Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samozasilające się skrzyżowanie drogowe

exti 23 Mar 2011 08:00 2060 4
 • Samozasilające się skrzyżowanie drogoweGrupa studentów zaprojektowała skrzyżowanie uliczne, które pozyskuje energię z wibracji powodowanych przez przejeżdżające samochody i przechodzących ludzi. Projektanci, Ian Jaye, Jovan Popovic, i Patrick Houin oparli swoją koncepcję na piezoelektryczności, która zamienia drgania i ruch na napięcie elektryczne.

  Takie samowystarczalne skrzyżowanie składa się z sygnalizatorów świetlnych, latarni ulicznych i kamer monitorujących ruch uliczny, a wszystko jest zasilane dzięki piezoelektrycznym płytom umieszczonym pod warstwą twardej gumy, na której naniesiono niebieskie, odblaskowe oznaczenia przejść dla pieszych. Płyty przekazują energię uzyskaną z wibracji, wytwarzanych przez ruch uliczny, do akumulatorów litowo-jonowych, które już bezpośrednio zasilają sygnalizatory, oświetlenie i kamery.

  Studenci wymyślili nie tylko samą technikę uzyskiwania energii, ale też samo wyposażenie skrzyżowania. Na przykład słupki, które służą też jako oświetlenie uliczne dzięki wbudowanym lampom LED, pobierającym niewiele energii. Maja one także czujnik światła włączający je po zmroku. Sygnalizatory świetlne także posiadają lampy LED, obudowane tłoczonym aluminium i przykryte antyodblaskowym pleksiglasem. Do każdego słupka, na pierścieniu jest przymocowana kamera z 360-stopniowym polem widzenia w poziomie i 180-stopniowym w pionie.

  Źródło:
  http://www.slashgear.com/traffic-intersection-powered-by-footsteps-concept-22141875/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 116, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  stomat
  Poziom 35  
  Super. A jak energii będzie za mało albo zechcemy jeszcze coś innego zasilić to zrobimy dziury w nawierzchni żeby wibracje były większe. Jeżeli weszłoby to w Polsce to prędzej czy później jakiś baran z zarządu dróg tak zrobi. Boże broń nas od takich pomysłów ! Na szczęście koszty takiego rozwiązania kilkukrotnie przewyższają koszty energii zużywanej przez dziesięciolecia.
 • #3
  ambor
  Poziom 12  
  akumulatory litowo jonowe które są drogie i mają małą żyworność, nie tędy droga...
 • #4
  cranky
  Poziom 26  
  Budowa garbów na przejściu dla pieszych pobudzających płytki piezo? Nieefektywny sposób odzysku energii pobieranej z pojazdów. Najważniejsze, że to kierowcy zapłacą, a nie zarząd dróg.
 • #5
  Maticool
  Poziom 20  
  Zawsze zastanawia mnie, czy podczas projektowania takich nowatorskich konceptów, ich twórcy chociaż dotknęli kalkulatora albo jakiegoś programu obliczeniowego / symulacyjnego...