Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra AT9010 skacze napięcie na wyjściu.

J4c0 22 Mar 2011 17:31 1362 8
 • #1
  J4c0
  Level 14  
  Witam, posiadam wzmacniacz tak jak wyżej i chciałem go sobie naprawić. Przejrzałem poradniki co i jak tutaj na forum i wziąłem się za pracę. I w końcu udało mi się dojść do miejsca w którym już nie mam bladego pojęcia co zrobić... Otóż mam teraz taki problem że: po odłączeniu przedwzmacniacza i uruchomieniu urządzenia z żarówką zamiast bezpiecznika żarówka nie świeci się, a na wyjściu strasznie skacze napięcie - od 5 do 20V. Wymienione zostały profilaktycznie tranzystory stopnia końcowego oraz BD139 i BD 140 na nowe - bez efektów. Kondensatory elektrolityczne także wymienione prócz 2x4700 uF - brak efektów. Odłączyłem także port Jack słuchawek - dalej bez efektów. Bardzo proszę o pomoc i nie usuwanie przez moderatorów tego tematu bo przeszukałem tak jak mogłem to forum wzdłuż i wszerz i nic podobnego nie znalazłem, więc zamiast krytyki bardzo bym prosił o pomoc.
 • #2
  Zygaqra
  Level 35  
  Sprawdź potencjometry montażowe(zapamiętując położenie suwaka, pokręć w jedna drugą stronę i zostaw w pozycji początkowej) jeżeli nie pomoże, szukaj zimnych lutów.
 • #3
  J4c0
  Level 14  
  Poruszenie potencjometrem niestety nic nie pomogło. Biorę się za szukanie zimnych lutów.

  Przelutowałem cały jeden kanał i niestety bez rezultatu. Dalej pojawia się napięcie które skacze na wyjściu wzmacniacza.
 • #4
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  W obu kanałach? Niemożliwe.
 • #5
  J4c0
  Level 14  
  Sprawdzam na razie jeden kanał i na nim się skupiam. I na nim właśnie tak mi skacze napięcie. Drugiej strony jeszcze nie sprawdzałem, ponieważ muszę kupić potencjometr montażowy, bo się ukruszył przy próbie obrotu.
 • #6
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  A jak tak dużo czytałeś, to natknąłeś się może na tranzystory pary różnicowej?
 • #7
  J4c0
  Level 14  
  tak natknąłem się, i zmieniałem w tym drugim kanale zanim ukruszyłem potencjometr montażowy. Wszystkie tranzystory zostały wymienione i w tym drugim kanale miałem napięcie stałe, widocznie musiałem zrobić coś nie tak. Wymienię jeszcze tą parę w tym kanale w którym tak skacze napięcie i napiszę czy pomogło. A propos prosiłbym bez sarkazmu...
 • #8
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  J4c0 wrote:
  A propos prosiłbym bez sarkazmu...
  A to koncert życzeń czy jak? Przecież normalnie pisałem i pytałem.

  Zanim wymienisz je, sprawdź czy na emiterach masz 0,6V.
 • #9
  J4c0
  Level 14  
  Otóż tą omawianą stronę udało mi się naprawić. Po podłączeniu przedwzmacniacza napięcie ustabilizowało się na około 100mV. Po podłączeniu głośnika żarówka nie świeci się, po prostu gra. Na drugiej stronie już jest gorzej, ponieważ chciałem sprawdzić tylko poprawność połączeń między elementami na płytce i na wyjściu otrzymałem na mierniku wynik -400Ohm. Żarówka świeci ciągle. Sprawdziłem kilkakrotnie czy przy lutowaniu tranzystorów i kondensatorów elektrolitycznych przez przypadek nie zwarłem jakiejś ścieżki z inną, ale wszystko jest poprawnie polutowane. Czy wpływ na takie zachowanie może mieć ten uszkodzony potencjometr?