Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

P&W Project - Tanie nadstawki 12" plus 1" na No Name

DDN 22 Mar 2011 14:13 7393 19
  • P&W Project - Tanie nadstawki 12" plus 1" na No Name

Cześć. Długo się zastanawiałem i doszedłem do wniosku że jednak je przedstawię-Powód był chyba taki że dawno na diy-akustyka nie pojawiło się nic nowego a i wiem jakie odezwą się głosy niektórych elektrodowiczów to to mnie trochę powstrzymywało ale się zdecydowałem więc… Chcę wam pokazać moje ostatnie dzieło-tanie nadstawki grające bardzo poprawnie, czytelnie i nawet głośno i znośno.

Projekt i przeznaczenie powstał dość przypadkiem. Miałem na posiadaniu 12” kosze od głośników nisko tonowych(no name),drivery od reloopa rsp30 i parę części do zrobienia obudów resztę dokupiłem z czasem, postanowiłem zrobić z nich coś co zagra i przy okazji pobawić się dzwiękiem podczas dobierania odpowiedniej zwrotnicy itp. Ale po jakimś czasie w sumie w połowie robienia owych kolumn znajomy poprosił mnie o zbudowanie dla niego tanich nadstawek na imprezy więc miałem już inny cel a że dotychczas grał na podstarzałych altuso podobnych to...trzeba było pomóc.

Obudowa zrobiona z płyty meblowej grubość 16mm po starej szafie czy czymś w tym stylu(nie polecam)Waga wyszła duża 23kg szt a stary fornir strasznie się strzępił i odchodził na dodatek wszystkie elementy klejone wymagały zerwania owego forniru. Kształt obudowy jak widać trapez z zaokrągleniem frontu. Obite kocem (bo lubię) zaopatrzone w plastikowe narożniki bo tak wygląda dobrze, gniazdo pod statyw, mają jak widać aluminiową kratę RV-6-7 która pochodzi z demontażu-odzysk więc miałem ją za free wystarczyło tylko pomalować. Uchwyty są integralną częścią obudowy-troche stolarki i zaoszczędzone 60zł, Z tyłu terminal 2x speacon. Co do zwrotnicy to miałem sporo problemów z dobranie odpowiednich elementów bo głośniki były no name,po naprawie mogłem jedynie w 50% być pewien niektórych parametrów końcowych,na dodatek driver od RSP30 niezbyt dobre ale takie miałem w sumie za parę złotych. Pojemność obudowy ok 45litrów co do strojenia 58hz może trochę wyżej to nie istotne chociaż i tak gra to basem bardzo przyzwoicie jak sprawdzałem je jako single.

Dzwięk: Po końcowych dopieszczeniach zwrotnicy (12/12db podział około 2,3khz tyle mniej więcej z obliczeń elementów) i zmontowaniu całości jako już 100% wykonania sprawdziłem jak gra. Zasilanie-Do wyboru i testu 3różne końcówki mocy będące na moim posiadaniu Img Stage Line Sta 700,GemSound PA 2500, Phonic Max2500(starsza wersja)
    Z IMG zagrało dość ciekawie, mocy nie brakowało ale dzwięk wydawał sie suchy i płaski-na niektóre rodzaje muzyki by sie nadało. GEM ma większą moc i znacznie ciekawszy dzwięk,czuć było lekką dominacie środka i pomrukiwania wyższego basu, Phonic okazał sie za mocny,ten koniec mocy nadaje sie raczej do zasilania basów,nie żeby dzwięku nie było ale wyższe rejestry raczej krzyczały i korekcja niewiele dawała, z pozostałymi końcówkami było nieco lepiej.

Kosztorys: To będzie ciężko określić bo dużą część miałem na posiadaniu, niektóre były dorwane po taniości inne gdzieś zalegały u mnie od dawna więc tak podliczając wyszło mi plus minus 350zł za obie kolumny.

Konkluzja:Za takie groszowe sprawy niema mowy o kupnie jakichkolwiek kolumn które mają dobry dzwięk , a mając nieco umiejętności można zbudować tanio co nie oznacza zle - ba śmiem nawet twierdzić że nie da się już taniej zrobić by było lepiej od tego.
    Jak o czymś zapomniałem to proszę pytać

P&W Project - Tanie nadstawki 12" plus 1" na No Name P&W Project - Tanie nadstawki 12" plus 1" na No Name P&W Project - Tanie nadstawki 12" plus 1" na No Name P&W Project - Tanie nadstawki 12" plus 1" na No Name P&W Project - Tanie nadstawki 12" plus 1" na No Name P&W Project - Tanie nadstawki 12" plus 1" na No Name P&W Project - Tanie nadstawki 12" plus 1" na No Name P&W Project - Tanie nadstawki 12" plus 1" na No Name

Fajne!
  • Megger
  • #2 22 Mar 2011 16:16
    ch482b
    Poziom 14  

Witam .
    Konstrukcja ładna i solidna .
    Duży plus za te rączki .
    Ale za cene 320 zł można na wyklepanych GDWT-18-200-8-PB i GDS-30-200-8-SE
    ile efektywności no-name ?

