Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite 1800-554 ROZBUDOWA

22 Mar 2011 10:01 5494 16
  • Poziom 13  
    Witam!

Nabyłem takiego laptopa ze względu na port COM. Chciałbym go troszkę zmodyfikować do obecnych czasów czyli wi-fi, bluetooth itp.

Aktualnie: celeron 1,0 GHz, 2x128MB sdram pc100, dysk 20 GB, napęd combo, brak wi-fi, IRDA...

Chciałbym rozszerzyć pamieć 2x512 pc133 (czy musi być oryginalna toshiba czy może być jakiś kingston bądź samsung) i zmienić procka może na jakiś Pentium ale nigdzie nie mogę znaleźć specfikacji co tu można maxymalnie zainstalować. Bluetooth na usb już mam. Teraz myślę nad kontrolerem USB 2.0 na PCMCIA + mała karta WI-FI standard n. Myślałem też nad modemem 3G na PCMCIA z wbudowanym WI-FI. Jeżeli chodzi o dysk to też chciałbym upchnąć jakiś bardziej pojemny(może 80GB?), napęd COMBO (odczyt DVD+nagrywanie CD) jest nawet wystarczający ale jeżeli można nabyć tanią nagrywarkę DVD to byłbym w stanie się zastanowić nad zmianą. Najważniejsze dla mnie to RAM i WI-FI. Wydaje mi się że jest jeszcze jakiś slot wolny pod klapką (to chyba miniPCI) czy tam można jakieś WI-FI albo 3G wetknąć? Na dokładkę chciałbym wgrać Windowsa XP i pobrać wszelkie możliwe sterowniki do tego laptopa pod XP (przydałby się jakiś link, na stronie TOSHIBY nie mogłem znaleźć). Główne zastosowanie kompa to: diagnostyka auta, przeglądanie internetu, odtwarzacz filmów, MP3, przeglądanie na urlopie (poza domem) fotek zrobionych aparatem cyfrowym, MS office, może skype (przynajmniej przez mikrofon). Proszę o pomoc w rozbudowie. Chcę dać drugie życie tej toshibie :D

Jeżeli ktoś szuka sterowników do tego modelu to napewno znajdzie tu: http://ce.computers.toshiba-europe.com/innovation/download_drivers_bios.jsp?LNG=20&service=CE ( w zakładce TYP PRODUKTU trzeba wybrać ARCHIWUM i pojawią się stare modele m.in. 1800 :D)
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Możliwa wymiana Procesora z pentium na Celeron , ale o zdobyciu procesora Pentium 3 1GHz to można sobie raczej pomarzyć , chyba że za nieadekwatne pieniądze pieniądze .

Pamięć tutaj jak byś go rozkręcił i popatrzył na procesor , na jakiej szynie pracuje ( odczytać z niego numery ) jeśli to tutalatin to szyna 133MHz
    jeśli nie to jest na szynę 100MHz . Ewentualnie patrzysz na mostek na płycie - chipset .

