Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie widzę dysku sata w Biosie

20 Mar 2011 12:17 2733 24
  • Poziom 11  
    Witam opisze problem z którym nie mogę dać sobie rady.
    Posiadam dysk SATA samsunga sp2004C 200GB na którym mam bardzo ważne dane i gdy go podłączam do PC nie widać go w Biosie wiec nie wiem co robić lub jak ustawić biosa aby mi go wykrył , nie bardzo się na tym znam więc opisze co mam w biosie - ASUS P5GD1-FM ACPI BIOS REVISION 1203
    w biosie jest IDE CONFIGURATION
    mam tam 3 punkty ustawień
    1 onboard ide operate mode i można tam wybrać ustawienie
    a) disabled
    b)compatibie mode
    c)enhanced mode

2 enhanced mode support on
    a) s-ata+p-ata
    b)sata mode
    c)p-ata

3 ide detect time out (sec)
    są tu opcje od 0 do 35

nie wiem czy tu szukać rozwiązania z moim problemem proszę o pomoc nawet próbowałem takiej opcji ze zainstalowałem drugi dysk sata i zainstalowałem na nim xp i chciałem pierwszy dysk podłączyć jako dodatkowy żeby tylko skopiować dane z dysku ale nić z tego nie widzi drugiego dydku i nie wiem gdzie szukać pomocy ?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Po podłączeniu dysku do komputera wpierw spróbuj zresetować biosa do domyślnych ustawień. Zobacz czy pomoże.
  • Poziom 43  
    Może dysk jest uszkodzony!? Sprawdzałeś go na innym komputerze?

Ten drugi dysk SATA, który działa podłączałeś tak samo jak ten, który nie działa? (tzn. ta sam kabel sygnałowy, to samo złącze na płycie)
  • Poziom 11  
    Tak sprawdzałem na tych samych kablach i jeden działał a drugi nie , co do resetu biosa to sprawdzę i odpiszę .
  • Poziom 43  
    Dysk startuje? (słychać, że pracuje?)
    Może padła elektronika? (elementy na płytce wyglądają OK?)
  • Poziom 11  
    Sprawdziłem reset biosa i nic nie daje , to znaczy podłączyłem dysk sata którego nie widzę w biosie i zrobiłem reset biosa i nic to nie daje ciągle to samo ! Jeśli chodzi o dysk to napisze ze dysk działał bez problemu tylko dzień wcześniej chciałem naprawić pendraiwa w dosie i tak myślę czy czasem coś nie namieszałem ! Gdy próbowałem podłączać dysk którego teraz nie widać w biosie jako drugi tz zainstalowałem dysk też sata z xp i podłączałem też sata ten którego nie widać raz na chwilkę mi zadziałał i mogłem z niego przełożyć pliki na na dysk z xp ale wszystkich nie przełożyłem i po ponownym uruchomieniu kompa już nie widzę go żeby skończyć przenoszenie danych .

Dodano po 3 [minuty]:

Nie mam innego kompa żeby go sprawdzić , jeśli chodzi o elektronikę to chyba jest ok jak próbowałem go podłączać jako drugi dysk czułem ze jest lekko ciepły ale nie było żadnych objaw że chodzi myślałem ze przewody są do bani ale wymieniłem na inne i też nić

Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

Dopisze jeszcze że jeśli odpalam kompa a mam podłączone oby dwa dyski to mam taki komunikat
    Reboot and select proper boot dervice
    or insert boot media in selected boot derice and press key

Może ktoś podpowie co zrobić żeby odzyskać resztę danych ?
  • Poziom 14  
    Witam, czy dysk nie wydaje żadnych nienaturalnych odgłosów, nie postukuje głowicami? Talerze kręcą się ciągle, czy może zatrzymuje je po chwili?
  • Poziom 11  
    Czuję delikatnie jak by chodził przez chwilkę , i zauważyłem że w jednym miejscu sie grzeje obawiam się czy czasem nie poszła (płytka) z elektroniką możliwe ze jeszcze go dobiłem podłączając go w trakcie pracy kompa bo jak wspominałem wcześniej raz mi sie udało go podłączyć i częściowo odzyskać dane ale to 15% wszystkich danych . Czy jeśli bym zdobył taka samą (płytkę) i ją wymienię jest szansa że będzie ok ?
  • Poziom 14  
    tzn, że się zatrzymuje po pewnym czasie na podłączonym zasilaniu? Talerze przestają się kręcić, dysk przestaje "wibrować"?
  • Poziom 11  
    Można tak powiedzieć choć te wibrowanie jest bardzo delikatne

