Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć falownik MFC 311

21 Mar 2011 15:26 3541 24
  • Poziom 14  
    Witam.
    Proszę o pomoc ekspertów.
    Mam falownik Twerd MFC 311 i chcę go wykorzystać w tokarce.Sterowany ma być zdalnie za pomocą zwykłego przełącznika trójpozycyjnego;

Niestety,nie wiem gdzie mógłbym go podłączyć w falowniku.
    Poniżej opis zacisków tego falownika;

Być może nie da się go sterować takim wyłącznikiem ?

Idealnie by było gdybym częstotliwość zadawał na pulpicie falownika a zał/wył zdalnie na tokarce.
    Proszę o porady jak to zrobić.
  • Poziom 22  
    Kolego zaciski 10 11 12
  • Poziom 28  
    Pytanie trochę poza konkursem: Czy można podpiąć przełącznik trójfazowy "L-0-P" między falownikiem a silnikiem?

Przepraszam że się wtrącam w temat.
  • Poziom 14  
    Też podejrzewałem,że zaciski 10,11 i 12 ale nie pasuje mi logika tych zacisków.
    Chodzi o to,że zacisk 12 steruje L/P poprzez zwarcie lub rozwarcie styku.
    W takim razie nie mogę wykorzystać mojego wyłącznika.Muszę sobie zrobić inny.

A potrafisz odpowiedzieć czy można sterować częstotliwością z pulpitu a zał/wył z tokarki.Jeśli nie to musiałbym przy tokarce mieć jeszcze potencjometr.
    Dzięki.
  • Poziom 27  
    LoLek85 napisał:
    Czy można podpiąć przełącznik trójfazowy "L-0-P" między falownikiem a silnikiem?

Można, tylko licz się z szybkim zniszczeniem przemiennika.
    Stanowczo odradzam takie eksperymenty.

pozdrawiam
  • Poziom 28  
    MCB czyli chcąc uzyskać zmianę kierunku pozostaje jedynie sterowanie falownikiem poprzez odpowiednie jego funkcje?
  • Poziom 27  
    LoLek85 napisał:
    MCB czyli chcąc uzyskać zmianę kierunku pozostaje jedynie sterowanie falownikiem poprzez odpowiednie jego funkcje?

Dokładnie tak!
    Każdy przemiennik częstotliwości, nawet ten najbardziej prymitywny, posiada funkcję zmiany kierunku wirowania pola (zmianę kierunku obrotów silnika).

T_E_D_I napisał:

Możesz. Jeżeli potrafisz przeprogramować wejścia cyfrowe C1 i C2, jeżeli nie to wystarczą dwie diody za grosze.

pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Dzięki serdeczne za informacje.
  • Poziom 22  
    T_E_D_I napisał:
    Też podejrzewałem,że zaciski 10,11 i 12 ale nie pasuje mi logika tych zacisków.
    Chodzi o to,że zacisk 12 steruje L/P poprzez zwarcie lub rozwarcie styku.

A potrafisz odpowiedzieć czy można sterować częstotliwością z pulpitu a zał/wył z tokarki.Jeśli nie to musiałbym przy tokarce mieć jeszcze potencjometr.
    Dzięki.

Tak twój przełącznik odpada chyba że masz przełącznik składany z modułów i mógł byś sobie dodać kilka styków to może by się coś dało wymyślić aby działało z jednego przełącznika.

Czy o pulpit to chodzi ci o pulpit falownika czy tokarki?
    Jeśli ci chodzi o pulpit falownika to w instrukcji na stronie 18 masz napisane jak możesz sterować silnikiem z którego miejsca przeczytaj jeszcze raz uważnie

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    matekogon napisał:
    Tak twój przełącznik odpada chyba że masz przełącznik składany z modułów i mógł byś sobie dodać kilka styków to może by się coś dało wymyślić aby działało z jednego przełącznika.

Głupoty piszecie Kolego!
    Polecam lekturę pkt 7.3.3. instrukcji przemiennika.

pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Cytat:

Kolego MCB kierowałem się w/w schematem jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak byś chciał podłączyć ten przełącznik do tego falownika. Czytałem twoje wskazówki ale nadal tego nie widzę.
  • Poziom 27  
    Służę uprzejmie:
    1. W parametrze 2.11 przemiennika ustawić ST_L ST_P
    2. Styk środkowy w/w przełącznika podłączyć do zacisku "10"
    3. Styk [LEWO] do zacisku "12"
    4. Styk [PRAWO] do zacisku "11"

pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Kolego MCB zwracam Honor zła interpretacja pkt 7.3.3. instrukcji przemiennika.

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    To fakt, instrukcja napisana jest specyficznym językiem. Sprzyja to różnym, często błędnym, interpretacjom.
    Na szczęście jest portal Elektroda, gdzie możemy skorzystać z doświadczeń Kolegów i podzielić się zdobytą wiedzą. :)

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    MCB napisał:
    To fakt, instrukcja napisana jest specyficznym językiem. Sprzyja to różnym, często błędnym, interpretacjom.
    Na szczęście jest portal Elektroda, gdzie możemy skorzystać z doświadczeń Kolegów i podzielić się zdobytą wiedzą. :)

pozdrawiam

Zgadzam się.Nie jestem idiotą,ale tego języka nie rozumiem.Czytałem pkt 7.3.3 kilka razy i nadal go nie rozumiem.

To co kolega MCB mówi o moim przełączniku,to była by dobra wiadomość.
    Po ustawieniu parametru 2.11 na ST_L ST_P połączenie mogło by wyglądać tak;

matekogon napisał:

Gdybym miał zrobić (a już zrobiłem) przełącznik pakietowy,to działał by tak;

Tylko że styki 10-11 i 10-12 zwierały by się równocześnie a nie wiem czy tak może być.

Kolego matekogon,racja.Na stronie 18 pisze,że możliwa jest praca mieszana.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.Falownik dopiero będę podłączał,potrzebowałem kilku podpowiedzi przed tą czynnością.
    Podejrzewam,że jeszcze zadam Wam kilka pytań na temat parametrów,bo język instrukcji jest skomplikowany.
  • Poziom 14  
    Witam ponownie.
    Z parametrami i sterowaniem sobie poradziłem,rozumiem wszystkie.

Nurtuje mnie natomiast jedno pytanie:
    Podłączając silnik zauważyłem,że silnik jest połączony w gwiazdę ,bez możliwości zmiany (wyprowadzone tylko trzy przewody).W instrukcji falownika nie znalazłem wzmianki o sposobie podłączania silnika.
    Czy mam przez to rozumieć,że falownikowi jest obojętne czy silnik jest w gwiazdę czy trójkąt ?
  • Poziom 27  
    Gwiazda, trójkąt może być mylące. Istotne jest na jakie napięcie nawinięte są uzwojenia silnika.
    Najprościej przyjąć:
    Przemiennik zasilany 3x230V => silnik 3x230V
    Przemiennik zasilany 3x400V => silnik 3x400V
    Istnieją odstępstwa od tej reguły, ale zanim je wyjaśnię, napisz na jakie napięcie jest silnik.

Z instrukcji MFC 311 wynika, że zasilany jest z sieci 3x400V. Silniki z trzema zaciskami zwykle są na 3x400V. Upewnij się co do tego. Jeżeli będziesz pewien, wprowadź parametry fabryczne do przemiennika, możesz podłączać i uruchamiać napęd.

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Na tabliczce pisze tylko 380V ( nie 3x380V )
    prąd zn. 6,4A no i tylko trzy przewody w puszce.
    Sprawności nie podaję,chyba nie jest teraz istotna.

Zapomniałem o falowniku:

Zasilanie:Uln=3x380V,Fln=50-60Hz
    Wyjście:Un=3x0-380V,Fn=0-200Hz,In=7,8A
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Wobec tego możesz uruchamiać.
    Pamiętaj o wprowadzeniu parametrów fabrycznych.
    Nigdy nie wiesz w jakiej aplikacji poprzednio pracował ten przemiennik. Unikniesz strat w sprzęcie i w ludziach. :)

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Parametry fabryczne już ustawiłem.Jutro wprowadzę swoje dane i uruchamiam.
    Dziękuję wszystkim za pomoc i myślę,że temat można zamknąć.

Oczywiście poleciało "Pomógł".
  • Poziom 27  
    Zanim zamkniesz poczekaj do momentu, aż wszystko będzie działać.
    Nie jestem przesądny, ale prawa Murphy'ego działają... :)

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam ponownie.
    No i lipa.

Dzisiaj chciałem wprowadzić parametry i okazuje się,że falownik jest "martwy" !
    Wisiał dwa dni nie włączany a dzisiaj po podaniu napięcia nic nie wyświetla.Ciemność.

Przedwczoraj wprowadziłem mu nastawy fabryczne,zatwierdziłem i wyłączyłem rozdzielkę (zasilany jest z małej rozdzielni).Nikt poza mną nie ma dostępu do falownika.
    Oczywiście napięcie do zacisków L1,L2 i L3 przylega,sprawdziłem.
    Jestem w szoku i zdziwiony !

Znacie jakiś dobry serwis,najlepiej na Śląsku,który nie "zdziera" za naprawy ?
    Może to jakaś błahostka,ale sam sobie nie poradzę.
    Jestem raczej pewny,że nie miałem udziału w tej awarii.
    Przeczytałem na innych forach,że czasem po dłuższej przerwie falowniki odmawiają współpracy.
    Co o tym myślicie ?
  • Poziom 27  
    Zadzwoń do producenta, może tak bardzo nie zdzierają. Zapytaj, może mają kogoś do serwisowania na Śląsku.
    Nie oddawałbym tego sprzętu w przypadkowe "złote rączki".

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich.
    Okazało się,że "padł" procesor układu wejścia.Podobno naprawa nieopłacalna przy tej mocy.Sprzedałem i kupiłem inny.Allen Bradley Power-Flex 40.
    Dzięki Waszym wskazówkom nie miałem problemu z uruchomieniem.
    Chodzi pięknie.
    Dziękuje wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    Wobec powyższego temat zamykam.