Teraz dobór pamięci jeśli wiesz na jaką szynę jest procesor to dobierasz pamięci jeśli stare masz na magistralę 100MHz to na pamięciach PC133 to nikłe szanse że pójdą .
    Wg. mnie ten komputer pójdzie na pamięciach PC100 2X256MB i więcej nie założysz .
    Z napędem w tych toshibach raczej też może być wesoło , mogę się mylić , ale założenie nagrywarki może nie poskutkować , ponieważ bios jej nie przyjmie .
    Dysk maksymalnie 120 GB ALE PO AKTUALIZACJI BIOS-u .
    Pamięć nie musi być oryginalna może być innego producenta główne parametry pamięci to , magistrala PC 100 lub PC 133 , i opóźnienia CL2 , CL 2,5 CL 3 i tu trzeba dobierać , mogą być pamięci z którymi może ona nie współpracować .
  • Poziom 13  
    Wyczytałem że w tym lapku siedzi zwykły procek FCPGA ze stacjonarnego kompa a nie mobilny i dlatego kiepsko trzyma bateria. FSB to 100 mhz, max procesory z rdzeniem copermine (100MHz) pentium III 1133 i celeron 1100 - w takim wypadku zmiana procka miała by sens jeżeli dorwałbym tanio P3 chociażby ze względu na większy cache. Jeżeli chodzi o ram to szukam i szukam i praktycznie wszędzie jest napisane że max 512 MB (2x256 MB), zastanawia mnie tylko to czy jak włoże pc133 to system je wykryje i będą chodziły z pc100 czy musze szukać konkretnie pc100 aby zapewnić 100% zgodność.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Pamięci na szynach 133Mhz bardzo rzadko współpracują z magistralą 100MHz
    natomiast taka podmiana nic nie da i tak będą pracowały jak PC100 podmiana bezsensu .
    Kupno procesora , ze stacjonarnego komputera będzie tani .
    Jeśli pisze że obsługuje max. 512 to więcej nie obsłuży.
  • Poziom 13  
    Ja rozumiem że jak laptop ma FSB 100MHz to pamięci pc133 nie będą chodziły z prędkością 133MHz tylko powinny działać ale z prędkością obniżoną do 100MHz. Tak by było w stacjonarnym, ale nie wiem czy laptop wykryje pamięć pc133 jako pc100 i będzie chodziło na 100MHz. Pytam o pc133 ze względu na to że jest ich pełno i są tańsze niż pc100.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Niestety ale ich dobór właśnie nie jest taki prosty bardzo rzadko współpracują , kupisz i nie będą chodziły - i co to że jest niższa cena to nic nie świadczy , jeśli chcesz to kombinuj - ciekawe ile trzeba będzie wydać na przesyłki , jeśli masz możliwość sprawdzenia na miejscu to tak , jeśli nie to raczej nie ma co kombinować .
  • Poziom 13  
    W taki razie muszę udać się do miejsca gdzie można na miejscu sprawdzić czyli sklep lub giełda a nie handlarzyk z allegro... Kwestia pamięci i procka rozjaśniona. Intryguje mnie jeszcze WI-FI i usb 2.0. Myślę sobie teraz tak albo kontroler pcmcia USB 2.0x4porty (sporo wystaje z boku) + do tego mała karta usb N, lub mały kontroler pcmcia slim usb 2.0x 2porty(nic nie wystaje i wygląda jak wbudowane porty) +druga karta pcmcia wifi G lub N (ale N nie zostanie w pełni wykorzystana przy takim słabym lapku więc skupmy się na G). Teraz pytanie czy te porty są na tyle silne aby udźwignąć usb 2,0 i wifi?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    USB 2.0 na pcmcia uciągnie , jeśli prędkość zapisu danych na to pozwoli , prędkość łącza usb to jedna sprawa , prędkość zapisu na dysku bez względu na cokolwiek nie przekroczy 40MB / sek ( w przypadku starszych dysków to niemożliwe ) oczywiście pamięć ram swoje też może pomieścić co jest i tak sporym ograniczeniem . Wszystkie urządzenia będą działać , natomiast fizyczne względy nie zawsze pójdą w praktyce na pełnych prędkościach USB 2.0 - tak , wi-fi w standardzie N nie . Karty wi-fi można montować w slotach MPCIA we wnętrzu komputera , sprawdź czy takowego nie masz , jeśli miejsce chcesz mieć wolne .
  • Poziom 13  
    Kolejna rzecz wyjaśniona. Czyli będzie slim kontroler 2xusb 2,0 a co do WIFI to muszę sprawdzić czy mam taki slot. Kolejny problem to dysk. Aktualnie 20 GB to pewnie 4200obr i ata 66 ale pewności nie mam co do parametrów prędkości. Mówiłeś że 120 GB powinno działać z nowym biosem. Na coś szczególnie muszę zwrócić uwagę przy dysku twardym poza tym że 2,5 cala i ata max 120GB?
  • Poziom 29  
    Po za tym to nic , dysk ma być na ata i 2,5 cala , wielkość nie jestem do końca pewien ale moja siostra ma stary komputer IBM i po aktualizacji ( napisano na stronie producenta iż jest możliwe założenie takiego dysku , komputer z podobnego okresu , nawet wcześniejszy ) nie wiem tylko po co ci taki wielki dysk 20GB to i tak we świat , no to zależy do czego potrzebujesz .
  • Poziom 13  
    Kupię dysk zewnętrzny na USB (będzie bardziej praktyczny ale do tego potrzebuję kontroler USB 2.0). Jeżeli chodzi o złącze to mam od spodu klapkę ze znaczkiem " [ " i nie dobrałem się tam jeszcze bo jest skręcone Torxem (dziś powalcze i napisze co tam siedzi).

Okazuje się że ta klapka jest skręcona na takie coś co przypomina torx ale ma jeszcze po środku bolczyk. Nie widziałem nigdzie takich narzędzi. Rozebrałem całego laptopa poza tą klapką. Jest tam na bank miejsce na kartę rozszerzeń np. wi-fi (ale to już mam TP-Link TL-WN310G - bez problemu działa 54G).

