Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A

flodins 23 Mar 2011 18:31 25022 19
  • Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A
    Kolumny powstały z funduszy uzyskanych po sprzedaży poprzedniej konstrukcji czyli zestawu 5.1. Główny cel jaki sobie postawiłem to jakość. Czy osiągnięty?

Linki do sklepu w którym zakupiłem przetworniki (obecne ceny są urocze):
    http://www.loudspeakershop.eu/glosnik-usher-audio-t9950-p-728.html
    http://www.loudspeakershop.eu/glosnik-usher-audio-8945a-p-727.html

Obudowa z płyt MDF wygłuszona samoprzylepnymi matami bitumicznymi. Chciałbym zwrócić uwagę na jeden fakt. Mimo, że przednia i tylna ścianka jest pochylona pod kątem 7°, to góra kolumny jest idealnie pozioma (da się postawić szklankę pełną wody) - to stanowiło spory problem przy budowie, ale udało się bardzo dobrze. Wysokość konstrukcji to 1 m, czyli całkiem wysoki zestaw.

Kolumny pokryte fornirem dębowym zabejcowane na ciemny kolor. Po kilku miesiącach "leżakowania" zdecydowałem się na polakierowanie na wysoki połysk. Niestety nie mam obecnego stanu, lakier wygląda lepiej niż na tych zdjęciach. Bas-reflex zestrojony metodą przez pomiar impedancji.
    Jako ciekawostkę dodam, że śruby czerniłem (chemicznie) sam, bo nie znalazłem czarnych, a ocynkowane były tanie.

Zwrotnica pierwszego rzędu sugeruje zapędy audiofilskie jednak zastosowałem taką ze względu na brak czasu na dokładne pomiary i symulacje. Być może niedługo pobawię się z nimi. Obecne elementy to 1.8mH, 4u7+3R9

Cóż więcej dodać... Zmieściłem się w budżecie, jestem bardzo zadowolony z brzmienia, skok jakościowy jest nie do opisania. Absolutnie powalająca głębia i detaliczność. Całość napędzana oczywiście przez Sym v2 tworzy niesamowity zestaw.
    Mimo, że te kolumny to nie jest majstersztyk, a jedynie hobbystyczna konstrukcja bez dobrego warsztatu stolarskiego, to chyba nie ma się czego wstydzić.

Koszty:
    -przetworniki 990 zł
    -płyty MDF 120 zł
    -fornir 100 zł
    -kleje lakiery wkręty itp ~150 zł
    -zwrotnice ~100 zł

Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A

Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945AKolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A Kolumny "HI-END" Usher T9950 8945A

Fajne!
  • #2 23 Mar 2011 20:59
    edenlubawa
    Poziom 15  

Bardzo fajny zestaw ;)

W którą stronę ścianki pochylone są o te 7 stopni??
    Wg mnie w lakierze matowym by się lepiej prezentowały, ale to jest tylko moje nic nie znaczące zdanie.
    Terminal i kolce były kupowane w tej samej firmie co głośniki??
    W jaki sposób można czernić ocynk??
    "fajne" ;D

• #3 23 Mar 2011 21:05
    flodins
    Poziom 12  

Nie pamiętam proporcji chemicznych. Poszukam i napiszę dokładnie jak to się robi. Poniżej efekt pierwszych prób.

• #4 23 Mar 2011 21:36
    Horseez
    Poziom 8  

Wszystko wygląda ładnie i profesjonalnie ale to jak grają przewyższa najśmielsze oczekiwania... dane mi było doświadczyć tej przyjemności, tak mocnego a jednocześnie krystalicznego dźwięku jeszcze nie słyszałem i pewnie długo nie usłyszę.

• #5 23 Mar 2011 22:04
    trance123
    Poziom 20  

Obciążałeś je czymś ? Jak dla mnie te głośniki wyglądają jak by membrana nabrała wilgoci ...

• #6 23 Mar 2011 22:13
    vergil50
    Poziom 12  

Cytat:
    "Po oczyszczeniu mechanicznym, należy elementy dokładnie odtłuścić. Przedmioty myjemy w benzynie ekstrakcyjnej, lub acetonie technicznym. Aby przedmiotów ponownie nie zatłuścić od tej chwili używamy rękawic gumowych. Niektóre przepisy podają jeszcze dziesięciominutową kąpiel w 20 % kwasie siarkowym. Po ewentualnym trawieniu w kwasie, przedmioty dokładnie płuczemy w wiadrze z wodą i dokładnie suszymy, układając je na ręczniku papierowym. Osuszone śruby wkładamy do również odtłuszczonego koszyczka. Aby sporządzić roztwór, w garnku emaliowanym rozpuszczamy w 1,2 litra wody 700 gram sody kaustycznej (NaOH) i 250 gram saletry potasowej (KNO 3). Sodę dostaniemy w drogerii (można też użyć środka "Kret" - to też soda, tylko drobniej granulowana) a saletrę w sklepie rzeźnickim.

