Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 200 W "Leach Amplifier"

marek_34 19 Mar 2011 19:33 5421 0
 • Wzmacniacz 200 W "Leach Amplifier"


  Autor na stronie przedstawia artykuł o budowie wzmacniacza o parametrach przedstawionych w temacie. Przez wiele lat poszukiwał on wzmacniacza klasy HiFi, z dobrymi parametrami, odpowiednim zapasem mocy i prostą konstrukcją. Zbudowane wzmacniacze oparte na układach scalonych: MBA810, TDA2005, LM3886 rozczarowały autora pod względem jakości dźwięku i szumu. Postanowił zbudować klasyczną konstrukcję opartą na elementach dyskretnych oraz tranzystorach bipolarnych. Wszystkie te wymagania spełniła konstrukcja wzmacniacza zaprezentowana w 1979 roku w amerykańskim czasopiśmie. Od tamtych czasów układy te praktycznie się nie zmieniły.

  Wszystkie podzespoły zostały zakupione przez autora na lokalnym rynku, a jedynym problemem było trafo zasilające oraz kondensatory filtrujące. Rekomendowany transformator toroidalny dla tego wzmacniacza (200 W , obciążenie 4 Ω) powinien posiadać napięcie wtórne 2 x 42 V i odpowiednią moc. Autor zastosował transformator 2x36V, 300W. Moc wyjściowa będzie trochę zmniejszona.

  Aby zapobiec problemom z niewyrównanymi napięciami konieczne jest dobieranie tranzystorów Q1-Q4. W oryginalnym artykule jest to szczegółowo opisane, natomiast autor zauważył, że dzisiejsze tranzystory, szczególnie te z jednej serii nie wymagają dobierania. Inaczej sprawa ma się z diodami zenera, dobieranie polega na połączeniu diody w szereg z rezystorem aby prąd wynosił 3,3 mA. Podczas pomiarów autor starał się aby wszystkie diody były identyczne.

  Cewka L1 nawinięta została drutem o średnicy ok. 1mm dookoła śrubokrętu a następnie przeniesiona na rezystor r49 i razem z nim zamontowana na płytkę.

  Autor opisuje dalej płytkę pcb, radiator, podaje wskazówki dotyczące montażu.

  Schemat zaczerpnięty ze strony źródłowej:

  Wzmacniacz 200 W "Leach Amplifier"

  źródło: http://www.electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=991


  Fajne! Ranking DIY
  Szukaj w 5mln produktów