Dorwałem drugą uszkodzoną Toshibę i przełożyłem z niej pamięć 2x256 mb pc 100 SAMSUNG 8 chipowe (pc133 8 chipowe SAMSUNG nie chodzą), podmieniłem też baterię bo ta z uszkodzonego trzyma ponad 1h Wink Zastanawia mnie jedno: XP pro, 504 mb RAM (8mb na grafikę idzie), a to nadal wolno chodzi... Jak wcisnę power to pulpit pojawia się po ok 40sekundach ale żeby zobaczyć stronę startową w Firefox to mija ok 4 minut... Sprawdzam połączenie i jest 54g, robię test neta i wychodzi mi download 1,8mb a upload 2,0mb... sprawdzam te same łącze na stacjonarnym i mam download 10mb a upload 2,0mb... Coś ewidentnie spowalnia tego laptopa. Jak na celerona 1,0 GHz to działa tragicznie wolno-temperatura ok 60 stopnie (raczej za wysoka, ale wyczyściłem całego laptopa, dałem nową pastę na proca - silver i nie pomogło...) Chcę teraz zmienić proca na Pentium 3 ale ciężko znaleźć coś powyżej 800MHz na szynie 100mhz-planuję kupić 1000mhz na 133mhz to powinno pójść na 750 mhz... tylko tak się zastanawiam czy go wykryje bo ten bios jest tak ubogi że tam żadnych parametrów proca ani pamięci nie zmienię... Jakiś pomysł? Dysk w HDTach pokazuje transfer wewnętrzny ok 53mb, zapis ok 14 mb a średni czas dostępu ok 19 ms... Nie ma bad sectorów ale może wiek go wykańcza? Proszę o jakieś pomysły, bo moje się skończyły...
  • Poziom 10  
    Mam tą samą toshibę od nowości. Właśnie zmieniłem w niej procesor na Pentium III 1GHz Model SL5QV na szynie 100MHz i działa :) za 30 zł. Pamięć 2 x 256 MB (133MHz), dysk 120 GB bez problemu śmiga.

Dodano po 3 [minuty]:

Zmieniłem również napęd CD na ngrywarkę DVD-RW. Musiałem trochę kombinować ponieważ BIOS jej nie wykrywał. Opisów na ten temat jest trochę w necie. W moim przypadku nie obyło się bez lutownicy.
  • Poziom 13  
    To już wiem kto mi sprzątnął sprzed nosa procka z aledrogo ;-) Kupiłem pIII 1000/256/133 mhz ale nie rusza - czarny ekran... Chyba że ten procek uszkodzony jest... A jakie masz pamięci 133mhz? ile czipów jaka firma itp? Przyda się potomnym ;-) Odczuwasz różnicę po zamontowaniu P3? Odmulił się troszkę?
  • Poziom 10  
    Wcześniej wymieniłem na Procesor Intel Pentium III * SL52R * 1000/256/133 również działał (jakby szybciej niz orginalny Celeron 1000 MHz) tylko ze względu na max FSB 100 MHz w toshibie, system widział go jako P III 750 MHz.
    Zamontowane pamięci Samsunga to 2 kości:
    - 1x256 MB na nalepce jako 133 MHz (M464S3323BN0-L1HQ0) lecz Samsung w swojej specyfiakcji podaje 100 MHz,
    -1x256 MB 133 MHz (M464S3254DTS-L7A)
    Czyli można by, powiedzieć mieszane kości ale działają bez problemu!
    Laptopa oddałem swojej żonie, używa do przeglądania internetu, tworzy dokumenty w Wordzie i Power Point'cie - jest zadowolona.
    Używam odchudzonego windowsa XP tzw. Windows MX 8.1 do pobrania z http://windowsmx.pl/download?func=fileinfo&id=1 SP 2 (przy SP3 mam wrażenia, że zaczyna mulić).
    Według mnie rewelacji nie ma, ale w porównaniu z orginalną konfiguracją z Windows XP jest o "niebo" lepiej.
    Można również popracować pod Windows'em 2000 i tu już jest całkiem nieźle :)
    Pamiętam, że odczuwalne przyśpieszenie oprócz dodania pamięci wynikało ze zmiany dysku z 20 GB (4200 obr) na 120 GB (5200 obr).
  • Poziom 13  
    Myślę, że więcej nie da się zrobić, chociaż w serwisie komputerowym chłopaki przerabiali jakoś Tualatina 1400 i też śmigał w tym lapku ;-). Jeszcze zastanawiam się nad zmianą dysku lub sprzedażą kompletnego laptopa bo port COM już mi nie jest potrzebny...
  • Poziom 10  
    Moim zadaniem nie ma sensu więcej inwestować w ten laptop. Największym problemem w tym laptopie jest marna karta graficzna i nic tu więcej nie da się wydumać. Niestety filmów w jakości HD na nim nie będzie można oglądać. Nawet filmy DVD o rozdzielczości 720x576 mogą się ciąć pod WIN XP. Obecna konfiguracja nadaje się do przeglądania stronn www i do pracy z pakietem biurowym typu Office, OpenOffice itp. oraz tam, gdzie jest wymagany port COM.
    Pozdrawiam :)
  • Poziom 13  
    Z powodu otrzymania nowego netbooka obecna satelitka nie będzie już rozbudowywana. Do sprzedania. Jak ktoś chętny to proszę pisać na PW. Do zamknięcia. Pozdrawiam!