Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik PAFAL typu 16EC3 inkasent oszust

23 Mar 2011 20:21 32525 23
  • Poziom 8  
    Witam mam poważny problem inkasent wymienił licznik bez powiadomienia, rachunek przyszedł 3tys kW, co normalnie było około 800. Licznik chodzi dobrze sprawdzałem przez godzinę nabił 0,5 kW na obciążeniu 500 W. Licznik ma jechać do ekspertyzy. Moje pytanie czy ekspertyza wykaże jeśli inkasent ustawił licznik na odpowiedzią ilość kw? Licznik miał być nowy to i stan jego powinien być zerowy, ale ja tego nie widziałem na pewno zero na nim nie było. W instytucie pomiarów powiedziano mi że za pomocą oprogramowania można licznikiem manipulować.
  • Poziom 23  
    Manipulować pewnie można ale nie sadze by inkasent specjalnie nabijał kWh. Raczej jaki licznik mu wetknęli taki założył. A czy wygrasz z energetyka to inna sprawa bo pewnie się nie przyznają do błędu a nie wiem czy ci się opłaci użerać w sadach.
  • Poziom 15  
    Witam
    Kolego leszek70 zacznijmy od tego że przy wymianie licznika potrzebny jest twój podpis na protokole odbioru który zawiera stan starego licznika w momencie wymiany i stan nowego po uruchomieniu(przynajmniej takie zasady panują w Tauron) - rozumiem, że twoje "bez powiadomienia" nie oznacza braku protokołu. Jeśli go podpisałeś to chyba wiedziałeś co podpisujesz a jeśli protokołu nie ma to masz szanse w walce z ZE ale jak pisał kolega piter łatwo nie będzie.
  • Poziom 42  
    Witam.
    Poczytałem trochę o tym liczniku .Może być wadliwy,albo zakłócenia na linii i licznik "wariuje".
  • Poziom 35  
    A ja myślę że stary licznik to był rumun który zaniżał zużycie. Po jakim czasie przyszedł ten rachunek na 3ooo kWh ?
  • Poziom 22  
    Leszku na 90% stary licznik zaniżał wskazania, takich przypadków jest wiele.

Inkasent/monter może wymienić licznik pod twoją nieobecność, protokół wymiany dostaniesz pocztą, stany zdjęcia i założenia będą na protokole.
    Wysyłanie licznika do ekspertyzy to tylko mnożenie kosztów, nie znam przypadku w którym licznik elektroniczny 16EC po badaniu wrócił by z wynikiem że zawyża wskazania. Jak już to w wyniku awarii nie nalicza na 1 2 lub 3 fazach. Inkasent nic nie może sobie ustawić, nawet pracownicy ZE nie mają możliwości zmiany stanów w tym liczniku - tylko producent.

Licznik elektroniczny zakładany nie musi być nowy, musi mieć ważną cechę legalizacyjną. Może mieć stan praktycznie dowolny.

Skoro sprawdziłeś że licznik jest dobry to po co ekspertyza? Takie badanie sprawdzi uchyb i to wszystko.

Był już podobny temat tu na forum.
    Jaki jest obecnie stan licznika? ile średnio zużywasz na dobę? podaj datę zainstalowania nowego licznika.
  • Poziom 8  
    Sprawa trochę się zmieniła . Byłem wprowadzony w błąd .Wczoraj odnalazłem film wideo na którym widać dzień godzinę stan licznika kw . Oni oszukują twierdzą że licznik nowy mam od 16 stycznia 2011r na wideo widać datę jak licznik wyświetla 16 listopad 2010 r odczyt 17,7 kw . licznik stary był taki sam więc nie spostrzegłem że jest wymieniony na nowy . fakturę dostaję od 16 list. 2010 r do 16 stycz. 2011 r na stary licznik , potem od 16 stycznia do 16 marca 2011r następna faktura już na nowy licznik zużycie 3 tyś kw stan 3 tyś kw jest to cały stan co posiada licznik ale od 16 listopada 2010 r , brak odp jak nabija licznik kw który jest zmontowany a stan na nim rośnie . Taka ilość zużycia mnie poruszyła do myślenia i o to co się dzieje .
    a co do wymiany licznika brak info powodu wymiany nic nie podpisywałem w zakładzie jest sfałszowana data wymiany licznika nie potrafią odpowiedzieć na pytanie dlaczego jest wymieniony licznik .

Gdzie powinienem to zgłosić ? Kierownik biura obsługi klienta ściemnia wymiguje się jak może .

Może mój temat poruszy innych by pilnowali za co płacą .
    ps. badanie licznika anulowałem po odkryciu filmu wideo
  • Poziom 38  
    leszek70 napisał:
    .Wczoraj odnalazłem film wideo na którym widać dzień godzinę stan licznika kw .

A gdzie to można zobaczyć taki film ??
  • Poziom 8  
    Zobaczyć się nie da ponieważ jest to w moim posiadaniu . Tak się zdarzyło facet nie zachowywał się w porządku i z tego powodu to nagrałem z innymi zdjęciami i filmami zostało skopiowane na komp zapomniałem o tym , ale wiedziałem że coś takiego miałem tyle że nie liczyłem na to że jeszcze się zachowało i że zobaczę na tym akurat to .
  • Poziom 22  
    Co z protokołem wymiany na którym masz date, stany i numery urządzeń poprzedniego i obecnego (jak i również powinna być przyczyna wymiany)?
  • Poziom 8  
    Takich dokumentów nie było nie było nawet informacji o wymianie a co dopiero o protokóle . . Było zdarzenie facet wymontował licznik bo powiedział do mojej żony że ma takie polecenie że jest dług i licznik zabiera dług był ale miesiąc przed zdarzeniem był uregulowany na drugi dzień licznik założył z powrotem ja myślałem że to jest ten sam licznik nie przyszło mi do głowy że go wymienił na inny .
  • Poziom 15  
    Kolego z całym szacunkiem ale cały ten temat(a raczej twoje wypowiedzi) jakoś nie bardzo trzyma się kupy. Skoro miałeś długi był uregulowany to miałeś na to jakiś dokument który wystarczyło przedstawić człowiekowi z ZE wtedy kiedy przyszedł i na pewno licznika by nie ruszał. Poza tym taka sytuacja tak jak i wymiana legalizacyjna zawsze jest poparta protokołem a skoro go nie ma to albo ty coś kombinujesz bądź o nim zapomniałeś(tak jak i o filmie) albo ZE nie dopełniło obowiązków(procedur).
  • Poziom 42  
    Cytat:
    Było zdarzenie facet wymontował licznik bo powiedział do mojej żony że ma takie polecenie że jest dług i licznik zabiera
    Na taką czynność inkasent zostawia "kwit" , w którym napisane jest: nr.licznika stan liczydła przyczyna zdjęcia licznika(wymiana, nieopłacanie itp.) Przy wymianie podobnie >>a jeszcze wpisuje się dane nowego licznika.
  • Specjalista Automatyk
    Piszesz, że inkasent to oszust, a sam za brak zapłaty masz 3000 zl tytułem ponownego przylaczenia pradu, czy nie tak?
    Dodatkowo zamiast napisać o długu na początku postu zajmujesz innych jakimiś pobocznymi treściami typu brak protokołu (licznik jest własnością ZE i go zdemontował, gdy nie było zapłaty).
  • Poziom 15  
    Kolego atlantel autor pisał o 3tys kW(pewnie miał na myśli kWh)
  • Poziom 8  
    Żeby nie było nie jasności i nie potrzebne drążenie tematu postaram jeszcze raz to wyjaśnić . Październik 2010 uregulowane zadłużenie , 15 listopad 2010 zdjęty licznik za zadłużenie które jest zapłacone miesiąc wcześniej facet nie chce zobaczyć wpłaty zabiera licznik nie daje żadnego dokumentu na następny dzień
    po mojej interwencji do zakładu zakłada z powrotem licznik tyle że to jest inny licznik, a ja o tym nie wiem i o niczym nie informuje nie ma żadnych dokumentów .
    W styczniu 2011 r przychodzi mi rachunek od 16.11.2010 r do 16 .01. 2011 r na fakturze jest odczyt ze starego licznika nie zwracam na to uwagi ponieważ cały czas myślę że licznik mam ten sam . W marcu 2011 r dostaję rozliczenie za okres 16.01 2011r do 16.03. 2011r stan zużycia 3 tyś kwh . Sprawdzam licznik bo taka ilość kwh mnie przeraziła numer licznika nie zgadza się . Taka ilość się pojawiła bo licznik liczył od listopada 2010r a nie od stycznia 2011r jak twierdzi elektrownia . Elektrownia mnie informuje że mam wymieniony licznik w styczniu 2011r ja o niczym nie wiem z początku im uwierzyłem i podejrzewałem że założyli mi licznik z pewną ilością kwh za które chcą bym im płacił , ale gdy odnalazłem nagranie wideo z dnia kiedy był zakładany licznik tz. 16 listopad 2010 r widać że licznik jest podmieniony ma stan 17 kwh jest nowy stary miał około 16 tyś kwh wyświetla się data i godzina 16 .11 2010 r a elektrownia mi wmawia że założyła go w tym roku .
    daje to że chcą bym im zapłacił za okres 16.11 2010 r do 16.01. 2011 r za zużycie kwh z licznika starego który został podmieniony w dniu 16.11. 2010 r . i od tego czasu go niema a z ich faktur wynika że przybywa na nim kwh

Jestem przed napisaniem pisma do zarządu . Mogli byście mi powiedzieć jakie dokumenty przy takich czynnościach elektrownia powinna mi wydać , jak wymienia licznik jak go zdejmuje i zakłada z powrotem. Wszystko odbyło się bez żadnych dokumentów z ich strony .
  • Poziom 42  
    Witam.
    Właśnie dzisiaj zmieniono u mnie licznik. Wprawdzie sąsiadka dzwoniła do mnie ,że jest u niej monter i niedługo przyjedzie do mnie,ale nie miałem czasu czekać na niego.Sam wymienił licznika odchodząc zostawił pismo zatytułowane:Zlecenie Obsługi Technicznej. W tym piśmie są wszystkie moje dane , opis gdzie zainstalowany jest licznik .Następnie :symbol licznika jego numerinne dane z licznika i oczywiście ostatnie stany liczydeł.Kolejna pozycja Wszystkie dane nowego licznika, a także stany początkowe liczydeł.Jest jeszcze pozycja Plomby, gdzie są nry. starych plomb, nowych I miejsce na wpis o stanie plomb(dobre,uszkodzone. Na końcu miejsce na podpisy :montera i odbiorcy(czyli mój). Ale podpis odbiorcy nie jest obligatoryjny(jeśli nie ma uwag).Istnieje dopisek "licznik wymieniono do legalizacji".
  • Poziom 22  
    Stanisław jest z Małopolski i dokładnie opisał jak wymieniają liczniki "pod nieobecność" ale jest to wymiana legalizacyjna.

Szkoda że autor tematu ujawnia tak późno kluczową informację o "jakimś" zadłużeniu. Nie wiem jakie są procedury w Twoim ZE ale facet który przyszedł zdjąć licznik ma polecenie zdjąć bezwzględnie jeśli umowa jest wypowiedziana. To że coś gdzieś wpłaciłeś nie oznacza że przelew dotarł na konto ZE.
    Co do braku potwierdzenia demontażu i wszelkich "ruchów" licznika to faktycznie jakieś kuriozum bo ma obowiązek zostawić kopię a już w szczególności jeżeli byłeś przy tym obecny. Jeżeli nikogo nie było w domu to kopia powinna przyjść pocztą.
  • Poziom 8  
    Zadłużenie wpłacałem osobiście w kasie tego zakładu miesiąc wcześniej niż licznik został zdjęty żadna umowa nie była rozwiązana i nie jest kierownik sam mówi że nie wie dlaczego inkasent wymontował licznik bo umowa nie jest wypowiedziana , ale to nie jest problemem problem zaczyna się jak licznik założono z powrotem i dlatego nie wspominałem o zadłużeniu bo to nie ma znaczenia na to co dalej się dzieje po założeniu licznika .
    Widzę że trudno w to wierzyć co opisałem . Czy uważacie że wszyscy są uczciwi ?
  • Poziom 35  
    Z tego wynika nieprawdopodobny bałagan. Od 1 stycznia 2011 wzrósł VAT na energię i faktura którą dostałeś w styczniu była z odczytem szacunkowym, nikt nie jest w stanie odczytać wszystkich liczników w Nowy Rok. To znaczy że nikt nie wprowadził do systemu informacji o zmianie licznika skoro oszacowali po starym liczniku. Kluczową informacją byłby stan starego licznika w chwili jego zdjęcia. Ta szacowana ilość energii powinna być odjęta od marcowej faktury. Nie masz czasem na wideo stanu starego licznika ?
  • Poziom 8  
    Mam jeszcze taką prośbę .Nie wiem co mój licznik wyświetlał nie ma opisu co do tego kodu 1.8.0.1 Może ktoś wie i pomógł by mi to wyjaśnić . Sprawa cały czas jest rozwiązywana są już poprawy , ale to wszystko jest strasznie zamotane .
    załączam zdjęcie co licznik wyświetlał .

https://obrazki.elektroda.pl/9439890900_1301421617.jpg
  • Poziom 14  
    Ostatnia cyfra oznacza stan licznika na zamknięciu danego miesiąca,w tym wypadku stycznia
  • Poziom 11  
    1.8.0.1 nie oznacza miesiąca stycznia. Oznacza miesiąc poprzedni od aktualnego, jeśli mamy miesiąc marzec wskazanie jest na ostatni dzień lutego. Symbol DA w górej linii wyświetlacza oznacza wskazanie archiwalne.