Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Update Biosu w IBM Thinkpad 770x

Domnix 22 Mar 2011 13:24 1889 6
  • #1 22 Mar 2011 13:24
    Domnix
    Poziom 2  

Witam.

Wyciągnąłem z szafy starego Thinkpada 770x z myślą, że zainstaluję na nim Windows XP i do czegoś jeszcze mi się przyda. Do tej pory pracował na 2000 bez problemów. Niestety pod systemem XP nie działa dźwięk. Koder-dekoder Crystal Sound Fusion ma w menedżerze urządzeń żółty wykrzyknik. Pomaga usunięcie go z menedżera i wykrycie zmian. Po tej procedurze dźwięk się pojawia, ale po restarcie systemu całą procedurę trzeba powtarzać. Szukając rozwiązania online doszedłem do wniosku, że winny może być stary BIOS, bowiem dopiero jego najnowsza wersja wspiera oficjalnie system XP. Ściągnąłem więc nowy z serwerów IBM, utworzyłem dyskietkę startową, zrestartowałem system i ku mojemu zdziwieniu pojawił się komunikat że muszę podłączyć zasilacz AC. To ostatnia rzecz jakiej mógłbym się spodziewać, gdyż komputer działał właśnie na zasilaczu, bateria od dawna jest martwa. Spróbowałem rozwiązania ze zmianą jednego bitu w programie do flashowania. Nie pomogło zapewne z powodu faktu, że komputer nie wskazuje na brak baterii tylko zasilacza. Podobnie phlash i winphlash nie pomógł. Obydwa wyświetlają komunikaty błędów. W związku z tym chciałbym zapytać, czy ktoś ma jakiś pomysł jak obejść ten problem? Może jakiś inny program wgra mi ten nowy bios? Albo istnieje sposób by w programie IBM zablokować sprawdzanie obecności zasilacza i baterii?

0 6
  • #3 23 Mar 2011 12:09
    Domnix
    Poziom 2  

Niestety jest to pierwsza, fabryczna wersja BIOSu to znaczy IIET32WW z 10.01.98 roku, podczas gdy wersja ze wsparciem XP to IIET42WW. Komputer kupiłem wiele lat temu używany. Widocznie pierwszy właściciel nie zmieniał nic w tym względzie. Laptop nie posiadał też wtedy baterii, używałem go zatem tylko na zasilaczu. W baterię zaopatrzyłem się głównie ze względu na wymóg przy zmianie BIOSU na nowy. Niestety Thinkpad jej nie widzi i nie ładuje. Dopiero po przełożeniu do Ultrabay pojawia się ikonka baterii pomocniczej i ostrzeżenie o krytycznym stanie naładowania. Bateria się jednak również nie ładuje. Co ciekawe w takim stanie nie uruchamia się system. Pojawia się ekran stopu w którym mowa jest o tym, że Bios wykrył błąd sprzętowy i zatrzymał system w celu uniknięcia uszkodzenia komputera. Podobnie dzieje się, gdy włożę baterię do Ultrabay w czasie pracy systemu. Poza tym, jak już pisałem, program do zmiany biosu od IBM twierdzi, że nieobecny jest zasilacz, a nie bateria. System 2000 wyświetla poprawnie, że komputer pracuje na zasilaniu z sieci.

0
  • #5 26 Mar 2011 16:18
    Domnix
    Poziom 2  

Sprawdziłem wszystkie wersje biosu jakie były dostępne do pobrania. Za każdym razem program stwierdza brak zasilacza i przerywa działanie.

0
  • #7 26 Mar 2011 20:29
    Domnix
    Poziom 2  

Taki docelowo chciałbym zainstalować. Nawet to już zrobiłem, ale ze względu na problem z dźwiękiem wróciłem do 2000.

0