Roztwór doprowadzamy do wrzenia mieszając, tak aby składniki dokładnie się rozpuściły.

Wielkość garnka należy tak dobrać, aby roztwór zajmował nie więcej, niż połowę jego pojemności. Do wrzącego lekko roztworu wkładamy koszyczek ze śrubami i zawieszamy go na pręcie położonym na garnku. Aby uchronić się przed popryskaniem, całość przykrywamy kawałkiem kartonu. Co kilka minut możemy przetrząsnąć śruby w koszyczku, wyjmując całość na chwilę z roztworu.

Śruby gotujemy około pół godziny. Przedłużanie tego procesu nie ma sensu, ponieważ powstająca warstwa tlenków samoistnie przerywa proces oksydowania. Po pół godzinie przedmioty wyjmujemy i spłukujemy pod bieżącą wodą, jednocześnie je studząc. Każdy przedmiot dokładnie myjemy szczoteczką do rąk i płynem do naczyń, bowiem pozostające w zakamarkach resztki roztworu będą powodowały odwrotny skutek – przyśpieszoną korozję. śruby osuszamy ściereczką, lub ręcznikiem papierowym i następnie gotujemy 10 minut w oleju silnikowym."

Cytat z którejś ze stron internetowych

• #7 24 Mar 2011 13:16
    HitachiHA4500
    Poziom 8  

Mi te kolumny przypominają (wizualnie) zestaw tonsil pulse, wzorowałeś sie chociaż trochę na nich ?

• #8 24 Mar 2011 13:33
    flodins
    Poziom 12  

trance123 napisał:
    Obciążałeś je czymś ? Jak dla mnie te głośniki wyglądają jak by membrana nabrała wilgoci ...

Głośniki za takie pieniądze nabrały wilgoci? Ja bym się dwa razy zastanowił na Twoim miejscu. To są specjalne membrany dlatego tak wyglądają.

HitachiHA4500 napisał:
    Mi te kolumny przypominają (wizualnie) zestaw tonsil pulse, wzorowałeś sie chociaż trochę na nich ?

Ani trochę.

• #9 24 Mar 2011 13:41
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wyśmienite przetworniki, ładnie wykonana stolarka. Czegóż więcej chcieć? Powiem tak: aby wykonać konstrukcję, która zabrzmi wyraźnie "lepiej", trzeba zainwestować na prawdę sporo większą kwotę. W tej cenie konstrukcja deklasuje konkurencję.

HitachiHA4500 napisał:

Pochylenie ścianki wyrównuje "czasowo" głośniki. Natomiast sposób filtracji (1 rząd) to jedna ze szkół wykonywania konstrukcji koherentnych. Tak więc tonsil wcale niczym nowatorskim nie zabłysnął. Sam sposób rozmieszczenia głośników wysoko-tonowych też ma swoich zwolenników. I tu tonsil też nie jest nowatorski. Bardziej rozpoznawalną firma stosującą ten zabieg jest Proac. No i na koniec. Zwróć uwagę, że autor projektu bardziej "profesjonalnie" podszedł do konstrukcji, gdyż ścianki boczne nie są prostopadłe. To zapobiega powstawaniu fal stojących.

trance123 napisał:
    ...Jak dla mnie te głośniki wyglądają jak by membrana nabrała wilgoci ...

Tak właśnie wyglądają. Zresztą podobnie wygląda 18W8545-00 Scan Speak. Prawdę mówiąc są to bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne głośniki. Każdy kto chociaż troszkę interesuje się szeroko rozumianym zagadnieniem elektroakustyki zna te przetworniki. :idea:
    Radził bym też poczytać czemuż to (w sumie znane i cenione firmy) zastosowały taki zabieg.

• #10 24 Mar 2011 15:32
    edenlubawa
    Poziom 15  

Czy ten proces oksydowania sprawdzi się w przypadku aluminium??

• #11 24 Mar 2011 16:56
    flodins
    Poziom 12  

edenlubawa napisał:
    Czy ten proces oksydowania sprawdzi się w przypadku aluminium??

Nie, aluminium rozpuści się w takim roztworze.

• #12 24 Mar 2011 18:28
    marian133
    Poziom 37  

Byłem na odsłuchu tych głośników w salonie,słuchałem Compass RWS-729 na elektronice Primare I30 + CD21. Pomieszczenie nie było przystosowane ale i tak system zrobił na mnie wielkie wrażenie,bas świetny,średnie też,wysokie klarowne a za razem ciepłe (jedynie na płycie Anny Mari Jopek mnie denerwowały natarczywością i ostrością). Tak jak przemo pisze,żeby coś było lepsze od tej konstrukcji trzeba zainwestować już sporo kasy,a i tak nie mógłbym się zdecydować co wybrać.

