Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt Fluidsim - pneumatyka.

szatan21292 22 Mar 2011 18:30 5210 1
    szatan21292
    Level 9  
    Witam. Na lekcji dostałem zadanie do wykonania w programie fluidsim. Mianowicie, mam wykonać system z 3 siłownikami, 2 w dwustronnego działania i jeden jednostronnego lub dwustronnego. Pierwszy siłownik ma się wysunąć, następnie drugi, wówczas trzeci siłownik wysuwa się i wsuwa, i na koniec dwa pierwsze siłownik powracają jednocześnie. I tak bez końca :)

Mój kłopot polega na tym że nie bardzo wiem jak to zrobić, jedyne co mi się udało wykonać to krok pierwszy tzn. siłownik się wysuwa, potem drugi się wysuwa, i oba wracają mniej więcej jednocześnie.(niestety nie posiadam pliku który przedstawia moje wypociny, wszystko zostało w szkole :( )

bardzo proszę o jakieś porady i podpowiedzi. Przy okazji powiem że w projekt musi być w 100% pneumatyczny, bez elektroniki.
    ekomont
    Level 16  
    Witam. Jeżeli jakiś siłownik ma się wysuwać i wsuwać przy niezmiennym stanie pozostałych to mozna postąpić dwojako.

Pierwsze rozwiązanie to zaworek z rolką łamaną (działa tylko w jedną sronę), a drugie to użycie tzw. jednostek taktujących (projektowanie metodą algorytmiczną)

Rozwiązanie pierwsze to zastosowanie elementu pamięci w postaci zaworu 3/2 astabilnego (z 2 sterowaniami pneumatycznymi), a rozwiązanie drugie to już zupełnie inna bajka. Trzeba zbudować cyklogram, podzielić go na bloki gdzie jedna krańcówka ma tylko 1 funkcję (tutaj siłownik 2 ma krańcówkę, która wysuwa siłownik 3, ale też ma realizować powrót 2 po powrocie 3)...Każdy z tych bloków musi mieć osobną jednostkę taktującą i wewnątrz bloków łączymy elementy sekwencyjnie, a dodatkowo przełączamy funkcje krańcówek

polecam książkę J.Świder, G/Wszołek podstawy pneumatyk....czy jakoś tak