Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena Kierunkowa + DVB-T + 2 TV - Katowice

19 Mar 2011 22:44 8277 4
  • Poziom 10  
    Witam.

Jako że jestem laikiem w tej dziedzinie, a lubię wszystko robić dobrze to przed zakupem anteny chciałbym zasięgnąć waszej rady...

Ogólnie sprawa wygląda tak. Rodzice kupują sobie nowy telewizorek, do tego nowy dekoder HD i wszystko u nich będzie grało ładnie :)

Ich stary telewizor idzie do mnie do pokoju. Ja ogólnie nie patrzę prawie w ogóle na TV, ale jak już patrze to chce żeby obraz był czysty. Telewizor to starszy Samsung LE32S62B bez tunera DVB-T. Nie chce żadnej telewizji cyfrowej typu 'eNka', 'Polsat', 'Cyfra+', po prostu wydane pieniądze na abonament nie będą adekwantne do wykorzystania. Przechodząc do meritum:
    Chce kupić antenę, z tego co czytałem najlepszym rozwiązaniem jest antena kierunkowa 2w1 czyli:
    http://www.dipol.com.pl/telewizyjny_zestaw_an...mentowy_dipol_26-6-12-21-69_digital_A2610.htm
    lub http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_dual_21-6-12-21-69_A2690.htm

(1) Czy możecie polecić którąś z tych z czystym sumieniem?
    (2) Aby podłączyć drugi telewizor z kuchni potrzebny jest jakiś rozgałęźnik, multiswitch? I czy takowy wpłynie na zepsucie sygnału. Czy potrzebna 2 antena?

Chciałbym odbierać telewizje cyfrową DVB-T, czy każda antena (tak trochę abstrahując od wątku) ma możliwość 'zbierania' naziemnego sygnału cyfrowego? Czy do tego potrzebne są specjalne hmm... przetworniki... częstotliwości odbierania? Z tego co wiem w Katowicach do 31 lipca br. ma być ona wdrożona więc chce być przygotowany i odbierać analogowo a jak wejdzie cyfrowa to też cyfrową, co wiąże się z dodatkowym kosztem tunera DVB-T.

Więc: Czy dobrze wszystko ogarnąłem i jedna z tych anten będzie najlepsza?
    Poza anteną przystosowana do odbierania sygnału DVB-T potrzebuje Tunera DVB-T. Mając to wszystko jak mawiał mój nauczyciel z elektroniki: Wszystko będzie grało i buczało? :)

Proszę was o odpowiedzi. Dzięki wielkie z góry! :)

Link do aukcji usunąłem - p.10.11 regulaminu. [Mirek Z.]
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 33  
    Tą pierwszą antenę mogę Ci polecić z czystym sumieniem. Zestaw antenowy na kanały 6-12 i 21-69 to jest to czego potrzebujesz ale w przyszłości (DVB-T) nie będziesz musiał mieć anteny na pasmo 6-12, bo nie będzie już ono wykorzystywane.
    Aby podłączyć drugi tv musisz mieć rozgałęźnik - normalny, dwudrożny do telewizji. Wykorzystuj przy tym jak najmniej kabla koncentrycznego. Możesz też zrobić instalacje na dwa nadajniki (Bytków - TV Puls k.34 oraz Kosztowy - TVN, Polsat, TVP1, TVP2, TVP Info)
  • Poziom 10  
    Przepraszam za link do aukcji... zapomniałem.

Mhmm, czyli po prostu kanały 6-12 to kanały analogowe, a 21-69 to cyfrowe. I już coś więcej wiem :)

Z rozgałęźnikiem zrozumiałem, no kabla to trochę będzie bo mam antenę na strychu, to jest 2 piętra wyżej i raczej tak musi zostać niestety (mieszkam w kamienicy wielorodzinnej i jest specjalne miejsce na anteny że tak powiem). Ale wydaje mi się że w porównaniu do tego co mam teraz to i tak będzie niebo a ziemia:)

Cytat:
    Możesz też zrobić instalacje na dwa nadajniki (Bytków - TV Puls k.34 oraz Kosztowy - TVN, Polsat, TVP1, TVP2, TVP Info)

