczniku zrobił dwa gniazda i do każdej maszyny poprowadził osobny kabel cieńszy oczywiście pod ziemia. w tej dziedzinie jestem akurat zielony i mam jeszcze jedno pytanie jakie powinno być zabezpieczenie przy takiej mocy i czy w ogóle mogę zwiększyć moc przyłączeniowa z 15 kw do 40 bez konieczności stawiania własnego transformatora?

Moderowany przez retrofood:

Nie było zgody na usuwanie wpisu moderacyjnego. A kilowat [kW] to piszemy jednak troszeczkę inaczej.

1 9
    Poziom 39  

Po pierwsze, ustal z umowy na dostawę energii, jaki masz przydział mocy.
    Jeśli jest wystarczający, to kabel powinien być min. 5x 25mm^2 i zabezpieczenia 125A.

1
    Poziom 24  

Jaki masz schemat sieci i gdzie/czy jest/będzie miejsce rozdziału PEN?

0
    Moderator

Na wszystkie prace ma być wykonany projekt zasilania. I to projektant zadecyduje o kablach, przekrojach i innych sprawach.

Dodano po 45 [sekundy]:

michalekk1 napisał:
    Jaki masz schemat sieci i gdzie/czy jest/będzie miejsce rozdziału PEN?

A co to ma do rzeczy?

0
    Poziom 8  

a czemu kable 5 żyłowe? na razie są 4 żyłowe i czy takie nie mogą pozostać? poza tym 5x25 kosztuje 55 zł za metr a 4x25 39zł

Zdanie zaczynamy od wielkiej litery. [retrofood]

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

A czy istnieje możliwość w gospodarstwie rolnym poprowadzenie drugiego przyłącza energetycznego i drugiego licznika? Czy to nie wyszło by taniej niż przebudowa starej a na nowej tylko by się zamówiło około 20 kW. W ogóle to czyje są koszty takiej przebudowy? Rozumiem że za bezpiecznikami na budynku to moje a skrzynka bo teraz jest tylko taka stara puszka mała w ścianie i za kabel od słupa do skrzynki to kto płaci? A projekt na to wszystko to musi być ?

0
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

jarekvip99 napisał:
    a czemu kable 5 żyłowe? na razie są 4 żyłowe i czy takie nie mogą pozostać?

To zależy od układ instalacji jaką masz zamontowaną oraz od tego czy masz rozbicie PEN na PE i N (gdzie masz to rozbicie).

W tym temacie nikt Ci konkretnie nie odpowie odnośnie przekroju przewodu. Tak jak ktoś wcześniej wspomniał do tego potrzebna jest:
    1) zgoda ZE na zwiększenie mocy przyłączeniowej,
    2) odpowiedni projekt wykonany przez projektanta.
    Odnośnie projektu jak i wizji lokalnej będziesz mógł debatować odnośnie kosztów ekonomicznych i sposobu wykonania.
    Podstawą jest bezpieczeństwo oraz prawidłowe wykonanie zgodnie ze sztuką.

Pozdrawiam :)

0
    Poziom 8  

Teraz mam akurat moc przyłączeniowa 15kW i bezpiecznik przed licznikiem 32A a za licznikiem 25A i wszędzie kabel 4x6mm czy silnik 15 kW pracujący na 90% mocy da rade na tym chodzić? Jeśli nie to czy np istnieje możliwość założenia jedynie większych bezpieczników aby silnik pracował bez utrudnień a pozostawienie tego przewodu?

1

Kolego, problem nie jest mały.
    15kW to prąd rzędu 25A, obciążalność długotrwałą przewodu 6mm2 jest ok. 30A w zależności od sposobu ułożenia.
    Zatem jeśli na Twoim przyłączu które ma moc 15kW i zabezpieczeniu 25A odpalisz silnik 15kW to zadziała Ci zabezpieczenie 25A ponieważ podczas rozruchu silnika 15kW popłynie prąd nawet kilkakrotnie większy niż prąd znamionowy silnika jak i zabezpieczenia.

A jeśli odpalisz coś jeszcze w tym samym czasie lub nawet jak silnikowi uda się jakoś zastartować?

Zwiększenie mocy przyłącza, nic innego Ci nie pozostaje.

jarekvip99 napisał:
    Jeśli nie to czy np istnieje możliwość założenia jedynie większych bezpieczników aby silnik pracował bez utrudnień a pozostawienie tego przewodu?

Przewód możesz pozostawić, pytanie tylko czy jest on z miedzi czy z aluminium. Jeśli jest to alu to przewód do wymiany.
    Co do samych zabezpieczeń to te 25A nie wymienisz - utrudniają Ci to ich gabaryty.
    Inna sprawa to selektywność zabezpieczeń która powinna zostać zachowana.

1

jarekvip99 napisał:
    a czemu kable 5 żyłowe? na razie są 4 żyłowe i czy takie nie mogą pozostać? poza tym 5x25 kosztuje 55 zł za metr a 4x25 39zł

Zdanie zaczynamy od wielkiej litery. [retrofood]

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

A czy istnieje możliwość w gospodarstwie rolnym poprowadzenie drugiego przyłącza energetycznego i drugiego licznika? Czy to nie wyszło by taniej niż przebudowa starej a na nowej tylko by się zamówiło około 20 kW. W ogóle to czyje są koszty takiej przebudowy? Rozumiem że za bezpiecznikami na budynku to moje a skrzynka bo teraz jest tylko taka stara puszka mała w ścianie i za kabel od słupa do skrzynki to kto płaci? A projekt na to wszystko to musi być ?

Taryfa opłat za zużytą energię elektryczną jest inna dla podmiotów prywatnych [domki jednorodzinne] i inna - droższa dla działalności gospodarczych, podłączanie się z działalnością pod licznik "prywatny" jest złamaniem warunków dostawy energii elektrycznej zawartych w umowie.

Skoro jedna maszyna ma 22kW, druga 15kW, to na resztę zostaje 3kW. Pytanie, czy przy obydwu pracujących maszynach nie będziesz potrzebował więcej niż te 3000W.

Kolejna sprawa, to wprowadzanie zakłóceń do sieci poprzez rozruchy silników.
    Nie wiem, czy w Twoim przypadku nie będzie licznika energii czynnej i biernej, skoro przeważająca większość wnioskowanej mocy to obciążenia indukcyjne.

Zgłoś się najpierw do ZE i zapytaj o szczegóły.

Odnośnie przyłącza to zależy od rodzaju sieci i wymagań, jakie stawia miejscowy rejon energetyczny.

Licz się z tym, że za każdy "domówiony" kW przyjdzie zapłacić jakieś 130PLN, czyli w Twoim przypadku ok. 3250PLN.

Wniosek o nowe warunki przyłączenia możesz złożyć, to nic nie kosztuje, dopóki nie podpiszesz umowy. Tam będą zawarte wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania. Znając metody działania kilku miejscowych rejonów, myślę, że problemu z warunkami nie będzie. Kłopot się zacznie, jeśli miejscowa trafostacja nie będzie w stanie zapewnić takiego wzrostu mocy...

Tak czy inaczej najpierw idź, lub zadzwoń do ZE.

1
    Moderator

Miwhoo napisał:

Zgłoś się najpierw do ZE i zapytaj o szczegóły.

I na tym temat można zakończyć.

2