Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon PowerShot a450 wyłącza sie po zwarciu

19 Mar 2011 18:49 2784 16
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich.
  Mam pytanie odnośnie aparatu canon a450.
  Podczas rozbierania aparatu spadła blaszka z kółeczka którym przestawia się monitor, ręczne zdjęcia, automatyczne, scn i kamerę i zrobiła zwarcie tj dotknęła pola za kółeczkiem, pola pod przyciskiem disp i.. kondensatora od lampy błyskowej (300V 90 uF).
  Baterie były wyjęte i chyba kondensator trzymał napięcie, słychać było wyraźny trzask zwarcia podczas dotknięcia blaszką tych dwóch pól i kondensatora.
  Po złożeniu aparatu włącza się na chwile wyświetlacz, wysuwa obiektyw, widać obraz przekazywany przez obiektyw na wyświetlaczu po czym wyłącza się cały aparat z wysuniętym obiektywem.
  Jeśli przytrzymam przycisk włącznika aparatu to po chwili zawiesza się tj. obraz jest na wyświetlaczu tyle że nieruchomieje i nic nie działa. Po puszczeniu przycisku włącznika wyłącza się cały aparat.
  Po kilkakrotnym szybkim naciskaniu włącznika czasem obiektyw się schowa i aparat wyłączy się, ale po włączeniu dalej to samo.
  Co może być uszkodzone i czy da sie to zreperować? :(

  Pozdrawiam Katiusha
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  No cóż, rozładowanie 230V po obwodach niskonapięciowych z reguły ma marne skutki. Jeśli jeszcze się włącza (czyli żyje przetwornica dc/dc oraz procesor, wysuwa obiektyw czyli działa driver, i widać obraz czyli żyje przetwornik). Prawdopodobnie ubita jest część odpowiedzialna za ładowanie lampy. Warto sprawdzić drogę do masy po których rozładowało się to 230V powinny być dość widoczne ślady.
 • Poziom 9  
  No właśnie są tylko ślady gdzie dotknęła blaszka w tych dwóch punktach i w punkcie wlutowania plusa kondka. Płytka cała, wszystko niepopalone przynajmniej gołym okiem i przez szkło powiększające, nie śmierdzi spaloną elektroniką nigdzie.
  Dziwne...
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Zachowanie się aparatu raczej wskazuje na zwarcie (prawdopodobnie na układzie ładowania lampy). Warto sprawdzić jak będzie się zachowywał gdy odłączymy zasilanie tego modułu.
 • Poziom 9  
  Czy płyta główna od A460 będzie pasować do A450?

  Aparaty takie same, z wyglądu wszystkie elementy tj przyciski, zapięcia na taśmy itd ma w tych samych miejscach co a450. I aparat jest identyczny tylko różni się zoomem a450 ma 3,2x a a460 ma 4x.

  Wygląd płytki:
  Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.10.11. [dzimi]

  Spece od aparatów? ;)
 • Poziom 31  
  Możliwe że zadziała ale na pewno nie zestroi optyki więc sens wymiany żaden.
 • Poziom 9  
  Wracając do lampy, to jesli będę chciała odłączyć lampę to muszę dwa kabelki odlutować, a potem jakoś to wszystko pospinać z wszystkim na wierzchu. Aż się boje. ;)
  Samego kondensatora nie odłączę, bo musiałabym go z płytki wylutować, no i 300 voltami nie mam zamiaru sie dopieszczać.. Nie wiem jak go rozładować w płytce aby szkód dalszych nie narobić?
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Odłączyć należy układ zasilania lampy (jej przetwornicę) a nie lampę jako taką.
  Ale punktem jakichkolwiek działań jest rozładowanie kondensatora.
  Można odlutować dławik, ale najprościej namierzyć na płycie zabezpieczenie zasilania dla tego obwodu i je wylutować.
  Ewentualnie może coś da wyłączenie lampy z menu.
 • Poziom 9  
  No tak... namierzyć powiadasz? xD Kabelek przylutować umiem, w plycie kondki napuchnięte też wymienic (nietypowe jak na dziewuchw nie? :D ), ale z micro elektroniką juz rady sobie nie dam niestety, nawet pod trzecia ręką. Poza tym nie mam stacji lutowniczej tylko zwykłą transformatorówke... ;(
  Pozostaje chyba tylko znaleźć gdzieś sprawną płytke i ją cała wymienić?

