Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekrój przewodu dla mocy 80 kW

peter182 20 Mar 2011 12:38 10474 9
  • #1 20 Mar 2011 12:38
    peter182
    Poziom 8  

Witam,

mam przydział mocy 80 kW do budynku usługowego i w projekcie mam przyłącze do budynku o długości 140mb i kabel YKY 5x95, jak wiadomo miedziane kable są bardzo drogie i elektryk powiedział mi że mogę dać przekrój wyżej aluminium czyli 5x120, dodatkowo podczas instalacji słupa energetycznego na działce, zapytałem się firmę która wygrała przetarg i powiedziano mi że oni podciągneli mi przewód aluminium 4x95.

Nie jestem elektrykiem i czekam na fachową opinię.
    Z góry dziękuję

1 9
  • #2 20 Mar 2011 13:40
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam. Najlepiej zapytaj się w elektrowni gdzie wystawiali warunki przyłącza czy może być aluminium i jakie inaczej nie kombinuj jak od nich nie dostaniesz takiego zezwolenia na zmianę. A takiego elektryka się nie słuchaj najważniejsze jest to co masz w papierach. Chyba że ten elektryk ma układy w ZE i to załatwi ale jak się nie uda to będziesz robił jeszcze raz a to już będzie wydatek :-( A w Ostrołęce jest różnie wiem bo sam przez to przechodziłem :-) Z tego co pamiętam zawsze aluminium dawało się dwa razy grubsze niż miedz.

0
  • #3 20 Mar 2011 13:49
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Pod zaleceniem aby zajrzeć do warunków przyłączenia można się tylko podpisać. Dodatkowo też proponuję przemyśleć kilka razy kwestię ewentualnych oszczędności przez zastosowanie aluminium. Połączenie AL-CU jeśli tylko nie jest koniecznością należy traktować jako zło konieczne.
    pozdrawiam
    pm001

1
  • #4 20 Mar 2011 14:18
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam
    Zgadzając się z kolegami w kwestii uzgodnienia zamiany z ZE rozważmy sprawę technicznie

peter182 napisał:
    elektryk powiedział mi że mogę dać przekrój wyżej aluminium czyli 5x120
    . Sam bym też taką samą zamianę zaproponował, gdyż własciwie jest to zamiana równoważna pod względem obciążalności jak i (w pewnym przybliżeniu) spadku napięcia. Kabel o żyłach aluminiowych jest lżejszy i tańszy, natomiast wymaga większej staranności przy wykonywaniu złączy. Jeśli przy zastosowaniu kabla z glinu mielibyśmy troszkę za duży spadek napięcia, można byłoby zastosować kabel z żyłami Al150mm2.

Obciążalność kabla Cu 95mm2 / Al 120mm2 to circa 100kW (cosfi 0,8)
    Obciążalność kabla Cu 70mm2 / Al 95mm2 to circa 80kW (cosfi 0,8)

Jeśli wykonawca położył Al95mm2 to można powiedzieć, że przekreślił możliwość (w przyszłości) zwiększenia przydziału do 100kW.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #5 20 Mar 2011 14:50
    retrofood
    Moderator

pm.001 napisał:

Dodatkowo też proponuję przemyśleć kilka razy kwestię ewentualnych oszczędności przez zastosowanie aluminium. Połączenie AL-CU jeśli tylko nie jest koniecznością należy traktować jako zło konieczne.

Za wielkie te słowa. Większość linii kablowych jest aluminiowa i doskonale się sprawuje. Przy dzisiejszych technologiach i sprzęcie, właściwe połączenia też nie stanowią problemu.

0
  • #6 20 Mar 2011 15:35
    peter182
    Poziom 8  

dziękuję za odpowiedzi i to tak szybko.

0
  • #7 20 Mar 2011 16:05
    pm.001
    Specjalista elektryk

Cytat:
    Za wielkie te słowa. Większość linii kablowych jest aluminiowa i doskonale się sprawuje. Przy dzisiejszych technologiach i sprzęcie, właściwe połączenia też nie stanowią problemu

No nie wiem. Jakoś nie pamiętam przypadku aby od strony zasilania był Cu a potem Al - ale technicznie to możliwe.
    Nie podejrzewam natomiast aby ktoś kto chce zaoszczędzić i łączy tak aby było taniej będzie się przejmował specjalnymi połączeniami a wówczas częste sprawdzanie połączenia jest minimalną karą.
    pozdawiam
    pm001

0
  • #8 20 Mar 2011 16:28
    retrofood
    Moderator

pm.001 napisał:
    [
    No nie wiem. Jakoś nie pamiętam przypadku aby od strony zasilania był Cu a potem Al - ale technicznie to możliwe.

Ale przecież przejście Al - Cu w stronę odbioru nie jest czymś niezwykłym, prawda? Bo przecież jest to w zasadzie standardem. Większość sieci to przewody lub kable aluminiowe, a instalacje odbiorcze to miedź. Jakoś musimy przechodzić. Dlatego napisałem, że są do takich połączeń odpowiednie technologie, materiały i sprzęt.

PS. Tak szczerze mówiąc, to nie bardzo wierzę w to Cu od strony zasilania, ale cóż! To też możliwe...
    :D

0
  • #9 20 Mar 2011 16:36
    pm.001
    Specjalista elektryk

Układ od zasilania Al - Cu, jak najbardziej typowy o tu się zgadzamy.
    Dzięki za dyskusję, którą chyba pora kończyć bo pytający już usatysfakcjonowany :D
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #10 20 Mar 2011 19:34
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Witam. Nie wiem czemu wpisali Ci w projekt kabel 5-żyłowy, bo w przypadku odległości 140m mija się to zupełnie z celem. Jak zwykle wyszła nadgorliwość projektanta.

Jaki układ sieci masz w umowie?

0