Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar wytrzymałości napięciowej izolacji, dławik

22 Mar 2011 13:34 4129 15
  • Poziom 23  
    Witam
    Wykonuję pomiary bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń. Podczas badania wytrzymałości napięciowej (1250 V - przemienne) izolacji witryny chłodniczej z zainstalowanymi 4 świetlówkami i oczywiście 4 dławikami tester wybija błąd. Prąd pomiędzy izolacjami przekraczający normy - 3,5 mA . Podejrzewam, że problemem może być magnesowanie się dławików pod wpływem przepływu prądu przez blachę uziemiającą urządzenia na której zainstalowane są dławiki. Podczas badania dławiki wydają dźwięk skrzenia jakby się właśnie magnesowały (podobnie jak transformatory energetyczne).Proszę o pomoc, jak można rozwiązać ten problem. Czy można np nie uziemiać dławików? Albo zastosować jakąś dodatkową izolację. A może wystarczy np jeden dławik do startowania świetlówek?
  • Poziom 43  
    Prąd pomiędzy izolacjami, i ta izolacja jeszcze pewnie doskonale przewodząca, wraz z nieprzewodzącymi, namagnesowanymi dławikami. Chłopie, napisz to porządnie, bo płakać się chce :cry:
  • Poziom 23  
    A co jest nieporządnie napisane. W teorii urządzenie bada wytrzymałość izolacji na wyższe napięcia. Bada pomiędzy przewodem PEN a zwartymi przewodami fazowym i neutralnym (żeby nie uszkodzić części roboczych). Może izolacja nie jest doskonale przewodząca ale normalnie płynie przez nią prąd rzędu mikroamperów, przy wyższym napięciu są to nawet mA. Maksymalne wartości są ujęte w normach I tą właśnie maksymalną wartość mi przekracza. Jak ktoś robi takie badania to raczej zrozumie o co chodzi.
  • Poziom 43  
    Już troche lepiej. Niska rezystancja izolacji najprawdopodobniej bierze się z zawilgocena opraw lamp, starterów i dławików, bo to witryna chłodnicza. Pomierz każdy dławik z osobna, bo one są najbardziej higroskopijne.
  • Poziom 23  
    Na pewno nie będzie to zawilgocenie lampy, startera, bo to podczas pomiaru odłączyłem. Tak jak pisałem wyżej zwierane są przewody robocze, więc można spokojnie porozłączać obwód. Dławiki są pod komorą witryny, w miejscu chronionym przez wilogocią. Urządzenie jest wyprodukowane w tym roku, więc mało prawdopodobne że to jest wilgoć. Nie wspomniałem wyżej że podczas badania dławiki wydają dźwięk skrzenia jakby się właśnie magnesowały (podobnie jak transformatory energetyczne).
  • Poziom 43  
    To masz przebity któryś dławik do rdzenia lub obudowy, pomierz je indywidualnie, a kondensatorów poprawiających cos.Φ tam nie ma? To też je sprawdz indywidualnie, każdy z osobna.
  • Moderator
    TyPeczek napisał:
    Podczas badania dławiki wydają dźwięk skrzenia jakby się właśnie magnesowały (podobnie jak transformatory energetyczne).

Tyle, że jest między nimi maleńka różnica. Transformatory mają przeważnie 50 Hz. A Ty mierzysz czym? Bo na prąd stały to nie wygląda.
  • Poziom 23  
    Cytat:
    Tyle, że jest między nimi maleńka różnica. Transformatory mają przeważnie 50 Hz. A Ty mierzysz czym? Bo na prąd stały to nie wygląda.

Jest to prąd zmienny 50 Hz.
  • Poziom 43  
    No i masz odpowiedź. Zmierz to prądem stałym, porządnym przyrządem, a dodatkowo może tam być układ przeciwzakłóceniowy i wówczas masz wynik jak w temacie (impedancja kondensatorów w filtrze dla 50Hz)
  • Poziom 23  
    Cytat:
    To masz przebity któryś dławik do rdzenia lub obudowy, pomierz je indywidualnie, a kondensatorów poprawiających cos.Φ tam nie ma? To też je sprawdz indywidualnie, każdy z osobna.

