Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować system do przesyłania video oparty o telefonię komórkową?

22 Mar 2011 23:17 1446 6
  • Poziom 2  
    Witam,

Chciałbym zbudować możliwie prosty system pozwalajacy na przesyłanie obrazu z przenośnej kamery na inny przenośny komputer z wykorzystaniem telefonii komórkowej (bo doległosci moga dochodzić do 3 km). Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie wiec chętnie skorzystam z podpowiedzi jak to zrobić dobrze.

Rozważam np takie rozwiązanie:
    NADAJNIK: kamera internetowa + przenośny PC z iPlus'em
    ODBIORNIK: przenośny PC z iPlus'em
    Komunikacja np. za pośrednictwem Skype.

Pewnie to będzie działać, ale sądzę, że da sie to jakoś prościej zrobić. Szczególnie zależy mi na wyeliminowaniu PC'ta na nadawaniu bo mam tylko jeden, a poza tym zależy mi na małym poborze energii bo system ma pracować nawet 4 godziny w przygodnym terenie. Chciałbym aby kamera była raczej dobrej jakości, to znaczy aby wykorzystywała pełną rozdzielczość ekranu Panasonic'a CF-52 będącego odbiornikiem (1280 x 800). Ideałem by było abym miał mozliwość sterowania kamerą w zakresie powiększenia i ustawienia H/V.

Pozdrawiam
    Jurek
  • OptexOptex
  • Poziom 24  
    Tak się nie da.
    Łącza oparte o GSM się do tego nie nadają.
  • OptexOptex
  • Poziom 30  
    Nie wiem jakie masz oczekiwania co do jakości i prędkości przesyłania obrazu.
    Zajrzyj na http://telekamery.net/ tam jest dostępny obraz on-line z kilku kamer GSM. Nie potrzebują one PC i działają ze "zwykłymi" kartami SIM.
  • Poziom 2  
    Dzieki za link. Mam w miare duze potrzeby dotyczace rozdzielczosci ale nawet 1 klatka na sekunde mi wystarczy bo nie chcę obserwowac ruchu tylko "przybywanie" obiektów. Czy można liczyć na podpowiedź gdzie szukać kamer współpracujących z telefonią mobilną bez dodatkowych urzadzeń w stylu PC.

Jurek
  • Poziom 30  
    Producent tych kamer z linku to http://elsat.com.pl/
    W przypadku GSM w miejscach gdzie dostępny jest HSDPA można w praktyce osiągnąć upload na poziomie 300-450kbps. Co wystarcza do przesłania co 1 sek. klatki obrazu z rozsądnym stopniem kompresji.
  • Poziom 31  
    Był podobny temat TU.
    Można zapytać autora wątku jak rozwiązał problem i na jakim sprzęcie.
    Tam chodziło o monitorowanie budowy w miejscu bez klasycznego Internetu.
    Moje sugestie:
    - kamera IP Vivotek 1-2 MPix,
    - router UMTS/3G...np. OSBRiDGE 3GN (można poszukać tańszego)
    - po stronie odbiorczej serwer FTP lub program monitoringu z emulatorem serwera FTP (poszukaj w Google)
    Kamerkę ustawiasz na wysyłanie na FTP, trzeba tylko sprawdzić w menu, jaka jest maksymalna częstotliwość wysyłania. Interwał zaczyna się zwykle od 1 sekundy lub od 1 minuty (zależy od modelu, producenta).
    Dostęp "tradycyjny" do kamery (bez FTP) jest po wykupieniu usługi z odblokowanymi portami, nie wszystkie sieci to oferują.
  • Poziom 2  
    Brzmi interesujaco, dzieki
    J.