Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wybrać? Punto czy lanos?

prezes1121 21 Mar 2011 23:04 5081 11
  • #1 21 Mar 2011 23:04
    prezes1121
    Poziom 7  

Witam,jak w temacie,nie wiem co wybrać Czy Fiata Punto I czy Daewoo Lanosa? Miałem juz Fiata Bravę i jestem średnio zadowolony. Bardzo proszę o pomoc

0 11
  • #2 22 Mar 2011 12:29
    RafalGT2
    Poziom 19  

Ja ze swojej strony polecał bym jednak fiata robie jako mechanik u brata co prawda oba samochody nie należa do najlepszych ale jednak daewoo czesciej sie trafia niz fiat a robimy oba modele i jakoś fiat jak dla mnie jest przyjemniejszy do naprawy tzn daewoo ma niektóre dziwne rozwiazania etc ale to tylko moje zdanie niech wypowie sie ktos kto posiada te auta. Ale ważna rzeczą jest tez ich stan przy zakupie i dbanie o nie bo jeśli trafi się egzemplarz zaniedbany będziemy klneli. I jeszcze jedna rada czemu te 2 auta w ich cenie mozna kupic lepsze marki co prawda moze strasze ale troszkę lepsze np cos z grupy VW jest troche modeli starsze tez a sa to napewno lepsze samochody.

0
  • #3 22 Mar 2011 12:36
    tzok
    Moderator Samochody

Zależy czego szukasz. Punto jest mniejsze, ma mniejszy silnik, więc są niższe opłaty i spalanie. Silniki SPI bez problemu tolerują tanie instalacje LPG II generacji. Lanos to większe auto z większym i mocniejszym silnikiem, do tego silniki z wtryskiem MPI i systemem VIS (kanałów dolotowych zmiennej długości) i gazem II generacji sprawiają spore problemy.

Co do powyższej wypowiedzi - to ja jestem zdania, że jeśli kupować używane, 10+ letnie auto w kraju to wszystko byle nie grupa VW/Audi.

0
  • #4 22 Mar 2011 14:03
    prezes1121
    Poziom 7  

rozumiem. W takim razie zacznę z tej strony...Jestem młodym kierowcą,około rok temu zrobiłem prawo jazdy. Miałem fiata Brava i jestem,powiedzmy sobie szczerze,zawiedzony.Sprzedałem go i teraz dysponuję 3000zł. Proszę o pomoc w wyborze auta. Stawiam na mały silnik i małe spalanie ponieważ jak każdy młody chciałbym się wyjeździć:) Dodam ze jestem sporawych gabarytów więc musiałby to być samochodzik pojemny w środku.

1
  • #5 22 Mar 2011 18:38
    szakkkalll
    Poziom 15  

Miałem Lanosa 1.4 75KM, zrobiłem przez 9 lat 350 tyś km i mogę śmiało polecić. Śmigałem na gazie II generacji i żadnych problemów nie miałem. Średnie spalanie gazu ok 9 litrów, na trasie schodziłem do 7. Ogólnie autko mogę pochwalić bo nigdy mnie nie zawiodło, tylko eksploatacja. Lanos jest bardzo prostym autem z którym każdy sobie poradzi posiadający jedynie komplet podstawowych narzędzi. Rzeczy które mi przeszkadzały to bardzo miękkie zawieszenie "nie lubiące" szybkich zakrętów oraz nieprecyzyjny układ kierowniczy, oraz paskudne wnętrze. Zawieszenie trzeba robić niestety co 30 -40 tyś ( łączniki sworznie, końcówki), części tanie jak barszcz.

0
  • #6 22 Mar 2011 21:06
    tzok
    Moderator Samochody

Może napisz co Ci się nie podobało w Bravie to ułatwi zadanie odpowiadającym. Dla jednych pewne cechy samochodu to zaleta, dla innych - wada, ja np. nie lubię aut w których siedzi się nisko w pół-leżącej pozycji, a inni narzekają, że Puncie siedzi się jak na taborecie.

0
  • #7 22 Mar 2011 21:11
    prezes1121
    Poziom 7  

słyszałem że punto do 1996 ma ocynkowane balchy a juz po 1996 juz lipa.Czy to prawda? bo chyba jednak zdecyduję się na punto.

0
  • #8 22 Mar 2011 21:27
    PiotrekpPl123
    Poziom 19  

Osobiście z tych dwóch modeli wybrał bym Lanosa. Na pewno będzie większy i wygodniejszy jak Punto. Do tego GAZ i można śmigać. Jeśli chodzi o części to do obu modeli jest ich pełno i są tanie jakość wykonania obu aut też jest podobna. Moim zdaniem pozostaje tylko kwestia gustu co się komu bardziej podoba.

0
  • #9 22 Mar 2011 21:43
    tzok
    Moderator Samochody

prezes1121 napisał:
    słyszałem że punto do 1996 ma ocynkowane balchy a juz po 1996 juz lipa.Czy to prawda? bo chyba jednak zdecyduję się na punto.
    Nic takiego nie słyszałem, z tego co wiem to wszystkie mają, podobnie zresztą jak np. Astry II, które rdzewieją na potęgę mimo że są ocynkowane, więc nie zwracałbym na to zbytnio uwagi. Nie ocynkowane mogły być "bida-wersje" robione na rynki wschodnie, czyli wersja Sole. Tak czy inaczej trzeba zwrócić uwagę na podłogę w okolicy progów i dół drzwi. Kompromisem między łatwością obsługi, a osiągami jest wersja 75, czyli 1.2 MPI /75KM/, niestety sporo pali, wersja Sporting (86) z silnikiem 1.2 16V /86KM/ pali nawet nieco mniej ale silnik jest bardziej skomplikowany, za to trafiają się egzemplarze z klimatyzacją. Szukaj wersji ELX, ma dużo porządniejsze i ładniejsze wnętrze.

Przez pięć lat jeździłem Puntem 75ELX z 1996 i złego słowa o tym aucie nie powiem ale na krótkich odcinkach po mieście trzeba się liczyć ze spalaniem ponad 8l/100km, w trasie da się "zejść" poniżej 6,5l/100km. Gazu nigdy nie zdecydowałem się założyć, przy tym silniku potrzeba dobrego gazownika i raczej instalacji IV generacji (choć da się założyć II gen. ale kultura pracy silnika na wolnych obrotach bardzo na tym ucierpi).

0
  • #10 23 Mar 2011 01:02
    RafalGT2
    Poziom 19  

kolego tzok tak z ciekawości czemu nie polecasz grupy VW/ Audi w segmencie 10 latków co prawda może nie bedą one tak wyposażone ale napewno bedą trwalsze niż nie jeden fiat czy daewoo robiąc samochody wiem czym ludzie jeżdża sporo jest starych pasatów samochody wytrzymale i dośc nie drogie o Audi 80 nie wspomnę choć droższe to zdarzały sie nam egzeplaze z przebiegiem 680 tys i były w naprawde przyzwoitym stanie. Z tańszych i starych samochodów mozna tez wspomnieć o Fordzie i napewno nie jeden powie Ford gó.... wort ale mowią ci którzy nie mieli sam jeżdziłem mondeo Zeteczki w tych autach to naprawdę znakomite samochody sa tez dobrze wyposażone i wcale nie tak drogie a części poruwnywalne z Fiatem czy Daewoo. Nie wiem co kolega wybierze skoro chce daewoo czy fiata prosze bardzo życzę mu szerokiej i bezpiecznej drogi ale ja bym polecam np jakiegos VW nawet golfa może i jest pospolity ale napewno trwały nie najgorszym wyborem rownież była by jakaś Astra silniki toleruja gaz części również nie należą do drogich ale to tylko moje zdanie

0
  • #11 23 Mar 2011 09:28
    tzok
    Moderator Samochody

Dla tego, że w segmencie 10 letnich aut VW są bardzo popularne, a co za tym idzie na rynku jest cała masa odpicowanych wraków i jeśli ktoś się nie zna jest ogromne prawdopodobieństwo, że takiego wraka właśnie kupi. Nie wydaje mi się też, by Polo III czy Golf III były znacząco lepiej wykonane niż Punto I czy Bravo I. Jak dla mnie są to auta drogie, niewygodne, ubogo wyposażone, brzydkie i równie awaryjne jak każde inne auto w tym wieku. Jeśli już czepiać się ocynku to Polo i Golf III generacji go nie miały, przynajmniej nie w całym okresie produkcji. Do tego miały fatalne silniki benzynowe - słabe w stosunku do pojemności, ciężkie, głośne, o niskiej kulturze pracy. Taki np. 1.4AEX pod każdym względem przegrywa z 1.2 MPI FIRE.

O Lanosie nic złego powiedzieć nie mogę, tyle że ogólnie odradzam zakup auta z LPG, a już zwłaszcza II gen. w silniku MPI. Generalnie auto trwałe, wygodne, nie mające większych problemów z korozją, na pewno wolałbym ~15 letniego Lanosa niż Golfa III. Tyle, że auto dość duże, a nie każdy potrzebuje tak duży samochód.

0
  • #12 23 Mar 2011 17:15
    RafalGT2
    Poziom 19  

Jak ktos sie nie zna to moze tez kupic wrak daewoo czy fiata. Ale uwazam napewno ze np zawieszenia dluzej wytrzymaja w Pasacie czy Audi niz w daewoo nie chce sie klucic ja swoje poglady biore z tad iz robie te i inne samochody i widze z jakimi usterkami ludzie przyjeżdzaja. Nie wiem skąd kolega bierze swoje opinie czy z innych for czy z aukcji ale jakimi kolega samochodami jezdzil do tej pory może kolega sie pochwali. Jak mowilem rowniez Fordy np mondeo nie sa za drogie a sa to nawet dobre samochody oczywiście kazdy ma wady i zalety ale nie sadze zeby np Ford był gorszy od Fiata czy Daewo

1