Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

połączenie PC przez amplituner, 2 monitory

jpalach 22 Mar 2011 11:01 4424 3
    jpalach
    Level 11  
    Witam,
    Mam taki sprzęt:

1. Komputer PC,
    a) z kartą graficzną Ati Radeon 4870 (Wyjście HDMI oraz DVI)
    b) z kartą muzyczną zintegrowaną - Realtek HD audio 5.1 (3 wyjścia jack)
    2. Monitor Samsung SyncMaster 206BW (wejście DVI)
    3. Monitor Samsung T260 (wejście DVI i HDMI) (monitor nie TV)
    4. Amplituner Denon AVR-1911
    połączenie PC przez amplituner, 2 monitory
    4 wejścia HDMI, 1 wyjście HDMI, 1 wejście coaxial, 1 wejście TOSLINK
    Dekodery dźwięku
    Dolby Digital
    Dolby Digital EX
    Dolby Digital Plus
    Dolby ProLogic II
    Dolby ProLogic IIx
    Dolby TrueHD
    DTS 96kHz/24bity
    DTS Discrete 6.1
    DTS Matrix 6.1
    DTS-HD
    DTS-NEO:6

Sercem zestawu jest amplituner. Do niego podłączone jest 5 głośników (kino domowe) oraz na wyjściu jest monitor T260 podłączony przez HDMI. Do tej pory było tak, że komputer miałem podłączony kablem DVI-DVI z monitorem SyncMaster, a jako drugi monitor podłączałem kablem HDMI-DVI T260 (przez co do T260 wchodził HDMI od amplitunera i DVI od PC). Dodatkowo kablem jack-RCA podłączałem dźwięk z komputera do amplitunera.
    Działało to dobrze, z dwoma wyjątkami - dźwięk z komputera był tylko stereo (chinch'e), do monitora T260, włączając kabel zasilający, szły 3 kable.

Zainstalowałem sterownik Ati HDMI audio, dzięki czemu do wyjścia HDMI karta graficzna dołącza dźwięk, odpiąłem połączenie PC(HDMI) - T260(DVI) i zmieniłem na PC(HDMI) - Amplituner(HDMI). Zadziałało. Po wybraniu na amplitunerze odpowiedniego źródła (podpiąłem pod SAT/CBL) oraz dołączenia we właściwościach drugiego monitora - obraz pojawił się na nim (przechodząc przez amplituner), a dodatkowo - był też dźwięk (karta muzyczna widziana jako ATI HD AUDIO REAR).
    Tutaj pojawił się pierwszy problem - bez względu na to czy puszczałem dźwięk z winampa czy z filmu z płyty DVD - dźwięk nadal był tylko stereo. Ale stwierdziłem, że później się tym zajmę, ważne że udało mi się wyeliminować dwa kable (jeden HDMI-DVI do monitora z PC oraz drugi jack-RCA do amplitunera), zamieniając je na jeden HDMI-HDMI. Odpiąłem ten kabel, żeby puścić go za meblem, ale po podpięciu już nie włączył się drugi monitor. Po paru próbach, (włączanie/wyłączanie przewodów, próba ustawienia w Catalyst drugiego monitora, ustawienie w amplitunerze dla tego źródła na sztywno jako źródła HDMI - wczesniej było AUTO) w końcu się ten drugi monitor włączył (widoczny we właściwościach ekranu jako AV DENON). Po jakimś czasie jednak znowu się wyłączył (zmieniłem w międzyczasie źródło na konsolę (podpiętą HDMI-HDMI) i do tej pory już mi się go nie udało włączyć, nie mam więc ani dźwięku, ani obrazu na drugim monitorze. Zachowuje się to bardzo niestabilnie. Połączenie amplituner -> monitor jest po kablu HDMI 1.3 (może to ma znaczenie), ale podłączanie konsoli nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowo amplituner prezentuje ustawienia na monitorze podłączonym do wyjścia - nie ma z ich wyświetlaniem żadnych problemów.

Wcześniej myślałem o kupnie karty dźwiękowej z wyjściem optycznym, żeby podpiąć dźwięk po TOSLINKU, ale może uda się zaoszczędzić te 150zł. Połączenie analogowo trzema jackami -> 5 RCA też nie wchodzi w grę - amplituner analogowe wejścia ma tylko pojedynczo (stereo).

Oprócz konsoli, do amplitunera mam podłączony też odtwarzacz CD po coaxialu.

podsumowując ten dośc długi i zawiły opis:
    1. Dlaczego podłączenie tego drugiego monitora jest takie niestabilne i jak je ustabilnić ;) może zmiana kabla na HDMI 1.4 ?
    2. Jak uzyskać i czy w ogóle się da dźwięk 5.1 z komputera przez HDMI?
    3. Może całość połączyć w jakiś inny sposób?

Całość to właśnie amplituner, dwa monitory, xbox, PC, CD - w przyszłości pewnie tuner telewizyjny np astera - też po HDMI, w jeszcze dalszej przyszłości może jeszcze odtwarzacz bluray
    jpalach
    Level 11  
    Udało się mi już rozwiązać problem niestabilnego zachowania się podłączonego monitora jako drugi (problem tkwił w przewodzie HDMI - zmieniłem na inny - prawdopodobnie 1.4 i działa dobrze). Zostaje jednak cały czas problem przesyłu dźwięku w standardzie dolby. Amplituner cały czas "widzi" dźwięk z przewodu HDMI jako stereo. Ktoś ma pomysł co mogę zmienić? Tak wyglądają u mnie ustawienia dźwięku:
    połączenie PC przez amplituner, 2 monitory połączenie PC przez amplituner, 2 monitory

Z drugiego obrazku próbowałem wybrać surround 5.1 - ale wtedy nic nie gra. Gra za to jak się wybierze wolnostojące głośniki stereo - no ale to stereo. Na płycie zintegrowana karta muzyczna Realtek Audio HD
    jpalach
    Level 11  
    tylko że mój amplituner nie odtworzy 5.1 po chinch. Tylko cyfrowo. Poza tym i tak mam komunikat że strona zablokowana ;)