• #3 22 Mar 2011 16:25
    kamil bula
    Poziom 18  

Jak grają to nie wiem, ale wyglądają bardzo ładnie. Jedyne co mi się nie podoba, to te rączki. Nie łatwiej by było kupić metalowe? Ładniej by wyglądały i roboty by tyle nie było. Ale ogólnie ok. Na pierwszy rzut oka wyglądają profesjonalnie, są zgrabne - nie przypominają DIY.

Taka robota mi się podoba. :)

• Megger
  • #4 22 Mar 2011 16:53
    DDN
    Poziom 31  

Co do uchwytow to sa one takim moim znakiem szczegolnym,fakt jakbym wiecej je poszpachlowal i dopiescil byly by gladkie i jeszcze lepiej wygladaly ale powiem ze nie widac wielkich nie dociagniec jedynie lekko fakture plyty i miejscami gladko wyszlifowana szpachle tzn.przez farbe bo dobrze pomalowane jest. Takie uchwyty robi tez HK Audio z tego co widzialem. Co do tego midwoofera to na pomiarach sonometrem przez znajomego ktory pomagal mi dobrac elementy do regeneracji,z zwrotnica,w kolumnie w odleglosci 1m powiedzial mi ze ma 95db ale prosilem go by usrednil mi spl dla 8 pasm w zakresie przetwarzania. Moc wynika to ze jest 200watt - lekka membrana,niska podatnosc,silny magnes,krotka cewka i x-max wynikajacy z tego ok 3mm.

• Megger
  • #5 22 Mar 2011 17:07
    ch482b
    Poziom 14  

To ten no-name jest taki dobry?
    Skąd go masz?

• #6 22 Mar 2011 17:26
    DDN
    Poziom 31  

A to jest dobry wynik?przecietny. Byl robiony kompromis bo mogl miec mniejszy spl kosztem nizszego zejscia ale te 2....3hz w dol to mnie nie ratowaly. Wiesz masz tera tak duzo podzespolow do regeneracji ze mozna zrobic wszystko niemal z kazdego (trupa) glosnika. Ja je dorwalem od znajomego,wspominal cos ze graly w aucie ale zniszczyl je (membrany,cewki)niefortunnie jakims towarem przewozonym w bagazniku.

• #7 22 Mar 2011 19:10
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Ooooo, wreszcie jakaś estrada się pojawiła :)

To po tych rączkach, już wiem na pewno, z którym to dawnym użytkownikiem elektrody mam do czynienia :)

Muszę przyznać, że mam słabość do takich "odzysków". Kiedy z kupy złomu, powstaje coś, co gra i to całkiem nienajgorzej czasem (a myślę, że tutaj tak właśnie jest, bo i użytkownik doświadczony w takich budżetach, a i konstrukcja widać dopracowana na miarę podzespołów).

Co do wyglądu- powiedziałbym, że "estradowy standard", te rączki fakt faktem mogłyby ładniej wyglądać, ale nie wyglądają źle, a rozumiem, że były "po kosztach", bo w wypadku takiej konstrukcji, te 60 zł to dużo.

Ogólnie to gratuluję konstrukcji, może inni będą wybrzydzać, ale ja "czuję jej przesłanie", dlatego ode mnie wysoka nota :)

• #8 22 Mar 2011 20:59
    Majsterek90
    Poziom 9  

Podaj jakie wymiary ma ta konstrukcja

• #9 22 Mar 2011 21:50
    DDN
    Poziom 31  

Ha ha jeden temat i juz mnie odnalezli,a raczej jedna osoba jak narazie. Ale niemam nic za zle,wiem pamietam o co chodzi jest ok,koniec of topa. Tak moze i w tych kolumnach inaczej wygladaja te uchwyty tj.sa bardziej podrapane bo plyta z jakiej robilem paczki jak pisze na poczatku to stara meblowka-zgroza bo fornir chociaz cielem na wysokich obrotach nozem z drobnymi zebami to i tak sie poszczepilo,a potem jak juz wyrownalem to....nie chcialo sie bardziej rece opadaly i zrobilem aby bylo i spelnialo swoja funkcje. Wymiary zewnetrzne 58cm wys. Szer.frontu 35cm tyl 24cm. Glebokosc 36cm liczac od wyokraglenia frontu -4cm,scianka przednia wpuszczona na 1cm w glab poza przod.

• #10 22 Mar 2011 22:26
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

No, muszę przyznać że mi się bardzo podoba ;)

Przetworniki może i nie są z wysokiej półki, ale nie o to tutaj chodzi.
    Wykończenie na wysokim poziomie, kocyk bardzo ładnie i starannie położony. Mnie również jak kolegów gryzą te rączki, ale to jest kwestia gustu - miało być budżetowo to jest... a zaoszczędzone 60 zł. to naprawdę bardzo dużo :)

Oczywiście ode mnie również wysoka nota :)

• #11 22 Mar 2011 22:26
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

No i Twoje inicjały obecne się mi zgadzały ;) A powiesz coś więcej o patencie na zwrotnice? Bo to zazwyczaj sprawia największe problemy. Skąd wiedziałeś, w jakiej okolicy podział ulokować w ogóle. I czy jak już to ustaliłeś, to kalkulator plus poprawki na słuch, czy czymś się wspomagałeś?

