Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pulsujące Serdzuszko - J-95 - Uszkodzone elementy

elminster33 19 Mar 2011 13:48 819 2
  • #1 19 Mar 2011 13:48
    elminster33
    Poziom 8  

Witam. Niedawno udało mi się złożyć KIT J-95 - Pulsujące serduszko (schemat i dokumentacja - http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-095.pdf ). Przez jakiś czas wszystko pięknie działało, jednak w wyniku pomyłki podłączyłem raz zasilacz do przeciwnych biegunów (+ do - i - do +). Kiedy powtórnie podłączyłem zasilacz - tym razem poprawnie - zamiast oczekiwanego "pulsowania" diod wszystkie świecą się światłem ciągłym bez przerwy. Moje pytanie brzmi: który element mógł zostać uszkodzony? (zakładam że wina nie leży po stronie diod, bo wszystkie świecą, rezystory nie są spolaryzowane, więc problem może tkwić albo w kondensatorach (są elektrolityczne), albo w tranzystorach, albo uszkodzony został układ scalony).

Proszę o rzetelną odpowiedź - chętnie poszukam tranzystorów czy kondensatorów do wymiany, ale jeśli spalił się układ, to raczej po zabawie :/

[M]

0 2
  • #3 19 Mar 2011 14:46
    elminster33
    Poziom 8  

Bardzo dziękuję za odpowiedź

Miałem nadzieję że obędzie się bez wymiany układu, bo nie wiem czy w mojej okolicy taki zdobędę, ale poszukam. Nie wiem jak wygląda przebicie kondensatora, ale żadnego "pyknięcia", nie słyszałem, dymu też nie było. Niemniej C4 to chyba jedyny element jaki znajdę gdzieś w domu, więc spróbuję go zaraz wymienić, jeśli to on może powodować problemy.

----

Wymieniłem kondensator C4 na nowy (w 100% sprawny), jednak nic się nie zmieniło. Jeżeli prawdopodobnie to układ został uszkodzony, to postaram się go wymienić, dziękuję za pomoc.

0