Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmienić silniczek 24V na 12V?

30 Paź 2004 17:59 3300 23
  • Poziom 19  
    Witam klubowiczów.
    Otóż jest taka sprawa >Kupiłem sobie na pchlim targu taką turbine z kserokopiarki. Do zasilania służy silniczek 2 razy większy taki jak w cdkach jest tyle że na 24V. Jest to silniczek w którym na obudoiwie wewnątr sa dwa magnesy a wewątr try cewki . Jest to silniczek komutatorowy . Mam takie pytanie czy jak odwine każdą z cewek o 1/3 to czy ten silniczek będzie chodził na 12 V. Bo na tym co jest prawie się nie obraca? Prosze o waszą pomoc i ile musiałbym odwinąc?
    Pozdro Bartek :o
  • Poziom 17  
    Żeby go przewinąć z 24 na 12 V to musisz dać na każdym uzwojeniu dwa razy mniej zwoi, za to dwa razy grubszym drutem. Po prostu żeby przy dwa razy niższym napięciu miał taką samą moc to musi wziąć dwa razy większy prąd.

Pozdroofka Piotrek
  • Poziom 19  
    Witam ponownie .
    Mam takie pytanie . Mam trafko 12 V 1A. Z uszkodzonym uzwojeniem na 220. Czy z tego trafka będzie mi się nadawał drut nawojowy?Jeżeli tak to ok ile zwoi musze pnawijac na to albo jak to obliczyć ile tego ma być??
    Pozdro
    Bartek

Acha i czy może to być drut na oko dwa razy grubszy. Czy musi to być dokładny obmiar?
  • Poziom 17  
    berti1985 napisał:
    Witam ponownie .
    Mam takie pytanie . Mam transformator 12 V 1A. Z uszkodzonym uzwojeniem na 220. Czy z tego trafka będzie mi się nadawał drut nawojowy?Jeżeli tak to ok ile zwoi musze pnawijac na to albo jak to obliczyć ile tego ma być??
    Pozdro
    Bartek

Acha i czy może to być drut na oko dwa razy grubszy. Czy musi to być dokładny obmiar?

Na oko ? Zmierz suwmiarką przynajmniej. Różnica drutu DNE 0,1 a DNE0,2 jest na oko prawie niezauważalna. A ilość zwoi policz przy odwijaniu jednego z uzwojeń.
  • Poziom 19  
    Witam . Czy ilość zwójów musi być taka sama jeżeli nawijam dru zamiast np 0,1 na 0,2. Bo nie wiem cy mi się to zmieści na wirnik. A czy może być to nawinięte drutem 0,3 bo taki chyba mam . Jest on 2 razy grubszy od tego 0,1 . I czy misi być taka sama liczba zwojów?
    Pozdro
    Bartek
  • Poziom 15  
    Przezwajanie silnika wiąże się z utratą mocy i szybszym uszkodzeniem . Chyba że nawiniesz zwój przy zwoju i drutem o podwójnej izolacji . Warstwa lakieru na drucie jest nakładana dwa razy . Zapobiega to przed mikro pęknięciami . Lepszym lecz bardziej kosztownym jest zastosować na przykład samochodowy zasilacz napięcia od laptopa . Na pchlim targu powinieneś taki znaleźć .
  • Poziom 34  
    Nie jest to odpowiedź na zadane pytanie przez berti1985. Ale tak z ciekawości zapytam dlaczego Kombinujesz z przewinęciem silnika zamiast zasilić go napieciem 24V?.
  • Poziom 19  
    Potrzebuje użyć takiego silniczka w samochodowej instalacji samochodowej 12V . A własciwie mam stsowac jakies przetwornice skoro ten silniczek bierze 200 ma na 24 V . Więc skoro będzie miał przebicie i się spali to będe kombinował by wsadzic inny . A pytam bo mam swa uszkodzone trafka w których jest o rozmiar i dwa większy . Czy takie druty się nadają . I który zastosowac . I czy musze dawać taką samą liczbe zwojów co silnik na 24V . O ile się nie myle to te druty co mam to jest 0,2 i o,3

Pozdro
    Bartek
  • Poziom 17  
    berti1985 napisał:
    Witam . Czy ilość zwójów musi być taka sama jeżeli nawijam dru zamiast np 0,1 na 0,2. Bo nie wiem cy mi się to zmieści na wirnik. A czy może być to nawinięte drutem 0,3 bo taki chyba mam . Jest on 2 razy grubszy od tego 0,1 . I czy misi być taka sama liczba zwojów?
    Pozdro
    Bartek

Nie ! Dwa razy niższe napięcie = dwa razy mniej zwoi I dwa razy grubszy drut
  • Poziom 17  
    elektron1 napisał:
    Przezwajanie silnika wiąże się z utratą mocy i szybszym uszkodzeniem . Chyba że nawiniesz zwój przy zwoju i drutem o podwójnej izolacji . Warstwa lakieru na drucie jest nakładana dwa razy . Zapobiega to przed mikro pęknięciami . Lepszym lecz bardziej kosztownym jest zastosować na przykład samochodowy zasilacz napięcia od laptopa . Na pchlim targu powinieneś taki znaleźć .

Dlaczego utrata mocy ? dwa razy niższe napięcie = dwa razy większy prąd = moc ta sama .

Pozdroofka Piotrek
  • Poziom 34  
    Cały czas dyskutujemy o przewinięciu stojana, a co z wirnikiem?
  • Poziom 17  
    berti1985 napisał:

Jest to silniczek w którym na obudoiwie wewnątr sa dwa magnesy a wewątr try cewki .
    Pozdro Bartek :o

Chyba raczej o przewijaniu wirnika bo stojan to magnesy. :D

Pozdroofka Piotrek
  • Poziom 34  
    berti1985 napisał:
    Cytat:
    Jest to silniczek w którym na obudoiwie wewnątr sa dwa magnesy a wewątrz trzy cewki .
    Faktycznie te trzy cewki to mogą być tylko uzwojenia wirnika.
  • Poziom 19  
    Tak jak pisałem na początku . Jest to silnik komutatorowy podobny do tych co są w cd romach tylko jest 3 razy większy . W środku stojana jest duży magnes na obkoło. A w środku są 3 cewki . Komutator jest 3 sekcyjny . Czyli mam rozumiec jak dam ten grubszy drut to zamiast 800 zwojów na cewke mam dac 400 zwojów 2 razy grubszego drutu 0,2 . A jak wygląda sprawa gdybym dał drut 0,3??
    Pozdro
    Bartek
  • Poziom 17  
    berti1985 napisał:
    . Czyli mam rozumiec jak dam ten grubszy drut to zamiast 800 zwojów na cewke mam dac 400 zwojów 2 razy grubszego drutu 0,2 . A jak wygląda sprawa gdybym dał drut 0,3??

Ilość drutu tak jeżeli było 800 to dajesz 400.
    A cały problem z grubością polega na tym, że jest ona obliczona do pobieranego prądu. Także jeśli pobór prądu wzrośnie dwa razy to drut musi byc grubszy min dwa razy. Jeśli dasz dużo grubszy to po prostu nie zmieścisz go na rdzeniu, bo ilość miejsca jest równiez obliczana. Nawet możesz miec problem nawinąc równo dwa razy grubszy, bo przy nawijaniu ręcznym zawsze uzwojenie zajmuje wiecej miejsca niz przy fabrycznym.

Pozdroofka Piotrek
  • Poziom 19  
    Na tym co pisało na obudowie silniczek pobierał 2,4 wata przy 24v. A czy jak uda mi się nawinąć więcej niz 400 zwoi to czy silnik zwiększy swoje obroty czy jak to należy zrobić??
    Wymiary tego rdzenia to dł o,5 cm wys 0,5 ser 0,5
    Z mojego pomiary winikla ze uzwojenie mo że maksymalnie swsyatawać znad zdzenia ok 0,4 Cm . Czy ud mi sie waszym zdaniem wsadzic 400 zwoi 0,2 drutu na ten rdzeń??
    Pozdwo Bartek .
  • Poziom 17  
    Jak nawiniesz wiecej zwoi to będziesz musiał mu podać wyzsze napięcie niż24 V ale moc sie nie zwiększy a moc to obroty. Moc zalezy od wielkości rdzenia, magnesu a co za tym idzie całego silnika.