Osobiście posiadam 8935A + 9030-20,wybrałem te głośniki po odsłuchu ich na AS jak i tej konstrukcji Compass RWS-729... pomyślałem sobie że jak wezmę 8945A + 9950 to później będę miał dylemat co do następnej konstrukcji,a że lubię robić konstrukcję dla Siebie jaz na rok lub dwa to wypadło na 8935A + 9030-20. Zresztą obie konstrukcje grają prawie tak samo a te detale którymi się różnią nie były aż tak "denerwujące" żeby wydać te 500zł więcej,wolę dołożyć te pieniądze do następnej konstrukcji :)

Kolumny mimo iż wizualnie Mi się nie podobają to wiem jak grają,a grają świetnie,więc gratuluję dobrych kolumn i życzę miłego słuchania ;)

PS. polecam Jazz,na tych kolumnach brzmi rewelacyjnie :)

• #13 24 Mar 2011 21:43
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

No właśnie wspomniałem a różnych szkołach projektowania zwrotnic do konstrukcji koherentnych czasowo. W RWS zwrotnica jest wielce skomplikowana. Ja prawdę mówiąc, zastanawiam się, czy na rynku będzie dostępny głośnik wysoko-tonowy, którego dane nam było posłuchać na AS (nowa seria Dancer o nazwie Diamond DMD). No nic, pozostaje mi jeszcze raz pogratulować ciekawie brzmiącej konstrukcji.

• #14 24 Mar 2011 23:02
    Tomq
    Poziom 38  

Panowi wyżej już chyba wszystko co ważne napisali. Od siebie dodam, że niezmiernie cieszy fakt, że kilka lat temu w tym dziale dominowały przypadkowe głośniki w przypadkowych obudowach, a dziś mamy takie perełki jak ta.

• #15 25 Mar 2011 18:06
    wujekadi
    Poziom 11  

Gratuluję głośników. Podczas odsłuchów również stoją tak blisko ściany?

• #16 25 Mar 2011 18:43
    marian133
    Poziom 37  

flodins,proponuję na przyszłość zainwestować w maskownicę. Nie wiem jak u Ciebie ale moje Usherki są tak lepkie że kurz i np. mikrowłoski z ubrań przyczepiają się do tej membrany i czyszczenie jej jest praktycznie nie możliwe.

Tak wygląda to u mnie:

Normalnie tego nie widać,dopiero jak się człowiek przypatrzy. Niby to nic nie robi ale gdy będzie się chciało sprzedać kolumny to jest ważne aby ładnie wyglądały,a tu wyglądają jak by miały już parę lat,a naprawdę mają dopiero parę miesięcy. Gdybym wiedział że tak się stanie od razu bym je czymś zabezpieczył. Osobiście planuję zrobić maskownicę tak jak to jest w oryginałach V2 gdyż robię ich kopię wizualną.

• #17 31 Sie 2012 21:07
    garbateporsche
    Poziom 10  

Witam

Gratuluję udanej konstrukcji!

Chciał bym zrobić sobie coś podobnego, dlatego czy możesz podać dokładniejsze wymiary obudowy? Lub przynajmniej ich litraż.

Ja mam zamiar wykonać obudowy z giętymi tyłami na kształt paraboli, więc wystarczy mi litraż Twoich.

Mam też pytanie co do wylotu bass reflexu, myślę o otworze z przodu, co pozwoli na ustawienie ich bliżej ściany. Jaki to może mieć wpływ na akustykę?

Mam też prośbę o dokładny schemat Twojej zwrotnicy wraz z dokładnymi parametrami elementów, może być na PW.

• #18 06 Wrz 2012 00:48
    Trafo888
    Poziom 17  

No właśnie. Czy może ktoś wyjaśnić co ma na celu stosowanie membran o tak "wyboistej" fakturze? Niby często człowiek widuje głośniki z rozmaitymi przetłoczeniami na membranach, ale te stosowane przez Usher'a i Scan Speak'a są zupełnie inne i zwyczajnie brzydkie. Czy przemawia za tym jakikolwiek aspekt techniczny czy jedynie chodzi o wizualne odróżnienie produktów od konkurencji?

• #19 07 Lis 2013 12:19
    Greg1702
    Poziom 20  

Trafo888 napisał:
    No właśnie. Czy może ktoś wyjaśnić co ma na celu stosowanie membran o tak "wyboistej" fakturze? Niby często człowiek widuje głośniki z rozmaitymi przetłoczeniami na membranach, ale te stosowane przez Usher'a i Scan Speak'a są zupełnie inne i zwyczajnie brzydkie. Czy przemawia za tym jakikolwiek aspekt techniczny czy jedynie chodzi o wizualne odróżnienie produktów od konkurencji?

Może dlatego by głośnik lepiej się prezentował wizualnie? Nie od dziś wiadomo, by przyciągnąć klientów firmy robią podobne triki by ich produkt był zauważony.

• #20 07 Mar 2014 14:19
    398216
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME