Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG FLATRON L1511S - wymiana świetlówek

sunlux 20 Mar 2011 19:43 6582 7
  • #1 20 Mar 2011 19:43
    sunlux

Poziom 20  

Witam,

świetlówki w tym monitorze pracowały 24h przez 7 lat więc miały już czas się wypalić - obecnie po włączeniu górna świetlówka świeci przez kilka minut na czerwono a później normalnie. Teraz dodatkowo podświetlenie górną świetlówką mruga aż po krótkiej chwili gaśnie całe podświetlanie matrycy.
    Matrycę (wraz z świetlówkami) przełożyłem już do innej elektroniki (monitora) i sytuacja jest identyczna więc to z pewnością problem z wypalonymi świetlówkami.

W tym monitorze jest matryca LG LM150X06 (A4) (K8) w dwoma świetlówkami

Czy można samemu wymienić te świetlówki, czy matryca jest rozbieralna ?
    Jeśli tak to gdzie można kupić takie świetlówki ?

• Pomocny post
    #2 20 Mar 2011 20:02
    ja-kenaj
    Poziom 26  

Wszystko da się rozebrać, przecież ktoś to składał. Trochę własnej inwencji i cierpliwości. Jak rozbierzesz, napisz jakie to świetlówki. Powodzenia.

• Pomocny post
    #3 21 Mar 2011 07:49
    MaciejB
    Poziom 19  

Są matryce gdzie świetlówka jest montowana w kanale i wtedy wymiana jest bezproblemowa. Jeżeli nie ma kanału to jest trudniej. Trzeba wymontować świetlówkę zmierzyć jej długość i poszukać np w serwisie aukcyjnym.

• Pomocny post
    #4 21 Mar 2011 10:38
    SLAVCO1983
    Poziom 18  

A ja mam chyba takie świetlówki. Musiał bym poszukać jeszcze dokładniej.

• Pomocny post
    #5 21 Mar 2011 20:18
    amigo76
    Poziom 14  

Duży wybór świetlówek ma firma NORTH z Koszalina. Ceny od ok. 30 zł za 29 cm do ponad 50 zł za 45-50 cm, przesyłka coś koło 18 zł.

• #6 25 Mar 2011 13:02
    sunlux

Poziom 20  

amigo76 napisał:
    Duży wybór świetlówek ma firma NORTH z Koszalina. Ceny od ok. 30 zł za 29 cm do ponad 50 zł za 45-50 cm, przesyłka coś koło 18 zł.

Dziękuje wszystkim za odpowiedź.

Matrycę rozebrałem tego samego dnia, problem z tym, że nie chciałem uszkodzić świetlówek - są w takich kanałach blaszanych na górze i dole matrycy. Dlatego ich nie wyciągałem z tych kanałów - przeszkadza konstrukcja plastikowa całej obudowy matrycy.

Kiedy obniżyłem jasność poniżej 50% podświetlanie już nie gaśnie - ale to rozwiązanie tylko chwilowe.

Dlatego najbardziej przydatna jest dla mnie ostatnia odpowiedź o konkretnych cenach tych świetlówek. Dzięki temu wiem już czy ten interes jest opłacalny kiedy można kupić ten sam używany monitor na znanym portalu aukcyjnym od 70-130zł.

Może jeszcze tylko ostatnia rzecz, czy w przypadku tych świetlówek ważny jest tylko ich rozmiar (długość, średnica) dla zamiennika ?
    Czy inwerter zadziała z każdą świetlówką jeśli zostanie podstawiony zamiennik spełniający kryteria tylko co do rozmiarów świetlówki ?

• Pomocny post
    #7 27 Mar 2011 11:00
    Mr.Macki
    Poziom 16  

Cytat:
    Może jeszcze tylko ostatnia rzecz, czy w przypadku tych świetlówek ważny jest tylko ich rozmiar (długość, średnica) dla zamiennika ? Czy inwerter zadziała z każdą świetlówką jeśli zostanie podstawiony zamiennik spełniający kryteria tylko co do rozmiarów świetlówki ?

Dokładnie tak. Byle by nie były dłuższe i grubsze od oryginalnych. Nie spotkałem się żeby (sprawny!) inwerter wybrzydzał w świetlówkach :)
    Co do kosztów - zawsze możesz kupić za grosze rozbity monitor ze sprawnym podświetleniem i pozyskać świetlówki z niego - będzie na pewno taniej.

• #8 03 Kwi 2011 21:40
    sunlux

Poziom 20  

Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc w rozwiązaniu problemu (każdy otrzymał "Pomógł")

Wymiana świetlówek w LCD jest dla mnie tematem nowym ale teraz bardzo dobrze przybliżonym.

Rzeczywiście firma North z Koszalina na swojej stronie ma duży wybór świetlówek.

Temat jest ważny i jest to zapewne najczęstsza usterka (poza zasilaczami i inwerterami) monitorów, więc mam nadzieje, że podanie konkretnego adresu do ich strony z tymi świetlówkami nie zostanie potraktowana jako reklama:

http://north.pl/swietlowki-monitorow-(lcd)-podswietlenie-matrycy/1059.html

Myślę, że nawet warto byłoby stworzyć osobny temat w podpiętych poświęcony wymianie i dostępności świetlówek w monitorach/telewizorach LCD.

Jeszcze raz dziękuje, uważam temat za rozwiązany ale nie będę blokował jeszcze jakiś czas tematu aby inny mogli się wypowiedzieć lub zapytać w tej materii.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME