Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch wyrzynarka BST 75BE- co to za element?

23 Mar 2011 19:08 2015 5
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jak ktoś by mi powiedział, co to jest za element na zdjęciu ten niebieski ma 3 nóżki i na nim pisze coś takiego 4000 275.
    Nie wiem co jest po środku bo jest złamany pod spodem, tego na płytce jest napisane Q.
    https://obrazki.elektroda.pl/7718238700_1300903457.jpg
  • Poziom 21  
    Witam. Mi to wygląda na warystor na 275V.
  • Poziom 34  
    sp4olh napisał:
    Mi to wygląda na warystor na 275V.

A mnie absolutnie nie. Jednoznacznie ten element wygląda - po oznaczeniu "Q" i obudowie na rezonator piezo-ceramiczny w wersji 3-pinowej. Samo narzędzie posiada dość ciekawe funkcje, co może sugerować iż w przełączniku zintegrowano również mikrokontroler i stąd ten element.
    Aby zawęzić tę "zgaduj-zgadulę", czy może kolega zamieścić fotkę od strony ścieżek? Dużo by wyjaśniło jak i do czego ten element jest/był podłączony.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    A więc moje przypuszczenia się potwierdziły :idea:
    Z zamieszczonej fotki nr 2 wynika, że jest to rezonator piezo-ceramiczny 4000 kHz = 4 MHz pracujący jako zewnętrzny wzbudnik zegara mikrokontrolera (to ten czarny układ scalony w wersji SMD).
    Bez tego elementu regulator (w pewnym sensie inteligentny) obrotów nie będzie działał w ogóle, przy założeniu, że sam mikrokontroler i jego "wsad" również nie jest uszkodzony.
    Tak nawiasem mówiąc i pytając a propos fotki nr 1 - czy środkowy pin rezonatora był fabrycznie nie wlutowany, czy po prostu po ingerencji i jego skruszeniu sam "wyszedł" (bardzo możliwe, że był to tylko tzw. "zimny lut")?.
  • Poziom 9  
    WITAM mariopil zakupiłem sprzęt uszkodzony po sprawdzeniu wszystkiego wszystko jest ok oprócz uszkodzonego tego elementu niebiesko po prostu jest złamany to wszystko było całością i wlutowane w płytkę 3 nóżki.Jeszcze jedno pytanko jaki rezonator mam kupić to znaczy jakiej wartości czy ta druga liczba ma znaczenie bo jest tam napisane 4000 i 275 .Jeżeli nie znajdę takiej wartości jak 4MHz jakiej wartości lepiej wstawić większej czy mniejszej:D