Na dziś koniec. Pozdroofka Piotrek
  • Poziom 19  
    Tyle że my tu cały czas mówimy o 12 V nie 24
    Podro
    Bartek :o
  • Poziom 17  
    berti1985 napisał:
    Tyle że my tu cały czas mówimy o 12 V nie 24

Ja Ci dałem tylko przykład. Jeżeli nawiniesz więcej zwoi niz jest to wymagane dla 12 V to silnik przy 12 V nie osiągnie swojej mocy znamionowej. Żeby ta moc uzyskał to będziesz musiał podnieść napięcie zasilające o tyle procentowo o ile nawinąłeś więcej zwoi.

Pozdroofka Piotrek
  • Poziom 19  
    Witam was ponownie
    Mam takie jedno pytanie do was .
    Czy cos się stanie jak zamiast tych 400 zwoi dutu 0,2 dać drut 0,3 . Czy to będzie jakoś niekorzystnie wpływało na prace silnika . Zalezy mi by ten silnik po nawinięciu nie grał się nadmiernie do pewnych granic.
    Prosze o wasze opinie
    Pozdro
    Bartek 8)
  • Poziom 14  
    Witam
    zgadzam się z SP2001EL co do ilości zwoi natomiast co do średnicy przewodu to nie do końca jest to prawda .
    Powinno się przyjmować nie średnicę a przekrój przewodu i dopiero z przekroju oblicza się nową średnicę.
    Najprościej nowe zwoje obliczyć wg wzoru
    Unowe*Zstare/Uznamionowe
    Przekrój nowy
    Snowe= Sstare *(Uznamionowe/Unowe)
    Uznamionowe = napięcie przed przezwojeniem
    Unowe = napięcie po przezwojeniu
    Sstare = przekrój drutu oryginalnego
    Snowe = przekrój drutu do przezwojenia
    Zbyt duże odchyłki od obliczonych powodują spadek sprawności.
    Magnes daje stałe pole i zwiększanie pola wirnika przez zwiększenie prądu
    powoduje większe straty na ciepło ,z kolei zbyt mały prąd nie wytworzy odpowiedniego pola i silnik będzie miał mnieszy moment.
    Można przyjąć że 10% odchyłki od obliczonych wartości nie spowodują zauważalnego pogorszenia sprawności.
  • Poziom 26  
    Bez urazy ale słabo widzę powodzenie tego "przedsięwzięcia".
    Zwłaszcza jak nie masz doświadczenia w przewijaniu...
    To wcale nie jest takie proste i oczywiste jak się wydaje.
    Mimo wszystko życzę powodzenia.

p.s.
    Jak napisał kolega ratajroman przy przeliczaniu istotny jest przekrój drutu nawojowego czyli S=Πr²
    Dla przypomnienia r= ½Φ
    Nie zapomnij też o poprawce na grubość emalii (izolacji)
  • Poziom 17  
    [quote="ratajroman"]Witam
    zgadzam się z SP2001EL co do ilości zwoi natomiast co do średnicy przewodu to nie do końca jest to prawda .
    Powinno się przyjmować nie średnicę a przekrój przewodu i dopiero z przekroju oblicza się nową średnicę.
    quote]

Dorbna pomyłka , ostatni raz przewijałem silniczek z zabawek jak miałem chyba z 15 lat . :D

Pozdroofka Piotrek
  • Poziom 19  
    Dzięki wam za pomoc ale po wszsych wypowiedziach zrozumiałem że nie zrobie tego sam i dałem inny silniczek na 12 v a usunołem ten stary.
    Dzięki za wyczerpujące informacje
    Temat zamykam