Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite A 100 912 jaki symbol układu U4?

20 Mar 2011 07:35 1428 6
  • Poziom 9  
    Witam forumowiczów.
    Naprawiam w chwili obecnej laptopa, jak w tytule postu.
    Laptop dotarł do mnie na wyłączanie się po 10minutach.
    Uszkodzony był wentylator na chłodzeniu. Nie kręcił nawet po podaniu zewnętrznego zasilania.Zakupiłem nowy, nie używkę,nowy.
    Po wmontowaniu sytuacja bez zmian.
    Dokonałem głębszego demontarzu płyty głównej.
    Pod spodem, w okolicy gniazda przyłączającego do wentylatora zauważyłem układ scalony mały 8mionóżkowy, z charakterystyczną "dziurką". Spalony. Układ ten ma numer U4 na płycie głównej.Sądzę, iż odpowiada właśnie za sterowanie wentylatorem.
    Prośba do koleżeństwa o cenne wskazówki dotyczące tegoż układu (symbol, zamienniki, namiary na możliwość zakupu).
    Będę szczerze zobowiązany.Pozdrawiając, czekam na ew sugestie.
    Roman.

Dodano po 5 [minuty]:

Toshiba Satellite A 100 912 jaki symbol układu U4? Toshiba Satellite A 100 912 jaki symbol układu U4?
  • Poziom 13  
    Na platformie San Antonio układ U4 to G995P1U
  • Poziom 9  
    Dziękuję.
    Teraz szczere pytanie, gdzie mógłbym tegoż cacka poszukiwać?Jestem z Wronek, okolice Poznania.
    No i - jeśli mogę prosić - jakieś sugestie, czy to będzie wszystko w układzie uszkodzone?

Dodano po 1 [godziny]:

Myślę,że w miarę przeszukałem dość dokładnie okolice tego spalonego układu, ścieżki i ew powiązane z tym bezpieczniki na PG. Nie znam jednak "kruczków" tego modelu.Kolega-z tego, co wyczuwam-jest dość zorientowany.Każda sugestia będzie na wagę złota.Bez pośpiechu, miłej niedzieli.
  • Poziom 32  
    Układ z odzysku, schemat który z pewnością będzie potrzebny pobierz z sieci za free.
  • Poziom 9  
    Schemat mam.Dzięki za wskazówki.Rzeczywiście, zakup tego maleńkiego chipka graniczy z cudem.Zastanawiam się, czy mógłbym go po prostu wyeliminować.Pomiędzy nóżki 1i2 (które notabene tak są razem) a nóżkę 3 wstawić rezystor o wartości np około 0,2 - 0,5OHm?Jeśli dobrze rozumuję, to wentylator pracowałby ciągle na prawie pełnych obrotach.Rezystorek ów spełniałby rolę niejako bezpiecznika zasilania wentylatora. Wada układu: wentylator pracuje ciągle, szybciej się zużyje, szybsze zużycie baterii...
    Ale dla tak leciwego już modelu sądzę, iż to na chwilę obecną jedyna, najtańsza opcja.Co koleżeństwo o tym sądzi?
    Pozdrawiam. Roman.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Witam ponownie.
    Co prawda, to prawda.
    W związku z faktem,iż byłem w posiadaniu rezystora smd 0,47OHm to takowy właśnie założyłem.
    Właściciel tegoż leciwego sprzętu wyraził na to zgodę (mając głównie na uwadze różnicę kosztów).Z resztą bateria już wymaga wymiany, co oznacza,że laptop będzie i tak używany tylko pod zasilaniem sieciowym.Prawdopodobnie cały będzie wymieniony na nowszy model, stąd decyzja o nie inwestowaniu w niego dalej.
    Dziękując za cenne wskazówki informuję koleżeństwo, iż nadal poszukuję wskazanego chipa. Sądzę, iż jego zakup, to kwota potocznie zwana "groszową sprawą", jednak jego zdobycie, to raczej demontaż bo nowy graniczy z Jasnogórskim Cudem :-)
    Laptop pracuje stabilnie, bez najmniejszych oznak zawiechy itp. Wentylator pracuje non-stop.Rzadko, bo rzadko, ale dmucha bardziej lub mniej ciepłym powietrzem, co wiadomo, jest zależne od trybu, w jakim się w danej chwili znajduje (standby-oczekiwanie, lub wytężona praca).
    W związku z powyższym, dziękując za udzieloną pomoc koleżeństwu w formie cennych wskazówek, temat uważam za wyczerpany i zamykam.

Dodano po 2 [minuty]:

Najmocniej przepraszam,wkradł się błąd w moim opisie powyżej.
    Rezystor oczywiście ma wartość 4,7 OHm a nie, jak podałem 0,47OHm.
    Za pomyłkę przepraszam i teraz ostatecznie temat zamykam.