Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie źródła prądowego wbudowanego do mikrokontrolera

21 Mar 2011 11:30 1565 2
 • Poziom 9  
  Witam,

  Chcę użyć przetwornika A/C wbudowanego w ADuC7060 do pomiaru rezystancji. Sam pomiar jest prosty: z wewnętrznego źródła Iexc0 wypuszczam prąd 200µA, który przepływa przez szeregowo połączony rezystor mierzony i rezystor odniesienia. Jednak układ musi być na tyle odporny, żeby wytrzymał przypadkowe podłączenie 30V na wejście. Zatem, żeby nie uszkodzić scalaka muszę ograniczyć prąd, który przez niego popłynie po podłączeniu tego napięcia. Problemem jest nóżka Iexc0. Ma wbudowane wewnętrzne diody ESD do zasilania i masy, ale w datasheecie nie znalazłem max. prądów, jakie są w stanie wytrzymać. Wydaje mi się, że 5mA jest wartością bezpieczną. Mogę więc wstawić szeregowo z Iexc0 rezystor 5k6, ale spowoduje to znaczne zmniejszenie maksymalnej wartości mierzonej rezystancji - źródło Iexc ma wydajność napięciową tylko 1,8V. 200µA płynące prze rezystor 5k6 spowoduje spadek napięcia 1,12V - na rezystor mierzony i referencyjny zostanie niecałe 0,7V. 0,7V/200uA=3500Ω. Zatem będę mógł mierzyć jakieś 1700Ω a potrzebuję min. 4kΩ.
  Rozwiązania problemu byłoby zabezpieczenie, na którym będzie mniejszy spadek napięcia (max 0,2V). Alternatywą jest zewnętrzne źródło prądu, ale na razie chciałbym popróbować zabezpieczenia. Czy ktoś ma pomysł na zabezpieczenie o małym spadku napięcia?
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Taki pomysł może dobry może nie:
  Jezeli zabezpieczenie diodami zdaje egzamin z tym, że za mały prąd to może poprostu zdubluj te diody na zewnątrz mocniejszymi.
  Kiedys w jakimś mierniku dawno dawno temu widziałem zabezpieczenie typu opornik szeregowo nie pamietam ale to był omy może ze 100-200 a dodatkowo dwie diody przeciwsobnie. Wytrzymywało to nawet krótkie włączenia do gniazdka 220V. Kiedyś przytrzymałem dłużej elektrycznei wytrzymało ale termicznie już nie.
  Może pomoże:-)
 • Poziom 9  
  Ha, to faktycznie może się sprawdzić. Zewnętrzne diody z niższym napięciem i większym prądem przewodzenia. Znalazłem maleńkie i tanie diody BAT721S, które wytrzymują 200mA i mają maksymalne napięcie przewodzenia 550mV. Teraz faktycznie wystarczy rezystor rzędu 200Ω, żeby się na nim odłożyło całe 30V.

  Dziękuję :)