  PS Menu nie działa, zapala się wyświetlacz jak opisałam, ale nic nie da się zrobić guzikami, zero reakcji. Jak trzymam włącznik włączony to obraz nieruchomieje (zawiesza sie wszystko) i po puszczeniu wszystko gaśnie.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Rozładować można rezystorem 1 kOhm 5W - i warto o tym pamiętać na przyszłość. Ale transformatorową to koleżanka raczej z tym nie powalczy, niestety. Uzbroić się w cierpliwość i czekać może ktoś będzie miał takową płytkę.
  Lub kupić inny nowy :)

  Dodano po 2 [minuty]:

  A jak aparat zachowuje się po przełączeniu w tryb oglądania zdjęć?
 • Poziom 9  
  Zero reakcji na jakichkolwiek nastawach, czy to kamera, automat, manual czy przeglądarka. Na wszystkim tak samo. A na przeglądarce jak był sprawny to nie wysuwał przecież wcale obiektywu, a teraz tak. To chyba jest również uwalone coś z procesorem sterującym tym wszystkim.
  Kurde taka pierdoła, spadająca blaszka, a takie szkody, ech... ;(

  PS Dzięki za zainteresowanie i za czas = 3x pomógł (więcej sie nie da) ;)
 • Poziom 31  
  Trudno jednoznacznie powiedzieć bez odłączania określonych układów aparatu i jakichś pomiarów. Zwarcie może być bezpośrednie niezależne od trybu. Ale oczywiście może to być również i sam procesor.
  Te pola po których również poszło przepięcie to zmiana trybu pracy. Zwieranie pinów do masy to sygnał zmiany trybu. Jeśli nie reaguje na to to pewnie coś tam jest nie tak.
 • Poziom 9  
  No właśnie jedno zwarcie poszło na przycisk disp. to jest wyłączanie monitorka w czasie pracy aby np zaoszczędzić baterie, a drugie poszło na te kółeczko i to z polem dookoła.
  Bo są dwa pola do kółeczka przełączające prace; całe i podzielone na pięć części.
  Jak na foto:

  Canon PowerShot a450 wyłącza sie po zwarciu

  Edit:

  Jak czytam inne wątki z zepsutymi aparatami, to co chwile ktoś wyskakuje że ma części, a tu akurat żaden "filip" nie chce wyskoczyć z płytką ;P

  Tu jeszce na tej stronie piszą że aparat a 450 i a460 różnią się tylko zoomem optycznym i ogniskową, a to chyba przcież jest w obiektywie czyli płytka jest jednak chyba ta sama?

  http://manager.money.pl/hitech/aparatycyfrowe/,aparat,5268.html
 • Poziom 13  
  " ion-tichy " wcześniej już pisał, że nie ma sensu wymiana płyty bo aparat będzie robił nieostre zdjęcia. W Canonach obiektyw jest zestrajany z płytą. No chyba, że masz dojście do programu serwisowego :)

  Pozdrawiam, Mariusz
 • Poziom 9  
  Sytuacja już się zmieniła, kupiłam aparat taki sam, tylko że z uszkodzoną migawką lub flexem (prześwietla fotki jak jest jasno) i że starego sobie przekładam tylko migawkę z flexem. Migawkę ze starego już udało mi się wydobyć, teraz "tylko" jeszcze rozebranie drugiego, wymiana migawki z flexem i złożenie... :roll:
 • Poziom 19  
  Wystarczyło przełożyć cały obiektyw...
 • Poziom 9  
  Też tak myślałam ale po obejrzeniu okazało się że w nim jest... piasek z plaży. I ochronka obiektywu, ta klapka z dwóch listków na przodzie lufy nie otwierała się do końca. Mechanika lufy jest już trochę zużyta.
  Poza tym przecież piszą, że optyka jest zgrywana z elektroniką, więc wole zostawić oryginalną optykę tylko zespół migawki z flexem zamienić.
  No i najważniejsze wiem teraz jak rozebrać ten obiektyw co ma zostać bez zmasakrowania czegoś i aby wszystko zagrał ze sobą. ;)