
Autor na wstępie zaznacza, że nie jest to zapewne najmniejszy licznik na świecie, a właściwie nie jest to licznik Geigera sam w sobie (brak lampy Geigera). Natomiast urządzenie to wyzwala impuls na diodę led jak tylko cząstka o odpowiedniej energii padnie na fotodiodę PIN. Wg zapewnień autora urządzenie to wyzwala jedno mrugnięcie diody na sekundę gdy użyte zostało źródło promieniowania powodujące wytworzenie dawki ekspozycyjnej 2 mR (zbadane za pomocą starego licznika geigera i źródła referencyjnego promieniowania). Czułość jest na tyle wystarczająca aby np. określić czy badany minerał zawiera uran. Użycie większej diody PIN powinno zwiększyć tą czułość.
Układ został zaprojektowany tak aby praktycznie nie pobierał prądu, całkowite natężenie wynosi tylko 3 µA a bateria 9 V wystarcza na bardzo długo.
Działanie: gdy cząsteczka o odpowiedniej energii padnie na diodę pik napięcia zostanie wzmocniony przez tranzystory 2N4117 oraz MPSA18. Aby układ zadziałał ważne jest aby dioda pin która jest wrażliwa na światło była umieszczona w zupełnej ciemności, autor dodatkowo pomalował ją na ciemny kolor.
Schemat:

Źródło: http://www.techlib.com/area_50/enricosprojects.htm#Worlds%20Smallest
Cool? Ranking DIY