Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty Wzmacniacz SE głośne brzęczenie

22 Mar 2011 13:44 2208 10
  • Poziom 8  
    Witam
    Zrobiłem wzmacniacz na podstawie schematu Audio-Ton-u teoretycznie zgodnie ze schematem. Po podłączeniu zasilania na żarzeniu mam około 6,1V.
    Po podaniu zasilania na lampy jeden kanał pojawiło się w głośniku coś w rodzaju brzęczenia dość głośnego z trzaskiem bez podłączenia sygnału wej. niezależnie od położenia potencjometru. Na anodzie L2 zmierzyłem 250V a na katodzie 1,8 V trochę mało. Czy maże mi ktoś podpowiedzieć jak laikowi bez doświadczenia co jeszcze sprawdzić i na co zwrócić uwagę.
    Prosty Wzmacniacz SE głośne brzęczenie
  • Admin Grupy Retro
    Zamieść duże i ostre zdjęcia układu.
  • Poziom 8  
    Sprawdzę jeszcze raz czy dobrze. Czy może być uszkodzony ?
    Zdjęcia zrobię dopiero w piątek bo jestem poza domem. Cały wzmacniacz zrobiłem tak że każdy kanał jest na osobnej płytce uniwersalnej. Lampy mają być poza płytkami. Przy drugim kanale mam taki objaw że po podaniu napięć wszystko jest ok lekkie buczenie w głośniku, po podłączeniu sygnału na wejście nic się nie dzieje, w momencie jak mierzyłem napięcia czy to na anodzie czy katodzie pojawiał się dźwięk w głośniku. Miernik podłączony był minusem na zasilaczu.:cry: Nie zanotowałem napięć.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Mała uwaga - brak separacji galwanicznej na wejściu. Jeśli źródło sygnału wyprowadza też składową stała to zmieni się znacznie punkt pracy triody.

Układ jest prosty. Mało elementów. Więc chyba można po prostu sprawdzić poprawność montażu i sprawdzić użyte elementy. Niekiedy trywialna (więc i nie brana pod uwagę zazwyczaj) pomyłka montażowa potrafi zadać wredną zagwozdkę..

Pomijam dyskusyjną kwestię stosowanie połączenia triodowego w przypadku ECL...
    Aby uzyskać w porywach niecałe 1W mocy wyjściowej (bez uwzględnienia strat mocy w trafie głośnikowym)? Zwłaszcza gdy współczesne głośniki nie grzeszą efektywnością....
  • Admin Grupy Retro
    1) Dookoła płytki masz uroczą pętlę masy.
    2) Przewody siatkowe są zbyt długie, zbyt poplątane i nieekranowane.

Do poprawki.
  • Poziom 8  
    Czy ta pętla może być przyczyną takiego pisku. O ekranowaniu myślałem ale dopiero w fazie montażu w obudowie. Jeszcze raz uruchamiałem, po pewnym czasie dźwięk zanikł. Na anodzie L1 miałem brak napięcia, przed R5 było, po dotknięciu miernikiem dźwięk się pojawił. Musiałem zakończyć bo rodzina protestowała.
  • Admin Grupy Retro
    Może być bezpośrednią przyczyną, może być jedną ze składowych. Tego nie sposób jednoznacznie określić, gdyż układy lampowe i związane z nimi impedancje (rzędu megaomów) potrafią oscylować nawet z błahego powodu. Stąd ważna jest staranność na każdym etapie montażu. Wsadź w obudowę, napraw to, o czym mówiłem i daj znać.
  • Poziom 8  
    Witam
    Długo nie pisałem ale nie miałem czasu zabrać się poprawki.
    Przerobiłem całość. Wymontowałem z płytki elementy, do płytki zamocowałem podstawki lamp i dolutowałem elementy bezpośrednio do podstawek. Uruchomiłem i wszystko gra. Wygląda okropnie ale gra. Przy potencjometrze na zero w głośnikach jest lekkie buczenie ale dopiero jak wszystko włożę do obudowy i poprawię to zobaczę.
    Jedna sprawa - po odłączeniu źródła pojawia się głośne buczenie czy to normalne i ewentualnie czego brakuje.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    SlawekFR44 napisał:
    Jedna sprawa - po odłączeniu źródła pojawia się głośne buczenie czy to normalne i ewentualnie czego brakuje.

Brakuje ekranowania potencjometru, R1, R2 i przewodów w tej okolicy.