Czyli w tym wypadku 2 anteny jeżeli dobrze rozumie tak? Szczerze to też nie chce budżetu za bardzo naciągać więc jedna starczy, ma być solidnie ale bez większego kombinowania :P I tak dla pewności ta antena nie wymaga żadnego zasilania dodatkowego prawda? W opisie nic nie pisze, ale wole się zapytać jeszcze dodatkowo :)
  • Poziom 39  
    ----Zamir---- napisał:

(1) Czy możecie polecić którąś z tych z czystym sumieniem?

jeśli chcesz odbierać kanały z pasm VHF (6...12) i UHF (21...69) to potrzebna jest antena typu "combo" (kombinacja anten na pasma VF i UHF), jak pierwsze dwie z linków, które przedstawiłeś (trzecia się nie nadaje, bo jest tylko na UHF) lub zestaw anten.
    Jeśli chodzi o anteny "combo" to możesz zwrócić uwagę na następujące:
    Link
    Link
    Link
    Wszystkie te anteny mają solidne konstrukcje i są projektowane również pod kątem odbiorów cyfrowych DVB-T.

Ważne, aby kabel antenowy był do zastosowań zewnętrznych, w kolorze czarnym (płaszcz PE), np. Triset-113.

Cytat:
    (2) Aby podłączyć drugi telewizor z kuchni potrzebny jest jakiś rozgałęźnik, multiswitch? I czy takowy wpłynie na zepsucie sygnału. Czy potrzebna 2 antena?
    tak, potrzebny jest rozdzielacz na dwa - np RM-2F Telmoru. Podział sygnału z anteny oczywiście zmniejsza jego poziom na kążdym TV, więc obraz analogowy może się pogorszyć. Wtedy trzeba zastosować dodatkowy wzmacniacz lub rozdzielacz aktywny.
    Ale wzmacniacz i tak może być konieczny - tu może wypowie się ktoś z Krakowa.
    Cytat:

Chciałbym odbierać telewizje cyfrową DVB-T, czy każda antena (tak trochę abstrahując od wątku) ma możliwość 'zbierania' naziemnego sygnału cyfrowego? Czy do tego potrzebne są specjalne hmm... przetworniki... częstotliwości odbierania? Z tego co wiem w Katowicach do 31 lipca br. ma być ona wdrożona więc chce być przygotowany i odbierać analogowo a jak wejdzie cyfrowa to też cyfrową, co wiąże się z dodatkowym kosztem tunera DVB-T.

Tak, każdą anteną można odebrać sygnał cyfrowy DVB-T, jednakże są anteny, które są projektowane z uwzględnieniem wszystkich parametrów elektrycznych wpływających na odbiór sygnałów cyfrowych. Po prostu, w trudnych warunkach i w realiach instalacji amatorskiej, dają one większą pewność stabilnego odbioru DVB-T. Takie są, między innymi, te z moich z moich przykładów.

W Krakowie w sprzyjających lokalizacja odbierany jest już sygnał DVB-T w Suchej Góry.

Strony oficjalne o DVB-T :
    Link
    Link
  • Poziom 24  
    Witam.

Ja do odbioru DVB-T proponuję taki zestaw:

Antena UHF:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-60_A8745.htm

Symetryzator :

http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

Przewód antenowy (koncentryczny):

http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_pe_zelowany_1m__E1017_1.htm

+ do tego wszystkiego, co powyżej na 2 końcu kabla koncentrycznego należy założyć np taki wtyk antenowy:

http://www.tnk.poznan.pl/1080,wtyk-antenowy-katowy.html

Acha, antenę powyższą należy zainstalować na zewnątrz budynku np na balkonie, na dachu, na maszcie antenowym koło okna itp.

Do puszki antenowej anteny należy włożyć powyżej wymieniony symetryzator antenowy do którego z jednej strony należą podłączyć antenę (dipol anteny), zaś z drugiej strony należy podłączyć w/w przewód antenowy (koncentryczny).

W Razie Pytań Proszę Pytać,
    Chętnie Panu Pomożemy,

Pozdrawiam,

-Adam-

Adam proszę poprawić link http://www.tnk.poznan.pl/drukuj/1080,wtyk-antenowy-katowy.html .
    Jest tu "wymuszenie" pobrania pliku do wydruku. :!:
    [SP5ANJ]