Pomierzyłem je z osobna. Na trzech nie odłączonych wciąż przekraczało. Wpółczynnik mocy PF około 0,8, THD około 3 %, czy w normie. Od THD i PF zależy bezpośrednio cos φ.
    Ale oderwałem dziś od blach dwa dławiki, i co się okazuje, urządzenie przeszło test. W kolejnej próbie kiedy jeden z dławików przypadkiem dotknął agregatu spowodowało to nie przejście testu. Teraz pytanie: czy jest konieczne uziemianie dławików?

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:
    No i masz odpowiedź. Zmierz to prądem stałym, porządnym przyrządem

Tylko pytanie czy ten pomiar będzie zgodny z normami. Izolacja ma mieć wytrzymałość elektryczną na wysokie napięcia przemienne.
  • Poziom 33  
    Może lepiej zastosować statecznik elektroniczny, trochę droższy a pewniejszy start w zimie.
    Każda zmiana w konstrukcji lampy wymagałaby w zasadzie wystawienia nowej deklaracji zgodności, bo producent na pewno nie weźmie tego na siebie. Szkoda się podkładać.
  • Poziom 43  
    Nie konieczne, pod warunkiem że są bezpośrednio przykręcone do blachy obudowy (a ta jest uziemiona). A co z agregatem chłodniczym i jego wentylatorem?
  • Poziom 23  
    Cytat:
    A co z agregatem chłodniczym i jego wentylatorem?

Prąd jest na niskim poziomie.

Dzięki za wszelkie próby pomocy. Ale pogrzebałem trochę w necie w normach i okazało się, że ktoś kto ustawiał mój sprzęt był "za mądry". Wg norm test wytrzymałości elektrycznej izolacji jest testem który ma sprawdzić czy pod wpływem wysokiego napięcia nie nastąpi przebicie tejże izolacji. Wg norm przebicie to prąd upływowy od 5 mA (u mnie prąd jest 3,9 mA), chyba że urządzenie ma z natury wyższy prąd upływowy elementów czynnych. Można powiedzieć że w moim urządzeniu tak jest.
    Mimo wszystko warto zastanowić się nad uziemianiem dławików. Przecież do świetlówek w pomieszczeniach nie prowadzimy przewodów ochronnych.
    Jeszcze raz dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    TyPeczek napisał:
    Mimo wszystko warto zastanowić się nad uziemianiem dławików. Przecież do świetlówek w pomieszczeniach nie prowadzimy przewodów ochronnych.

Zawsze miałem doczynienia z oprawami świetlówkowymi które wymagały PE. Oprawy w sufitach podwieszanych też wymagają PE (ściągana kratka na żółtozielonym przewodzie).
    Być może są oprawy całkiem w plastiku, które nie wymagają uziemienia, ale ja się nie zetknąłem.
  • Moderator
    TyPeczek napisał:
    Cytat:

Jest to prąd zmienny 50 Hz.

A jak się wykonuje pomiar rezystancji izolacji? Jakim prądem???
  • Poziom 23  
    Cytat:

A jak się wykonuje pomiar rezystancji izolacji? Jakim prądem???

Pomiar rezystancji izolacji urządzenia o napięciu nominalnym 230 V wykonujemy napięciem 500 V DC. To też robię.
    Ale ja cały czas piszę o wytrzymałości elektrycznej izolacji: 1250 V napięcia przemiennego.

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:
    Zawsze miałem doczynienia z oprawami świetlówkowymi które wymagały PE

No to jestem w błędzie. Ja opieram się na znajomości instalacji na żarówki. Być może na świetlówki wykonuje się inaczej.