Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator LPT do Pony Prog i EEPROM 3.3V

22 Mar 2011 10:13 3233 2
  • Poziom 10  
    Witam,

otóż mam mały problem - większość programatorów działa na 5V, a mnie przyszło w udziale pracować na procesorze Nordic 9e5 który 5V nie wytrzyma (3.6Vmax), muszę jednak z czegoś go zaprogramować (właściwie nie jego, lecz podłączoną do niego pamięć EEPROM, która normalnie wytrzymuje 5V) - myślałem właśnie o programatorze ze strony pony proga (stk200/300), tylko, że jako podłączany do LPT (akurat nie mam RSa w laptopie) będzie miał na wyjściu 0/5V.
    A teraz do rzeczy - jak najłatwiej przerobić go na 3.3V? Czy można bufor (bo jak rozumiem jest on tam po to, by zwiększyć wydajność prądową portów) zasilać z 3V czy też 3.3V (bez ujemnych konsekwencji typu spalenie portu), czy też lepiej postawić na wyjściach z programatora zenerki na 3V? A może nawet nie na wyjściu z programatora, tylko w ogóle przed całym buforem, na wyjściach z LPT? Czy też nie bawić się w zmiany poziomów i 'na wszelki wypadek' odłączać EEPROM na czas programatora od procesora (jakąś zworką na 4 linie)?

Benji.

sam programator - http://www.lancos.com/e2p/betterSTK200.gif
  • Poziom 10  
    Ha, tylko jeszcze pytanie, gdzie tenże stabilizator usytuować.
    Czy można na przykład dać go od razu za portem a przed buforem i bufor zasilać już z 3.3V? Wg. datesheetu można, ale czy ma to jakiś sens, i czy zadziała?