Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegląd instalacji gazowej - szczelność.

22 Mar 2011 08:52 24683 23
 • Poziom 32  
  Czy jest wymóg przeprowadzania szczelności instalacji gazowej w domach jedno i wielorodzinnych. Co jaki okres według przepisów trzeba to wykonywać ?
  Czy do zrobienia tego trzeba mieć jakieś specjalne uprawnienia ?
 • Poziom 25  
  Badanie szczelności wykonuje się co 5 lat zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym. Wykonuje to uprawniony pomiarowiec.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Wg przepisów co roku w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych ale w przypadku tych drugich nie ma za to żadnych konsekwencji w przypadku nie zrobienia przeglądu.
  Trzeba mieć uprawnienia.
 • Poziom 32  
  Co rok ? Piotrze to chyba przesada ?
  Przecież do takiej próby wyłącza się chyba gaz i trzeba wszystkich poinformować a jak mieszkałem w bloku (10p.) kilka lat temu to sobie nie przypominam takich akcji.
 • Poziom 28  
  Piotr77777 ma rację, sprawdzenie szczelności przeprowadza się co rok. Konsekwencję ponoszą wszyscy i są zobowiązani do przeprowadzenia takiego przeglądu. Wnoto próbę szczelności wykonuje się przed oddaniem instalacji do eksploatacji i po naprawie.
 • Poziom 35  
  Owszem, próbę przeprowadza się CO ROK. U mnie rzeczywiście tak jest a ostatnio nawet te pomiary wykonuje inżynier (technik odpowiedniej branży chyba też ma takie uprawnienia). Oczywiście nie jest to tzw. próba ciśnieniowa (sprawdzanie przez trójnik odpowiednio czułym manometrem), lecz za pomocą specjalnego przyrządu - lokalizatora nieszczelności, którym kontrolujący sprawdza gazomierz, miejsca połączeń rur (kształtki), śrubunki, zawory gazowe, kuchenkę, piecyk łazienkowy (i termę, jeśli jest) a co pewien czas także całe rurociągi (zwłaszcza spawy).
 • Poziom 32  
  Trochę specjalnie zapytałem Piotra czy co rok - aby wywołać większy odzew :)

  To dosyć często i zapewne nie końca jest to wszędzie egzekwowane.
  Kro płaci ewentualną karę za niezrobienie takiego przeglądu ?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Kare ponosi zarządca(spółdzielnie, wspólnoty itp)/właściciel nieruchomości jeżeli akurat skontroluje go dozór techniczny.
  Właścicieli domków jednorodzinnych nie skontroluje dozór ale dla własnego bezpieczeństwa każdy powinien robić okresowe przeglądy zwłaszcza jak instalacja jest stara i skręcana.
 • Poziom 25  
  Nie mylcie ciśnieniowej próby szczelności wymaganej np. przy zagazowywaniu instalacji z corocznym badanie szczelności.

 • Moderator na urlopie...
  Jesteś zobowiązany do corocznej kontroli szczelności instalacji gazowej. Wykonuje ją technik z uprawnieniami E + D
  Tylko taki ktoś ma prawo wystawić protokół szczelności.
  Do przestrzegania wykonania takiej próby jest właściciel budynku. Wykonuje się ją w domach wielorodzinnych zawsze, natomiast w jednorodzinnych... któż to wie. Jednak odpowiedzialność za brak protokółu może być bolesna. Przegląd instalacji elektrycznej natomiast, wykonuje się co 5 lat.
 • Poziom 2  
  Podstawa PN-M/34507. Przeglądy instalacji gazowe z 2002 roku !!!!!!!!
 • Poziom 28  
  mariusz.j. napisał:
  Podstawa PN-M/34507. Przeglądy instalacji gazowe z 2002 roku !!!!!!!!

  Błąd! Podstawą do wykonania przeglądu instalacji jest: Ustawa Prawo Budowlane
 • Poziom 2  
  Tak zgadza sie.
  A Polska Norma wyjaśnia.
  Czym sprawdzać, jakim dokładnym detektorem i jak to zrobić dobrze.
  Pozdrawim.
 • Poziom 9  
  Normy normami, przepisy przepisami a życie ...

  U znajomych od jakiegoś czasu (w komunalnych mieszkaniach) co roku robią badanie szczelności instalacji gazowej czujnikiem , na wszystkich łączeniach i zawsze wychodzi nieszczelność na śrubunku przy piecu gazowym.Robi to firma zewnętrzna na zlecenie administracji. Protokół spisany, podpisany i przekazany do adm., adm wysyła do nich (znajomych) odpowiednie pismo z żądaniem usunięcia nieszczelności . Oni nie robią nic tylko odpisują że nieszczelność usunięta i "sprawa załatwiona".
  Nie ma żadnej weryfikacji ze strony adm że faktycznie nieszczelność została usunięta.
  Gaz to nie woda i w razie W nie skończy się "tylko na zalaniu" siebie i innych.

  Więc wg mnie nie patrzmy na przepisy tylko sami dla własnego bezpieczeństwa, lepiej wydać tą przysłowiową stówkę i spać spokojnie, ew. zainstalować czujnik gazu, choć i tak na jakiś czas dobrze sprawdzić szczelność instalacji.
  Pamiętam czasy kiedy jeszcze monterzy sprawdzali szczelność inst. gazowych zapałkami lub zapalniczką...
  Odnośnie znajomych dla spokoju ducha po każdej kontroli sam sprawdzam im tą nieszczelność pianką/sprayem i nie wychodzi nic, więc może nie jest źle.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Jakby to powiedzieli panowie z gazowni to mała nieszczelność jest dobra dla zdrowia :D
 • Poziom 2  
  W sprawie tej nieszczelności zadzwoń do Pogotowia Zazowni, aby pzyjechali i sprawdzili ilnstalacjię za pomocą U-rurki. Jeżeli jest wyciek do 1litra/ godzinę. To taką inst.g. uważa się za szczelną. Powyżej 5l/godz. - do natychmiastowego zamknięcia.
  A papier z sprawdzenia do administratora budynku, kopie i odpowiednie pismo do Powiatowego Insp. Nadzoru Budowlanego.
  Trzeba się liczyć z tym że, gaz do mieszkania może zostać odcięty (zdjęty licznik pow. 5 litrów).
  Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  Właśnie zrobiłem wieczorem fotkę licznika potem fotkę rano, przez około od 23:00 do godziny 10:00 licznik przesunął o 2 cyferki z 9 na 1, zastanawiam się czy to instalacja, czy odbiornik jest nie szczelny, piecyk gazowy albo gazówka która ma 16 lat co w takiej sytuacji proponujecie ?


  Przegląd instalacji gazowej - szczelność.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 35  
  Jeżeli w czasie obserwacji licznika nie używało się żadnego urządzenia gazowego a "świeczka" w piecyku łazienkowym (o ile jest ze świeczką) była wyłączona, to instalacja jest nieszczelna. Powinien ją sprawdzić technik. Ważna jest dokładność kontroli. Sondę przyrządu powinno się przykładać nie tylko do śrubunków, zaworów, gazomierza, kurków gazowych kuchenki, zespołu gazowego piecyka, ale także do każdego połączenia gwintowanego na rurociągu oraz wzdłuż całego rurociągu (w szczególności zaś, gdy wydać ślad nawet najmniejszej korozji). Uwaga. W budownictwie PRL i starszym zdarzały się tzw. długie gwinty" nie tylko przed przyborami gazowymi, ale i np. w połowie ruociągu biegnącego od gazomierza do pieca łazienkowego (sam mam taki gwint, w dodatku schowany w pawlaczu). Długie gwinty są zawsze "słabymi punktami".
 • Poziom 2  
  Witam.
  Aby sprawdzić co zawiniło. Proponuję zamknąć zawory przed kuchenką i piecykiem gazowym. I sprawdzić jeszcze raz wskazania licznika.
  Lub. Wykonać uproszczoną próbę szczelności za pomocą U-rurki lub ComTeca.
  A najlepiej zawołać kogoś z dokładnym wykrywaczem gazu. (np. LEKATOR -10)

  Pozdrawiam.
 • Poziom 21  
  Witam.

  waldekel napisał:
  Podstawą do wykonania przeglądu instalacji jest: Ustawa Prawo Budowlane
  .....,
  oraz wszystkich pozostałych obowiązkowych przeglądów technicznych budynku jest Ustawa Prawo Budowlane Dziennik Ustaw nr. 89, poz. 414, art. 62. Uffffff...
 • Poziom 16  
  junkers nie ma świeczki..... stawiam na gazówkę....... tak właśnie zrobię.....najpierw zamknę zawory do odbiorników i sprawdzę samą instalację potem osobno gazówka i junkers,poszczególne odbiorniki.....
 • Poziom 1  
  Muszę was pocieszyć, że u mnie o od x lat sprawdzają, co 3 miesiące.
  A naprawia ten sam, co sprawdza tylko na inne nazwisko.