Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa rastrowa a świetlówka LED

20 Mar 2011 11:51 15911 10
  • Specjalista elektryk
    Witam kolegów
    Na jednym z obiektów mam taką sytuację, że lampa rastrowa 4x18W oświetla klatkę schodową. Lampa zainstalowana jest w miejscu utrudniającym dostęp (wysoko do wymiany świetlówki musi być rusztowanie). Zostało to błędnie zaprojektowane, na dodatek ktoś wymyślił sobie sterowanie czujkami ruchu - Więc świetlówki padają jak muchy.

Jednym z rozwiązań jest zmiana typu oświetlenia na ledowe. I tu się zastanawiam czy wymienić całą lampę na raster ledowy, a może nie wymieniać lampy tylko same świetlówki na świetlówki LED. O ile lampy rastrowe LED znam i wielokrotnie montowałem, to świetlówki liniowe LED widziałem tylko na obrazku.

Mam więc pytanie:
    Czy świetlówka liniowa LED jest prostym zamiennikiem zwykłej świetlówki liniowej - tzn można wyjąć jedną i włożyć drugą bez żadnych zmian w układzie lampy?
    Jak jest efektywność świetlna takiej świetlówki w porównaniu do zwykłej?

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 28  
    Witaj. Lepiej zmienić całą lampę. W przypadku świetlówki LED montowanej do lampy rastrowej musisz pominąć cały układ (dławiki, startery) i podłączyć je bezpośrednio do prądu. Wydajność dosyć kiepska, z tego co pamiętam świetlówka ma ok 3000lm a ledowa ok. 1000. Pozdrawiam.
  • Moderator
    Darom napisał:
    I tu się zastanawiam czy wymienić całą lampę na raster ledowy, a może nie wymieniać lampy tylko same świetlówki na świetlówki LED. O ile lampy rastrowe LED znam i wielokrotnie montowałem, to świetlówki liniowe LED widziałem tylko na obrazku.

Więc po co się zastanawiasz? Miejsce eksperymentów powinno być dostępne. Daj to, co znasz i czego jesteś pewien.
  • Poziom 17  
    olcha0098 napisał:
    Wydajność dosyć kiepska, z tego co pamiętam świetlówka ma ok 3000lm a ledowa ok. 1000. Pozdrawiam.

Kolego, źle pamiętasz. Standardowe świetlówki o barwie 765 i mocy 18W dają około 1000lm. Wielopasmowa 865 jest nieco lepsza, daje około 1300lm. Jeśli ta ledowa faktycznie da 1000lm to było by świetnie.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    retrofood napisał:

Więc po co się zastanawiasz? Miejsce eksperymentów powinno być dostępne. Daj to, co znasz i czego jesteś pewien.

Zastanawiam się bo:
    1. Taka była sugestia Inwestora (wymiana samych świetlówek)
    2. Uznałem, że to byłoby dla mnie wygodniejsze, niż demontaż całej lampy.

Dlatego pomyślałem, że znajdą się tacy, którzy mają doświadczenie z tymi ledami w kształcie świetlówki. A w swojej wielkiej naiwności liczyłem troszkę, że ta świetlówka LED dobrze "emuluje" zwykłą i da się podmienić bez przeróbek lampy.

Poczekam jeszcze na opinie kolegów ale być może będę musiał zadzwonić do któregoś z dystrybutorów takich świetlówek i zapytać o szczegóły.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 20  
    Zakupiłem na wolumenie 24.01.2011 dwie świetlówki LEDowe 120cm 18W. W praktyce są dużo ciemniejsze od 36W zwykłych. Są to moje pierwsze świetlówki LEDowe i już ma z nimi przykre doświadczenie. W obu już padła połowa LEDów :-( Na dniach będę je reklamował są na gwarancji. Proszę o opinie innych użytkowników takich świetlówek czy mają podobne doświadczenia jak ja. Wrzucam zdjęcia naklejki z danymi.

• Poziom 18  
    Taniej i lepiej wymienić statecznik na wersję z ciepłym startem żeby świetlówki wytrzymywały załączenia czujnikiem ruchu. Tzw. zamienniki LEDowe rur świetlówkowych należą do jednych z największych potworków, które pojawiły się ostatnio na rynku oświetlenia. Słaba efektywność, słabe możliwości chłodzenia i silny spadek strumienia w czasie. Sezonowi importerzy wymyślają niesamowite przeliczniki zamiennikowe co oczywiście jest jedną wielką bujdą i żadne reklamowanie "ciemności" po wymianie świetlówek nie pomoże...chyba, że zwrot pieniędzy bo to nie wada produktu tylko taki urok tego dziwnego pomysłu żeby rury nabijać produktami LEDopodobnymi.
  • Poziom 20  
    Tak wyglądają dwie świetlówki LEDowe po nie całych dwóch miesiącach eksploatacji :-(

• Poziom 28  
    Cytat:
    Kolego, źle pamiętasz. Standardowe świetlówki o barwie 765 i mocy 18W dają około 1000lm. Wielopasmowa 865 jest nieco lepsza, daje około 1300lm. Jeśli ta ledowa faktycznie da 1000lm to było by świetnie.

Sorka pisałem o 120cm 36W. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Jeżeli masz je na gwarancji,a kupując w dobrym sklepie musiałeś ja uzyskać,to po prostu składaj reklamację i niech wymienią Ci na nowe. Daj znać jak skończyła się ta sprawa.
  • Poziom 20  
    Witam ponownie. Niestety wymienione świetlówki poświeciły kolejne 3 miesiące i poszły do wymiany gwarancyjnej. Trzeci zestaw jaki otrzymałem był już na SMD. Jednak już nie ryzykowałem i dwie świetlówki połączyłem w szereg :-) Nie zależało mi na mocnym oświetleniu a raczej na żywotności, minęło ponad 1,5 roku i jakoś się trzymają :-) Dwie w szereg świecą ciemniej ale na moje potrzeby wystarczy. Inne doświadczenia z paskami LED. Częste wypadanie pojedynczych ledów. Jeden z pasków był podłączony tak że świecił się non stop bez wyłączania. Efekt po mniej więcej roku wszystkie ledy praktycznie się już nie świeciły a spadek emisji światła był już widoczny po około 3 miesiącach. Niestety nie kusił bym się bez potrzeby na ledy technologia jest jeszcze nie dopracowana a stosunek ceny do jakości jest nie zadowalający.