I interesuje mnie też dobór horna, czy świadomie wybierałeś o takim a nie innym kącie promieniowania?

• #12 22 Mar 2011 22:56
    DDN
    Poziom 31  

Uchwyty naprawde na realu nie wygladaja tak zle,a nawet ba paru znajomych w realu powiedzialo mi ze te blachy to oprucz tego ze gladkie to nie maja "duszy" i kosztuja sporo a tak wlasciwie uzywane sa....dwa razy w ciagu imprezy wiec po co przeplacac,plastiki nie wchodzily w gre,wystarczy ze naroza sa,terminal,br i horny a co do nich to mialem dac tuby model te-180 tylko ze one sa plytsze i maja inny rozsyl wiec i czestotliwosc przenoszenia,a te drivery maja 1,5" cewke nie sa grane nisko to te tuby sprawdzily sie najlepiej. Co do zwrotnicy-po zrobieniu tych midbasow osoba ktora je dopracowala powiedziala mi ze powyzej 2,5khz to maximum co najlepiej bylo by w zwrotnicy dawac,wtedy impedancja nie zmienia sie az tak gwaltownie,a driver ma stala od 2khz wiec co nieco wiedzialem i potem to juz kombinowanie z dopieszczeniem detali na sluch i z pomoca podrecznego multimetra z db metrem tzn.sonometrem phonica.

• #13 23 Mar 2011 15:10
    kamil_cb
    Poziom 17  

Paczki wyglądają bardzo fajnie i estetycznie, nie ma co ;)

Jedne mnie ciekawi, mianowicie czy autor ma możliwość wstawienia fotek tych no name'ów bez obudowy??

• #14 23 Mar 2011 16:10
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Bez obudowy widać je na 4'tej fotce w pierwszym rzędzie od lewej strony :)

• #15 23 Mar 2011 17:18
    kamil_cb
    Poziom 17  

Oj fakt, zgapiłem się:|

Jakoś tak znajomo wyglądają...prosonicki?? Voice crafty?? Bo oni robią gołe magnesy takie ;)

• #16 23 Mar 2011 19:34
    DDN
    Poziom 31  

Dowiedzialem sie dokladniej co to za basy byly przed ta regeneracja i mowil mi ze MRS Silver Clasic-12 a nalepki z magnesow zdarl kiedys juz by sie poszarpaly. Taj wiec glosniki zadna rewelacja nie byla i teraz wiem dlaczego mam je niemal za darmo.

• #17 25 Mar 2011 21:06
    Dj Joker
    Poziom 26  

Głośnik żadna rewelacja...to już moje nadstawki chyba ładniej zagrają :), zapewne głośniej... Te 350zł to sporo, jak za takie kolumny, wykonał bym je taniej, a może i równie dobrze.

Za to...chwali się inwencja twórcza, chodzi dokładniej o rączki, bardzo mi się podoba patent z nimi :) Natomiast ja bym je w środku wykleił kocem.

Ile jedna waży ? Przez te płytę meblową, chyba sporo...szkoda że nie wiórówka.

Czyli przypuszczalna moc tego głośnika to ile ?

• #18 25 Mar 2011 21:34
    DDN
    Poziom 31  

Gds moze i glosniej zagraja to fakt ale ladniej napewno nie,po pierwsze tu zwrotnica jest 12/18db po wielu modyfikacjach,driver na tym zyskal bo w oryginalnych kolumnach to nic ciekawego z dzwieku tak jak i na podzespolach w zwrotce,to jest plyta meblowa-wiorowa ale jednak za ciezkie ok 23kg szt. Uchwyty to 3rodzaj zastosowalem wyk.inne pokaze za jakis czas w innych diy kolumnach. A te glosniki po tym tuningu-naprawie wciagaja z 200watt (niemam aparatury by to dokladnie sprawdzic)test na wzmacniaczach byl i to na pelnym pasmie tj.nie odcinalem basu niczym jedynie od gory sa przez zwrotnice odciete 3godz halasowania rozna muzyka i dopiero mialem wrazenie ze sie "wygrzaly"i lepiej graja a zeby przester,jazgot itp.nic niema a mam ucho na to uczulone i to bardzo.

• #19 25 Mar 2011 21:40
    natan14
    Poziom 21  

Jak kolega wykonywał cięcia płyty pod kontem ?

• #20 25 Mar 2011 22:04
    DDN
    Poziom 31  

Wycinarka z ruchoma stopa,mozliwosc ciecia pod kontem + umiejetnosc stolarki bo duzo w drzewie sie bawie,ale i tak dokladniej to sie nie dalo i szpachlowanie tradycyjne pylek+wikol musialo byc.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME