Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka może być maksymalna długość kabla? Livebox Tp

21 Mar 2011 10:09 4216 13
  • Poziom 16  
    Witam.
    Mam takie pytanie. Chce podłączyć swój komputer pod modem Livebox 2 Mb i nie wiem jaki może być najdłuższy kabel żeby nie tracił na prędkości i żeby nie było lagów. Czy może lepiej jest podłączyć się przez router wifi?
    Z góry dzięki za odpowiedzi.
  • Specjalista Sieci, Internet
    100m
    Zdecydowanie lepiej kablem.
  • Poziom 16  
    A jeżeli byłoby potrzebne więcej niż 100m to wtedy już ubywało by prędkości?
    Wtedy może nie połączyć, np do 100m masz gwarantowany 100mbs, dłuższy może ci się uda zestawić na 10mbs. I jakość kabla ma znaczenie, bo kiepski i 100m nie wyciągnie. Jaką masz odległość ? może światłowód podejdzie ?
  • Poziom 16  
    Po prostej będzie około 70 metrów. Ale jeszcze muszę go wkopać w ziemię i ten kabel trzeba w osłonę wciskać i dopiero wkopać i jakby był w ziemi to nie wiem czy nie przekroczy setki...

Dodano po 50 [minuty]:

I jeszc jedno. Czy gdy będzie podłączenie przez kabel to czy będzie bardzo wolno chodził internet na jednym komputerze gdy na drugim będzie coś się pobierało pełną prędkością łączą czy może na wifi nie ma takiej różnicy?
    Cytat:
    I jeszc jedno. Czy gdy będzie podłączenie przez kabel to czy będzie bardzo wolno chodził internet na jednym komputerze gdy na drugim będzie coś się pobierało pełną prędkością łączą czy może na wifi nie ma takiej różnicy?

ty rozumiesz co tu napisałeś ? bo ja nie.
  • Poziom 36  
    Ja rozumiem i dodając do tego:
    mateusz726642 napisał:
    żeby nie było lagów.
    Czyżbyś miał ochotę grać gdy druga osoba będzie ściągać? Zapomnij, bez szans. Tu trzeba dużo bardziej specjalistycznego sprzętu (typu WRT54GL z Tomato, a i tak lagi będą). Na LB uzyskałem wynik 10% łącza dla mnie, 90% dla drugiego komputera (bardzo "sprawiedliwe"). Po ograniczeniu drugiego do 50% (i w QoS maksymalny priorytet dla mnie) lagi były nadal (średnia rzędu 30 ms, ale ze skokami na 100 ms, no to lepiej niż 500-1000 ms, ale też bez sensu). To się może udać tylko gdy druga osoba czasami przegląda www (wtedy lagi będą chwilowe).
    > Tu trzeba dużo bardziej specjalistycznego sprzętu (typu WRT54GL z Tomato, a i tak lagi będą).

wydaje mi się że jak ustawisz to poprawnie to żadnych lagów ponad to co jest normalnie nie powinno być.

Czy zawęźiłeś pasmo na tomato np do 95% nominalnego ?
  • Poziom 16  
    Nic nie robiłem jeszcze ponieważ dopiero planuje podłączenie tego ale raczej wybiorę router bo z kablem byłyby problemy z przyciągnięciem kabla. Gdyby ktoś wiedział jaki będzie najlepszy osprzęt i tak żeby jak najmniej trzeba było na to wydać.
  • Poziom 36  
    bogiebog napisał:
    Czy zawęźiłeś pasmo na tomato np do 95% nominalnego ?
    Tak, wszystko jak na openlinksys.info (sam zresztą tam doradzałem wyłapując błędy). Przetestuj to zobaczysz. QoS efektywnie działa tylko na upload, tam priorytet działa ostro, póki moje pakiety nie wyjdą to reszta czeka w kolejce, a na downloadzie mamy drop-owanie.

mateusz726642 napisał:
    Gdyby ktoś wiedział jaki będzie najlepszy osprzęt
    Zależy czy możesz zastąpić Liveboxa, jeśli nie to najpopularniejszy jest Linksys WRT54GL, wepniesz go do Liveboxa i będzie działać (choć gorzej, bo to on sam powinien ustanawiać połączenie PPPoE będąc wpiętym do modemu). Nie zapominaj jednak, że Neostrada 2 Mb/s ma bezsensownie mały upload - zaledwie 256 kbps, a akurat tyle to rozsądne minimum do grania np.na Xbox Live. Zatem jeśli go podzielisz sprawiedliwie 128 na 128 to efekty będą małe, a jeśli niesprawiedliwie to druga osoba się zdenerwuje (mając często np.20 kbps).
  • Poziom 16  
    Ale jeżeli ta druga osoba nie gra tylko filmy aby ogląda to jemu to różnicy robić nie powinno wtedy. Głównie mi chodzi o download plików i przeglądanie www.
  • Poziom 14  
    Pamietaj, że dzielenie łącza neostrady na dwie oddzielne posesje jest nie zgodne z ich regulaminem.
  • Poziom 26  
    bush878 napisał:
    Pamietaj, że dzielenie łącza neostrady na dwie oddzielne posesje jest nie zgodne z ich regulaminem.

A jak to udowodnisz?
    Nie są w stanie tego sprawdzić.

---
    A na kablu nie oszczędzaj. Czasem te 10gr za metr więcej zaoszczędzi Tobie cierpień.

Przeprojektowywałem kiedyś sieć w jakiejś firmie. Skrętka (drut) szedł 10m od routera. Zanik prędkości na tych 10m był tak katastroficzny, że wp.pl ładowała się minutę :D. Jak się później okazało izolacja się rozpadła...
  • Poziom 16  
    Być może jest nielegalne dzielenie ale jeżeli on będzie miał router to może powiedzieć że na własne potrzeby takie jak laptop żeby był lepszy zasięg. A mi nic nie udowodnia.