Dodano po 5 [minuty]:

Dopiszę jeszcze że te delikatne wibracje są tylko chwilkę po podłączeniu zasilania potem są nie wyczuwalne a w jednym miejscu tak jak wspominałem jest ciepły dość mocno i chyba obawiam się ze to elektronika jak sądzisz ?
  • Poziom 14  
    PCB raczej ok , doszukiwałbym się problemu wewnątrz dysku.
    Moderowany przez DriverMSG:

Problemy rozwiązujemy na forum, nie poza nim.

• Poziom 11  
    Czy mogłem pogorszyć stan tego dysku podłączając go w trakcje pracy kompa ? Można podpowiedź co to oznacza PCB ?
  • Poziom 14  
    Można uszkodzić dysk i pc jeżeli zrobi się to nieumiejętnie.
    PCB to elektronika.
  • Poziom 11  
    To w takim razie co mi pozostało jedynie szukać takiego samego dysku żeby podmienić PBC i się upewnić czy jest ok ? bo nie ma innego sposobu żeby go postawić na nogi ?
  • Poziom 11  
    Poniżej są fotki dysku i na 4-tym zdjęciu jest fotka i palcem pokazuje gdzie się grzeje jak jest podłączony do kompa
  • Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedz

• Poziom 11  
    możesz trochę jaśniej ? nie bardzo się znam na fachowych nazwach
  • Poziom 11  
    Co mogę odpisać kolego jeśli chodzi o dokładny model dysku to zrobiłem fotkę bo nie wiem który opis jest ważniejszy , jeśli chodzi o P/N 1234J1FY610618 P/V MS tak jak widać na fotce , objawy są takie że przez chwilkę 1-3 sek czuje lekkie wibracje i potem nic się nie dzieje nie ma żadnego szumu żadnego stukania. Jeśli chodzi o zbudowanie układu adaptera według schematu to chyba nie będę w stanie tego zrobić ponieważ przebywam za granicą i nie bardzo mam dostępu do części a na pewno coś jest potrzebne żeby taki układ zbudować i nie wiem czy potrafił bym to zrobić możliwe że jeśli by mi ktoś dokładnie wytłumaczył możliwe że bym zaryzykował bo nie jestem elektronikiem .
  • Poziom 11  
    No widzę raczek że nikt mi nie pomoże konkretnie , tylko można zwracać komos uwagę że nie umie umieszczać zdjęć lub nie wie jak opisać dysk ! Nie wszyscy którzy korzystają z tego forum są fachowcami !!! Wydaje mi się że raczej my użytkownicy potrzebujemy rad od fachowców a nie krytyki - pozdrawiam
  • Specjalista HDD Recovery
    Kolego odrobina własnej inicjatywy nie zrobi z ciebie inwalidy więc zacznij myśleć i czytać ze zrozumieniem bo nikt za ciebie tego nie zrobi. Na forum wymaga się własnej inicjatywy. Jak czytałeś regulamin to wiesz a jak nie to czemu się na to zgadzałeś rejestrując się ?

1) Najpierw terminal i wtedy podłączasz go i podajesz log terminala wtedy będzie wiadomo co dysk do ciebie gada.
    2) Jest jeszcze jeden sposób : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6748176#6748176

Jakie kody podaje Samsung diodą od HDD
  • Poziom 11  
    A wiec nie wiem czy odpowiednie pomiary robiłem i czy miałem odpowiedni miernik ale zrobiłem fotkę żeby błędnie nie opisywać może to coś pomoże
    1) Dysk z bliska
    2)
    3)
    4)
    5)

Jeśli źle to zrobiłem lub źle coś innego powinienem zmierzyć proszę mnie poprawić i podpowiedzieć co zmierzyć i jak .