Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer restartuje się. Płyta główna Gigabyte, Athlon X2 3600+.

21 Mar 2011 12:41 2398 16
  • Poziom 11  
    Witam, mam problem dośc długo bo już jakieś 1,5 roku ale rzadko używałem komputer więc średnio na jeża mi to przeszkadzało. Komputer chodzi tak jak powinien i w pewnym momencie się restartuję. Początkowo myślałem że to wina przegrzewającego się procesora ale sprawdziłem Everestem i wyszło następująco:
    Płyta główna - 34 stopnie
    Procesor - 22 stopnie
    Aux - 29 stopni
    HDD1 - 30 stopni(samsung)
    HDD2 - 35 stopni(seagate)

Płyta główna Gigabyte, procesor Athlon X2 3600+, zasilacz Mustanga 400W.

Proszę o pomoc.
  • Poziom 43  
    Podstawienie innego PSU i - jeśli nic się nie zmieni - obejrzenie kondensatorów oraz test dysku i pamięci.

PS.
    Informacja typu "Gigabyte" ma wartość zerową. Reszta konfiguracji też nie powinna być tajemnicą, skoro o pomoc prosisz.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Przeskanuj pamięć ram MemTest-em przez godzinę. Możesz to zrobić bootowalnym Linuxem.
  • Poziom 16  
    Marka zasilacza wskazuje na jego marną jakość. Lepiej podmień jak pisał kolega i to jak najszybciej, bo istnieje ryzyko że uszkodzi inne podzespoły. Już raz tak miałem ze starym kompem. Zwlekalem z wymianą zasilacza i płyta główna poszła z dymem. Dla pewności podaj pełną dokładną konfigurację sprzętową komputera.
  • Poziom 11  
    Właściwości płyty głównej
    Producent Gigabyte Technology Co., Ltd.
    Nazwa M61SME-S2

CPUID: nazwa procesora AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3600+

Typ BIOS'u Award Modular (12/24/07)

Karta graficzna zintegrowana

Karta dźwiękowa Creative SB PCI128 (Ensoniq ES5880) Sound Card

Dysk fizyczny WDC WD800JD-00LSA0 (74 GB, IDE)
    Dysk fizyczny ST3160827AS (160 GB, 7200 RPM, SATA)
    Napęd dysków optycznych HL-DT-ST CD-RW GCE-8526B
    Napęd dysków optycznych HL-DT-ST DVDRAM GSA-4167B

Pamięc RAM nie wiem jakiej firmy ale 2GB DDR2 800 (pisze ABC DATA ACTEBIS)

Zasilacz Mustang ATX KY-400W

Wartości napięć
    Napięcie rdzenia procesora 1.25 V
    +2.5 V 1.89 V
    +3.3 V 3.25 V
    +5 V 4.97 V
    +12 V 12.48 V
    +5 V podczas wstrzymania pracy 4.95 V
    VBAT baterii CMOS 2.96 V
  • Poziom 33  
    HW Monitor albo SpeedFan.
    Bo coś mi się nie chce wierzyć że procesor ma 22*C... Nawet mniej niż 30*C nie ma szans!
  • Poziom 11  
    everest

Temperatury
    Płyta główna 33 °C (91 °F)
    Procesor 27 °C (81 °F)
    Aux 33 °C (91 °F)
    WDC WD800JD-00LSA0 33 °C (91 °F)
    Seagate ST3160827AS 29 °C (84 °F)
  • Poziom 33  
    A czy ja prosiłem o wyniki z Everesta?
  • Poziom 11  
    Prosze bardzo.
    Komputer restartuje się. Płyta główna Gigabyte, Athlon X2 3600+.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Podstaw zasilacz, jakiś firmowy o słusznej mocy. Jak skończą się resety, musisz zaopatrzyć się w nowy, porządny. Jak nie, to będziemy szukać dalej, ze wskazaniem na pamięci ram.
  • Poziom 16  
    O ramie pomyślałeś bo jest nieznajomej firmy, nie? Ja też tak myślę, że te pamięci to jakaś chińszczyzna i pewnie pomału siadają. Załatw sobie ramy od kolegi sprawne i będziesz wiedział. Ale najpierw zmień zasilacz.
  • Poziom 11  
    dzisiaj zmieniłem zasilacz na coolermaster 400W, jak narazie jest wszystko w porządku, poczekam ze dwa dni i dam wam znac czy to była jego wina.
  • Poziom 33  
    Marcin1996 napisał:
    O ramie pomyślałeś bo jest nieznajomej firmy, nie? Ja też tak myślę, że te pamięci to jakaś chińszczyzna i pewnie pomału siadają.

Głupoty gadasz, czy firmowy czy nie, powinien działać i tyle. Te niefirmowe mają gorsze timingi i tyle. U siebie w komputerze mam jakiś zlepek, każda innej firmy i żyje od od 5-6lat. A kupiłem używane, kto wie co przeżyły zanim do mnie trafiły.
    Nie ma czegoś takiego jak 'powolne siadanie'.

PS. Znajdź kości nie produkowane w Chinach, Malezji, Korei czy gdzie tam jeszcze ;)
  • Moderator - Komputery Serwis
    A ja ponawiam moją wypowiedź by móc wykluczyć pamięci. Przeskanuj pamięć ram MemTest-em przez godzinę. Możesz to zrobić bootowalnym Linuxem.
  • Poziom 16  
    ogur3k napisał:
    Marcin1996 napisał:
    O ramie pomyślałeś bo jest nieznajomej firmy, nie? Ja też tak myślę, że te pamięci to jakaś chińszczyzna i pewnie pomału siadają.

Głupoty gadasz, czy firmowy czy nie, powinien działać i tyle. Te niefirmowe mają gorsze timingi i tyle. U siebie w komputerze mam jakiś zlepek, każda innej firmy i żyje od od 5-6lat. A kupiłem używane, kto wie co przeżyły zanim do mnie trafiły.
    Nie ma czegoś takiego jak 'powolne siadanie'.

PS. Znajdź kości nie produkowane w Chinach, Malezji, Korei czy gdzie tam jeszcze ;)

więc wytłumacz mi dlaczego, gdy kiedyś kupowałem tanio ram "no name" to obydwa moduły były uszkodzone? Nówki sztuki. Wkurzyłem się, wyprułem kasę od rodziców i kupiłem kingstona. Chodzi od 5 lat, podkręcone z 200 do 280 z chłodzeniem. Więc...?
  • Poziom 11  
    Oddałem komputer znajomemu informatykowi i co się okazało, poza wymianą zasilacza, wymienił także chipset płyty głównej gdyż źle przypisywała sterowniki oraz napęd DVD-RW był zepsuty(mulił komputer). Teraz działa tak jak należy.